Reklama

Krzysztof Rutkowski

Najsłynniejszy polski detektyw i posiadacz najoryginalniejszej fryzury wśród Polaków – kim jest Krzysztof Rutkowski i jak stał się sławny?
Krzysztof Rutkowski - najważniejsze informacje
Krzysztof Rutkowski /TRICOLORS/EAST NEWS /East News

Krzysztof Rutkowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.04.1960

 • Miejsce urodzenia:

  Teresin pod Sochaczewem

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Maja Rutkowski
 • Produkcje:

Najsłynniejszy polski detektyw i posiadacz najoryginalniejszej fryzury wśród Polaków – kim jest Krzysztof Rutkowski i jak stał się sławny?

Dzieciństwo i początek kariery

Krzysztof Rutkowski urodził się w Teresinie pod Sochaczewem 6 kwietnia 1960 r. Jest synem milicjanta. Dorosłe życie zaczynał również jako milicjant. W latach 80. należał do warszawskiego oddziału ZOMO. Następnie wyjechał do Austrii, gdzie założył własną agencję detektywistyczną. Do Polski powrócił w latach 90. i w ramach Biura Detektywistycznego „Rutkowski” pomagał w odzyskiwaniu skradzionych na Zachodzie samochodów. Specjalizował się także w szukaniu i uwalnianiu osób porwanych.

Zdobycie popularności

Skuteczność i brawura Rutkowskiego sprawiła, że sukcesami detektywa szybko zainteresowały się media. Setki artykułów chwalących jego firmę sprawiło, że Rutkowskiemu nie brakowało klientów, i choć afery z jego udziałem, takie jak oszustwa ubezpieczeniowe, podrabianie tablic rejestracyjnych i wykorzystywanie policjantów, głośno wybrzmiały w mediach, reputacja Rutkowskiego była niezachwiana. 

W 2001 r. Rutkowski pojawił się na ekranach telewizorów w telenoweli dokumentalnej „Detektyw”. Przez sześć lat kamera śledziła „przygody” Rutkowskiego i jego pracowników, brawurowe akcje na całym świecie, bójki i brutalne zatrzymania. Smaczku produkcji dodawał fakt, że Rutkowski jako poseł Samoobrony miał immunitet oraz paszport dyplomatyczny, czuł się więc bezkarny. 

Po latach na jaw wyszła prawda – spora część programu była fabularyzowana, prostowana, a część scen reżyserowano na potrzeby produkcji. Na fali tej popularności Rutkowski wystąpił w serialu „Sukces” (2000) i w filmie „Gulczas, a jak myślisz…” (2001).

Upadek

Program Rutkowskiego skończył się nagle w lipcu 2006 r., gdy mężczyzna został aresztowany przez brygadę antyterrorystyczną i oskarżony o powoływanie się na wpływy we władzach. Wyszedł z więzienia po roku, stracił licencję detektywa i znajomości w policji, ale działał dalej, choć na znacznie mniejszą skalę. 

W 2011 r. raz jeszcze zrobiło się o nim głośno, gdy pomógł rodzicom dziewięcioletniej Nicoli odbić ją z domu rodziny zastępczej, do którego została przewieziona. Próbował również wykorzystać do swoich celów tzw. „sprawę małej Madzi”. Umiejętne manipulowanie mediami sprawiło, że setki Polaków ustawiło się w kolejce po jego usługi. 

W 2013 r. i 2018 r. ponownie został skazany na więzienie za uczestnictwo w tzw. śląskiej mafii paliwowej oraz bezprawne prowadzenie działalności detektywistycznej. W dalszym ciągu pracuje jako prywatny detektyw, a swoje działania relacjonuje na Instagramie. Wystąpił także w programie „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”.

Rodzina

W 2019 roku Krzysztof Rutkowski wziął ślub z długoletnią partnerką, Mają Plich, który był wielkim wydarzeniem medialnym. Obrączki podawał syn pary, Krzysztof (urodzony w 2012 r.). Nawet oświadczyny odbyły się z wielkim hukiem – detektyw zadał to ważne pytanie przed kamerą, podczas nagrań do programu „Skandaliści”.

Krzysztof Rutkowski - Wiadomości

Krzysztof Rutkowski - Zdjęcia

Krzysztof Rutkowski - Wideo