Reklama

Maciej Kurzajewski

Elegancki, zadbany i zawsze doskonale przygotowany – Maciej Kurzajewski może służyć za wzór dziennikarstwa telewizyjnego. Czy jego droga zawsze przebiegała tak idealnie i bez wybojów? Oto historia jednego z najzdolniejszych dziennikarzy sportowych w Polsce!
Maciej Kurzajewski - najważniejsze informacje
Maciej Kurzajewski / Niemiec /AKPA

Maciej Kurzajewski - najważniejsze informacje

Elegancki, zadbany i zawsze doskonale przygotowany – Maciej Kurzajewski może służyć za wzór dziennikarstwa telewizyjnego. Czy jego droga zawsze przebiegała tak idealnie i bez wybojów? Oto historia jednego z najzdolniejszych dziennikarzy sportowych w Polsce!

Młodość i początki kariery związanej ze sportem

Pochodzi z Kalisza, gdzie urodził się 29 stycznia 1973 roku. Można powiedzieć, że zawód dziennikarza sportowego miał we krwi – jego ojciec, Czesław Kurzajewski, trudnił się dokładnie tym samym. Jego zainteresowanie sportem od początku miało aktywną formę – Kurzajewski w młodości trenował kolarstwo, ale również taniec nowoczesny, później zaś biegał w maratonach. Od tego schematu zaskakująco odstaje wybór kierunku studiów – na Uniwersytecie Warszawskim studiował prawo. 

Karierę dziennikarską rozpoczął zwyciężając w konkursie – w 1993 r. wygrywa casting na dziennikarza Telewizji Polskiej. Przez wiele lat prowadzi w różnych stacjach publicznej telewizji programy sportowe. Stały gospodarz tematycznych serwisów wielokrotnie był także gospodarzem studiów olimpijskich. Jest również zaangażowany sezonowo w relacje z mistrzostw w skokach narciarskich. Jego zainteresowanie skokami miało zresztą pozaekranowe rozwinięcie – w 2004 roku ukazała się współtworzona przez Kurzajewskiego książka „Moje życie – Adam Małysz”, będące biograficznym kompendium i zapisem wywiadów ze słynnym skoczkiem. 

Swoją wieloletnią, solidną pracą w specyficznej, sportowej niszy Maciej Kurzajewski wypracował sobie status ikony tego gatunku dziennikarstwa. Potwierdzały to zdobyte liczne statuetki Telekamery w kategorii „komentator sportowy”.

Chociaż wygląda na to, że główny nurt działalności jest prawdziwą pasją Kurzajewskiego, to postanowił on umknąć nieco „zaszufladkowaniu” w tylko jednym gatunku dziennikarstwa. Od 2005 roku w różnych zakresach czasowych współprowadził poranne programy TVP: „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie” i „Dzień dobry Polsko”. Był również jednym z prowadzących talk-show TVP1 „Świat się kręci”, programu „Gwiazdy tańczą na lodzie” i innych, licznych produkcji  rozrywkowych oraz teleturniejów Telewizji Polskiej. W 2022 roku otworzył zupełnie nowy rozdział swojej kariery dziennikarskiej, dołączając do redakcyjnego zespołu Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Wypadki przy pracy

Ten oddany pracy dziennikarz zaliczył mimo wszystko na swojej drodze dwa potknięcia. W 2013 roku został zawieszony w obowiązkach za naruszenie etyki dziennikarskiej, wystąpił bowiem w reklamie banku PKO. Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że przed podjęciem komercyjnej współpracy Kurzajewski otrzymał na to zgodę kierownictwa Telewizji Polskiej. Mimo to później Komisja Etyki TVP uznała, że podejmowanie przez dziennikarzy takich prac jest narusza ustalone w zawodzie zasady. 

Druga wpadka zaowocowała zwolnieniem z pracy w programie „Świat się kręci” w 2015 roku. Było to spowodowane nieostrożnością zadziwiającą u tak doświadczonego prowadzącego – podczas emisji na żywo dziennikarz zareklamował program emitowany na Polsacie, czyli konkurencyjnej stacji.

Życie prywatne

Życie prywatne Macieja Kurzajewskiego przez większą część jego kariery nie wzbudzało gwałtownych emocji fanów. Od 1996 roku pozostawał w związku małżeńskim z dziennikarką Pauliną Smaszcz, z którą ma dwóch synów: Franciszka i Juliana. Ten wydawać by się mogło stabilny związek niespodziewanie zakończył się w 2020 roku. W 2022 roku wywołał być może pierwszą w swojej karierze burzę wokół własnej osoby, ujawniając relację z aktorką Kasią Cichopek.

Maciej Kurzajewski - Wiadomości

Maciej Kurzajewski - Zdjęcia