Reklama

Piotr Gąsowski

Aktor, kabareciarz i prezenter – Piotr Gąsowski w wielu z nas wzbudza pozytywne skojarzenia. Jak przebiegała jego kariera?
Piotr Gąsowski - najważniejsze informacje
Piotr Gąsowski / Mieszko Piętka /AKPA

Piotr Gąsowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  16.04.1964

 • Miejsce urodzenia:

  Mielec

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

Aktor, kabareciarz i prezenter – Piotr Gąsowski w wielu z nas wzbudza pozytywne skojarzenia. Jak przebiegała jego kariera?

Dzieciństwo

Piotr Gąsowski urodził się w Mielcu na Podkarpaciu 16 kwietnia 1964 r.. Jego rodzice to rosyjska malarka Nina, zmarła w 2018 r., i profesor Politechniki Poznańskiej. Piotr Gąsowski ma także starszego brata, Igora.

Jako dziecko Piotr Gąsowski trenował judo i należał do artystycznej drużyny harcerskiej "Łejery", z którą związana była również pisarka dla dzieci, Wanda Chotomska. Swoją przyszłość postanowił związać z aktorstwem. W 1986 r. został absolwentem warszawskiej PWST. 

Życie prywatne

Przez 14 lat partnerką Piotra Gąsowskiego była Hanna Śleszyńska, która dała artyście syna, Jakuba, urodzonego w 1995 r.. Para uchodziła za jedną z najbardziej udanych w polskim show-biznesie, a ze strony Gąsowskiego była to absolutna fascynacja talentem Śleszynskiej i miłość od pierwszego wejrzenia.

Rozstanie pary było dla Polaków szokiem. Po sześciu latach na planie drugiej edycji "Tańca z gwiazdami", w której uczestniczył, Piotr Gąsowski poznał filigranową tancerkę Annę Głogowską. Płomienny romans jesienią 2005 r. nie od razu został potwierdzony przez parę, ale po jakimś czasie stało się jasne, że miłość połączyła ich na dobre.

Gąsowski i Głogowska w 2007 r. doczekali się córki, Julii. Po 11 latach związku doszło do rozstania, lecz artyści podkreślają, że wciąż pozostają ze sobą w bliskich, przyjacielskich relacjach. 

Debiut

Od 1986 r. występował w warszawskim teatrze Komedia, kojarzymy go także jako część kabaretu "Tercet, czyli kwartet", z którym występował w programach estradowych i telewizyjnych takich jak "Gala piosenki biesiadnej" czy "W oparach absurdu". 

Na szklanym ekranie mieliśmy okazję zobaczyć go już w 1982 r. – zagrał rólkę w filmie "Limuzyna Daimler-Benz". Inne epizodyczne role Gąsowskiego przypadły na "Pierścionek z orłem w koronie" (1992) oraz seriale "Wow" (1993), "40-latek. 20 lat później" (1993) i "Ekstradycja" (1996), a także kultowe "Nic śmiesznego" (1995).

Zdobycie popularności

Przełom w karierze Piotra Gąsowskiego nastąpił za sprawą decyzji o rozpoczęciu pracy prezentera telewizyjnego. Przez 5 lat, od 1995 r., prowadził "Kalambury", był także związany z programami "KOT, czyli Ktoś Ogromnie Tajemniczy" (2003-2004) czy "Dubidu" (2006). Przez cztery lata, począwszy od 2007 roku, prowadził "Taniec z gwiazdami". 

Równocześnie Gąsowskiemu udało się kontynuować karierę aktorską Wystąpił w filmach "Złoto dezerterów" (1998), "Odlotowe wakacje" (1999), "Pan Tadeusz" (1999), "Przedwiośnie" (2001), a także w popularnych serialach komediowych "Szpital na perypetiach"(2001-2003) i "Daleko od noszy" (2003-2009), które zapewniły mu rzeszę fanów.

Gąsowski jest również aktorem dubbingowym: jego głosem mówi m.in. Mrożon z serii "Iniemamocni" oraz Louis w "Księżniczce i żabie". 

Dalsza kariera

W kolejnych latach Piotr Gąsowski występował raczej w rolach drugoplanowych w filmach i serialach. Pojawił się m.in. w "Magdzie M.", "1920. Wojna i miłość", a poza tym wielokrotnie zawitał do "Świata według Kiepskich", wcielając się w różne role (w tym samego siebie). 

Od 2014 r. Piotra Gąsowskiego wspólnie z Maciejem Dowborem możemy oglądać w roli prowadzących program "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" . Od 2021 r. należy także do kabaretu PanDemon. Gra w serialu "Mecenas porada".

Nagrody

Piotr Gąsowski zdobył Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 1992 r. (wspólnie z Robertem Rozmusem), Jest także laureatem licznych nagród za role w "Szpitalu na perypetiach" i "Daleko od noszy" otrzymanych na Festiwalu Humoru i Satyry. 

Piotr Gąsowski - Wiadomości

Piotr Gąsowski - Zdjęcia

Piotr Gąsowski - Wideo