Reklama
Reklama

Wiadomo, ile kosztował podatników pogrzeb Elżbiety II. Nie było tanio

Pogrzeb królowej Elżbiety II kosztował 162 miliony funtów, czyli w przeliczeniu około 200 milionów dolarów – ujawniło brytyjskie Ministerstwo Skarbu. To oznacza, że każdy Brytyjczyk, wliczając emerytów i dzieci, wydał na uroczystości pogrzebowe ciut ponad 2 funty. Niby niewiele, ale…

Minęło już ponad pół roku od pogrzebu Elżbiety II, ale dopiero teraz brytyjskie Ministerstwo Skarbu skończyło podliczać rachunki. Do wiadomości publicznej podano, ile kosztowały trwające 10 dni uroczystości pogrzebowe, w trakcie których wykorzystano kilka kaplic i kościołów, samochody, pociąg i samolot, a trumna z ciałem monarchini przejechała pół kraju.

Ile kosztował pogrzeb Elżbiety II?

Okazało się, że brytyjscy podatnicy wydali na pogrzeb ukochanej królowej 162 miliony funtów. To oznacza, że każdy z ponad 67 milionów obywateli zainwestował w pożegnanie królowej nieco ponad 2 funty. Niby niewiele, jednak z drugiej strony 162 miliony funtów, w przeliczeniu 200 milionów dolarów to PKB Wysp Marshalla…

Reklama

Pogrzeb królowej Elżbiety II był pierwszym wydarzeniem takiej rangi od uroczystości pogrzebowych Winstona Churchilla w 1965 roku. Brytyjska królowa, druga, po Ludwiku XIV najdłużej panująca głowa państwa w historii świata, zmarła 8 września w zamku Balmoral. Ponieważ śmierć monarchini nastąpiła w Szkocji, równolegle z operacją „London Bridge” uruchomiono protokół „Jednorożec”. 

Trumna z ciałem Elżbiety II przejechała pół kraju

Zgodnie z protokołem "Jednorożec" trumna królowej została najpierw przewieziona do Edynburga, gdzie złożono ją w Pałacu Holyrood, oficjalnej szkockiej rezydencji brytyjskich monarchów, a następnie przeniesiono do katedry św. Idziego, gdzie  mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogli oddać ostatni hołd uwielbianej monarchini.

Z Edynburga trumna z ciałem królowej została przewieziona do Londynu. W Sali Westminsterskiej na wieku pojawił się wieniec z sosną pochodzącą z ogrodów Balmoral, lawendę i rozmaryn z ogrodów w Windsorze, dalie i białe róże.

Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II

W Opactwie Westministerskim, dokąd trumna została przewieziona 19 września, ułożono wiązanki złożone z lilii azjatyckich, mieczyków, alstremerii, eustomi, liści dębu angielskiego, brzozy płaczącej i gałązki mirtu — kwiatu, który zgodnie z tradycją królewską znalazł się w bukiecie ślubnym królowej. 

Na trumnie leżał wieniec złożony z różowych róż i rozmarynu oraz pelargonii, hortensji i dalii z odręczną notatką Karola III:

„W kochającej i oddanej pamięci. Karol R.”

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II została 19 września 2022 roku złożona Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI w Windsorze, u boku męża i rodziców.Sprawozdanie finansowe Ministerstwa Skarbu został opublikowane 18 maja 2023 roku, jako część pisemnego raportu złożonego do Parlamentu.

Zobacz też:

Pogrzeb królowej Elżbiety II oznacza rygorystyczne zasady dla VIP-ów. Znamy je wszystkie!

Poruszające zdjęcie królowej Elżbiety II. Zrobiono je w miejscu, gdzie spędziła ostatnie dni życia

Pogrzeb Elżbiety II. Tak żegnano królową Wielkiej Brytanii

Przemysław Saleta: Lubię czasem pobyć kimś innym

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy