Reklama

Matylda Damięcka

Czwartek, 28 września 2023 (16:35) Aktualizacja Czwartek, 28 września 2023 (16:38)
Matylda Damięcka przez wiele lat wcielała się w rolę Karoliny Brzozowskiej w „Na Wspólnej”, a potem zniknęła z serialu. Okazuje się, że aktorka ma jeszcze kilka innych talentów, które chętnie pokazuje światu. Czym zajmuje się Matylda Damięcka?
Matylda Damięcka - najważniejsze informacje
Matylda Damięcka / TRICOLORS/East News /East News

Matylda Damięcka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  10.06.1985

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Na wspólnej",
  • "Na dobre i na złe"

Dzieciństwo i młodość w artystycznej rodzinie Damięckich

Matylda Damięcka urodziła się 10.06.1985 r. w Warszawie i dorastała w artystycznym środowisku. Dziadkowie Dobiesław i Irena Damięccy przed wojną występowali w licznych filmach i spektaklach teatralnych. Także jej rodzice Joanna i Maciej są znanymi aktorami. Widocznie talent przekazuje się w genach, bo Matylda i jej starszy brat Mateusz także postanowili pójść tą ścieżką. Aktorka dostała się nawet na Akademię Teatralną – studia ukończyła w 2008 roku.

Początki kariery Matyldy Damięckiej

Matylda Damięcka zadebiutowała jeszcze jako dziecko. Pierwszy angaż dostała w 1993 roku w serialu „Wow” skierowanym do młodszej widowni. W 1995 r. wystąpiła w spektaklu telewizyjnym „Różany Zamek”, a rok później pojawiła się w serialu „Dom”. 
Przez jakiś czas młoda aktorka musiała odpocząć od wymagającej pracy, jednak powróciła w 2000 r. rolą w „Zbliżeniu” i „Siedemnastolatku” Teatru Telewizji. Damięcka zagrała jeszcze niewielkie role w produkcjach „Na dobre i na złe” (2002) i „Zaginiona” (2003), zanim udało jej się dostać do obsady „Na Wspólnej”, gdzie od 2003 r. wcielała się w postać Karoliny Brzozowskiej. W 2007 r. zdecydowała się opuścić produkcję ze względu na studia, na których chciała się skupić.

Matylda Damięcka - wokalistka i graficzka

W tym samym czasie aktorka zaczęła rozwijać swój talent wokalny i odniosła w tej dziedzinie sukcesy. Wzięła udział w Konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2008 r. w Sopocie i w 2012 r. na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. W 2014 r. nagrała cover utworu „Let’s Dance” Davida Bowiego, a w 2021 r. wystąpiła gościnnie na płycie „Rzeczy ostatnie”.

Damięcka zajęła się także sztukami plastycznymi, a dokładnie grafiką i animacją. Założyła na Instagramie profil pod pseudonimem The Girl Who Fell On Earth i publikuje tam autorskie prace, komentujące w kontrowersyjny sposób otaczającą rzeczywistość. Na bieżąco publikuje rysunki dotyczące najważniejszych wydarzeń i nieobce są jej takie tematy jak Czarny Protest czy wojna na Ukrainie.

Role na dużym ekranie i dubbing

Od czasu odejścia z obsady „Na Wspólnej” artystka pojawiła się jeszcze w serialach „Czas honoru” (2008), „Wataha” (2017) i filmie „Królowa śniegu” (2009). Sprawdziła się też jako aktorka dubbingowa w wielu produkcjach, m.in.: „Zakon Feniksa” (2007), „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” (2010), „Percy Jackson: Morze Potworów” (2013), „Wszystkie nieprzespane noce” (2019), „Miłość, śmierć i roboty” (2019). W 2022 r. Damięcka po raz pierwszy od ponad dekady pojawiła się na dużym ekranie w filmie Xawerego Żuławskiego „Apokawixa”. 

Aktorka rzadko udziela wywiadów i nie lubi być w centrum uwagi

Chociaż Damięcka śmiało mówi o swoich poglądach na wiele kontrowersyjnych tematów, nie lubi życia w blasku reflektorów i chroni prywatność. Aktorka rzadko udziela wywiadów, jednym z niewielu wyjątków był ten dla „Wysokich Obcasów” w 2022 roku. W rozmowie wyznała, że od lat zmaga się z depresją i wielkim wsparciem jest dla niej brat Mateusz Damięcki.

Matylda Damięcka - Wiadomości

Matylda Damięcka - Zdjęcia