Reklama

"Milionerzy"

Wystarczy jedynie odpowiedzieć na 12 pytań, by zgarnąć milion. Wydaje się to dziecinnie proste, jednak przez ponad 20 lat trwania kultowego programu „Milionerzy” tylko cztery osoby wygrały główną nagrodę. Co jeszcze warto wiedzieć o tym teleturnieju?
Hubert Urbański w programie "Milionerzy" /Niemiec /AKPA

"Milionerzy" - najważniejsze informacje

Wystarczy jedynie odpowiedzieć na 12 pytań, by zgarnąć milion. Wydaje się to dziecinnie proste, jednak przez ponad 20 lat trwania kultowego programu „Milionerzy” tylko cztery osoby wygrały główną nagrodę. Co jeszcze warto wiedzieć o tym teleturnieju?

"Milionerzy" - historia

Program „Milionerzy” po raz pierwszy został wyemitowany 3 września 1999 roku na stacji TVN i jest transmitowany do dziś, z kilkuletnimi przerwami. Od początku prowadzącym teleturniej jest Hubert Urbański.

Idea programu opiera się na zadawaniu pytań uczestnikom z zakresu wiedzy ogólnej, w szczególności z takich dziedzin jak: historia, polityka, sztuka, rozrywka, matematyka, języki czy podróże. Każda poprawna odpowiedź zbliża uczestnika do głównej wygranej.

Podstawowe zasady programu

Podstawowe zasady teleturnieju są oparte na oryginalnej, brytyjskiej wersji programu „Who Wants to Be a Millionaire?”. Rekrutacja do programu w poszczególnych latach wyglądała inaczej. Obecnie, by pojawić się w programie, należy wypełnić zgłoszenie dostępne na stronie teleturnieju. Na tym etapie komisja wybiera 600 osób, z którymi kontaktują się przedstawiciele programu. Podczas tej rozmowy kandydaci muszą odpowiedzieć na otwarte pytania. W tej części rekrutacji komisja wybiera 354 osoby, które są dzielone na grupy po 6 osób.

Następnie na planie programu biorą udział w konkurencji „kto pierwszy, ten lepszy” – zadaniem uczestników jest ułożenie wariantów odpowiedzi w odpowiedniej kolejności. Liczy się nie tylko poprawność ułożonych odpowiedzi, ale również czas – wygrywa ta osoba, która najszybciej wykonała zadanie lub jako jedyna odpowiedziała poprawnie.

W dalszej części programu uczestnik zagra o główną wygraną, czyli milion złotych. Aby wyjść z programu jako milioner, musi poprawnie odpowiedzieć na 12 pytań. Wszystkie pytania są zamknięte: są cztery możliwe warianty odpowiedzi i wszystkie jednokrotnego wyboru. Pytania pojawiają się na ekranie telewizora oraz na tabletach prowadzącego i uczestników. Wybrana odpowiedź przez uczestnika zmienia kolor – najpierw jest pomarańczowa, a później zielona, jeśli odpowiedź jest poprawna bądź czerwona w przypadku pomyłki.

Koła ratunkowe w "Milionerach"

Uczestnik ma do dyspozycji trzy koła ratunkowe, z których może skorzystać w każdym momencie. Są to: pół na pół, czyli eliminacja dwóch błędnych odpowiedzi i telefon do przyjaciela, czyli możliwość skontaktowana się z osobą, którą podano w ankiecie – może ona pomóc uczestnikowi wybrać poprawną odpowiedź, ale również może jej nie znać. Ostatnia możliwość to pytanie do publiczności – osoby na widowni wskazują poprawną odpowiedź, dzięki dedykowanym pilotom.

W trakcie pandemii koronawirusa koło ratunkowe pytanie do publiczności zostało zastąpione możliwością zamiany pytania
Oprócz kół ratunkowych są dwa progi gwarantowane, które zapewniają wygraną nawet po udzieleniu błędnej odpowiedzi przez uczestnika. Pierwszy próg to tysiąc złotych, które następuje po drugim pytaniu. Następny próg to już 40 tysięcy złotych, który następuje po siódmym pytaniu.

Pytania za milion złotych w "Milionerach"

Do tej pory tylko 26 uczestników usłyszało pytanie za milion złotych, ale tylko czwórce udało się na nie poprawnie odpowiedzieć. Pierwszy milion padł w 2010 roku, kiedy Krzysztof Wójcik wiedział, na jakim instrumencie gra Czesław Mozil. Następny milion zgarnęła Maria Romanek w 2018 rok, która znała odpowiedź na pytanie matematyczne. W 2019 roku Katarzyna Kant-Wysocka opuściła program z główną wygraną po udzieleniu odpowiedzi na pytanie dotyczące tajemnic różańcowych. W 2021 roku Jacek Iwaszko wygrał milion, wiedząc, kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie. Ostatnim milionerem jest Tomasz Orzechowski, który 19 września 2022 roku wygrał główną nagrodę odpowiadając poprawnie na pytanie dotyczące utworu "Modlitwa dziewicy".

Więcej na temat "Milionerzy"

"Milionerzy" - Wiadomości