Reklama

Cezary Żak

Jeden z najbardziej uwielbianych polskich aktorów komediowych znany z ról w „Miodowych latach” czy „Ranczu” – to właśnie Cezary Żak! Kim jest i jak potoczyła się jego kariera?
Cezary Żak - najważniejsze informacje
Cezary Żak znów wywołał sensację /pomponik exclusive

Cezary Żak - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.08.1961

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Klan",
  • "Ranczo",
  • "Miodowe lata"
Jeden z najbardziej uwielbianych polskich aktorów komediowych znany z ról w „Miodowych latach” czy „Ranczu” – to właśnie Cezary Żak! Kim jest i jak potoczyła się jego kariera?

Dzieciństwo 

Cezary Żak pochodzi z Brzegu Dolnego pod Wrocławiem. Urodził się 22 sierpnia 1961 r. Jego bratem ciotecznym jest Tadeusz Drozda, słynny prezenter i satyryk, znany z kultowego „Śmiechu warte!”. Żak chciał związać swoją przyszłość z filologią romańską, ale los pokierował go w inną stronę. Ukończył wrocławską PWST.

Początek kariery

Pierwsze kroki jako aktor Cezary Żak stawiał na scenie teatralnej. Grywał we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, zadebiutował w sztuce „Panna Tutli Putli”. Pojawiał się także epizodycznie w telewizji, m.in. w „Czterdziestolatku 20 lat później”, „Polskiej śmierci”, „Matkach, żonach i kochankach”, „Tajemnicy Sagali”, „Ekstradycji 2” czy „Młodych Wilkach ½”. W latach 90. na krótko związał się też z zawodem prezentera telewizyjnego jako prowadzący program „As, dama, walet”.

Zdobycie popularności

Polacy poznali Cezarego Żaka jako Józka, sympatycznego kuzyna Grażynki Lubicz z telenoweli „Klan”. Pierwotnie aktor miał się wcielić w jedną z głównych postaci serialu, Ryśka, lecz obsada porzuciła ten pomysł i postanowiła zaangażować Żaka w mniejszej roli. Dzięki temu szczęśliwemu zrządzeniu losu w 1998 r. Cezary Żak mógł stać się gwiazdą nowego sitcomu, „Miodowe lata”, który zyskał miano kultowego serialu. Od tej roli zaczęła się też współpraca Żaka z Arturem Barcisiem, z którym wspólnie wystąpił również w „Całkiem nowych latach miodowych” oraz w „Ranczu”.

Dalsza kariera

Na początku nowego tysiąclecia Żak pojawił się w takich produkcjach jak „Zemsta”, „Dzień świra”, „Zróbmy sobie wnuka”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Oficerowie”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” czy „Halo Hans!”. Kolejną falę popularności przyniosła Żakowi brawurowa podwójna rola braci Koziołów w serialu „Ranczo”, w którym grał aż przez 10 lat, od roku 2006 do 2016. Wkrótce pojawił się także w głównej roli w serialu „Ludzie Chudego” oraz w mniejszych w serialach „Barwy szczęścia” i „Druga szansa”. Chwilowo był też także związany z satyrycznym „Uchem Prezesa”, w którym zagrał rolę zwierzchnika policji.

Od 2012 r. Cezary Żak jest także reżyserem teatralnym. W grudniu 2021 r. premierę miała jego siódma sztuka, „Słoneczni chłopcy”. Mieliśmy też okazję oglądać go w „Krime Story. Love Story”, „Recepturze” oraz „Gierku”, gdzie wcielił się w Leonida Breżniewa, a także w serialu „Kontrola”.

Nagrody

Cezary Żak zdobył nagrodę na Festiwalu Aktorstwa Filmowego za role w serialu „Ranczo”.

Rodzina

Cezary Żak jest mężem aktorki Katarzyny Żak. Poznali się podczas studiów na obozie jeździeckim szkoły teatralnej i pobrali w 1985 r. Mają dwie córki – Aleksandrę (ur. 1988) i Zuzannę (ur. 1995). Młodsza córka Żaków jest lekarzem, pracowała na oddziale dla pacjentów z koronawirusem. Aleksandra Żak jest z kolei producentką telewizyjną, zajmuje się programami dla dzieci. Cezary i Katarzyna Żakowie naciskali, by ich pociechy szukały dla siebie innej drogi niż sławni rodzice i nie pochwalali marzeń o aktorstwie.

Cezary Żak - Wiadomości

Cezary Żak - Zdjęcia