Reklama

Reklama

Tatiana Okupnik

Tatiana Okupnik, 2015 rok. /Podlewski /AKPA
 • Miejsce urodzenia:

  Łódź

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Data śmierci:

  02.09.1978

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "On My Own",
  • "Blizna"
Obdarzona charakterystycznym, lekko zachrypniętym głosem, najczęściej kojarzona jest z zespołem Blue Café, wraz z którym ma na koncie kilka niezapomnianych przebojów. Tatiana Okupnik w 2015 roku wycofała się ze sceny muzycznej, ale bynajmniej nie oznaczało to zakończenia publicznej aktywności. Artystka działa na wielu polach i wcale nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa!

Początki kariery i zespół Blue Café

Urodzona w Łodzi 2 września 1978 roku z wykształcenia jest romanistką. Studia ukończyła w rodzinnym mieście na Uniwersytecie Łódzkim; ponadto zaczęła naukę w łódzkiej szkole baletowej, zdecydowała się jednak ją porzucić. Karierę artystyczną zaczynała od występów w amatorskim zespole Carpe Diem i z kabaretem Chichot 2. Dostrzeżona przez Pawła Ruraka-Sokala założyła z nim w 1998 roku zespół Blue Café

Po trzech latach wspólnego grania muzycy otrzymali swoją szansę – wydali kilka singli i w tym samym roku zdobyli nagrodę Fryderyka. Od tej pory popularność zespołu systematycznie wzrastała aż do szczytu, który przypadł na 2004 rok. Wtedy to Blue Café reprezentowało Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Zespół wylansował już wówczas takie hity jak „You May Be In Love” czy „Do nieba, do piekła” i był dwukrotnym laureatem nagrody Superjedynka.

Rok później Tatiana Okupnik pożegnała się z Blue Café  i rozpoczęła karierę solową.

Kariera solowa

Piosenkarka solowo nagrała trzy albumy studyjne – „On My Own” (2007), „Spider Web” (2011) i „Blizna” (2014). Debiut okazał się dużym sukcesem – sprzedaż zapewniła mu status złotej płyty. Druga płyta nie spotkała się już z tak ciepłym przyjęciem przez odbiorców, za to trzecia zyskała przychylność krytyków, zachwyconych walorami dojrzałego wokalu artystki. 

Programy rozrywkowe i talent-show

W czasie rozwijania kariery solowej Okupnik rozpoczęła działalność w świecie telewizji i programów rozrywkowych. W latach 2007-2008 współprowadziła program „Gwiazdy tańczą na lodzie” w TVP 2, zaś od drugiej do czwartej edycji (lata 2012-2014) zasiadała w jury talent-show „X-Factor” w TVN. Sama znalazła się także „po drugiej stronie” i w 2015 roku jako uczestniczka wystąpiła w programie „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” stacji Polsat, zajmując drugie miejsce w finale. 

Życie prywatne – doświadczenie macierzyństwa i wielki powrót

2015 rok był dla artystki momentem na przerwę w karierze. Przyczyną czasowego wycofania się z życia publicznego była ciąża – od 2016 roku Tatiana Okupnik jest mamą Matyldy, zaś w 2018 roku urodziła syna Tymona. Ojcem dzieci jest wieloletni partner Tatiany, Michał Micielski, z którym wzięła ślub w 2013 roku. Micielski jest menadżerem koszykarza Marcina Gortata

W 2020 roku artystka wznowiła działalność, jednak na zupełnie innym niż dotychczas polu. Rozpoczęła regularną aktywność w mediach społecznościowych – na Instagramie, gdzie stworzyła przestrzeń do otwartych i szczerych opowieści o macierzyństwie i rzadko poruszanych w tym kontekście tematach, takich jak depresja poporodowa czy powikłania po ciąży. Sama artystka ma za sobą takie doświadczenia; obie ciąże, mimo iż planowane, okazały się dla niej trudnym czasem wielkiego wysiłku i kryzysu. Przeżycia te Okupnik przekuła jednak w siłę – jak sama mówi, wiele zyskała i rozwinęła się dzięki macierzyństwu. Wróciła również do muzyki – w sierpniu 2022 roku ukazał się jej pierwszy od siedmiu lat singiel „Mama idzie w długą”.

Plotki

Zdjęcia

Wideo