Reklama
Reklama

Królowa Elżbieta II rządziła 70 lat. Oto historyczne momenty z jej panowania na tronie

Królowa Elżbieta II (†96 l.) zmarła nagle w czwartek, 8 września. Jeszcze dwa dni przed śmiercią była w doskonałym humorze. Niestety, jej śmierć jest częścią historii, która zostanie zapamiętana na zawsze. Elżbieta II stała się jednocześnie najdłużej panującą monarchinią w dziejach ludzkości. Co ważnego wydarzyło się w czasie jej panowania?

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II zmarła w swojej szkockiej posiadłości, zamku Balmoral. Pomimo pomocy medycznej, nie udało się uratować życia królowej. Cała Wielka Brytania opłakuje swoją królową, a świat wspomina i żegna wyjątkową monarchinię.

Elżbiecie II minęło 70. lat panowania. Na tron wstąpiła jako królowa w wieku 25 lat po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. W tym czasie zmodernizowała monarchię i dowodziła światową sceną dzięki swojej inteligentnej, spokojnej i skupionej energii. 

Reklama

Wykorzystała modę - od ubrań po biżuterię, aby stworzyć wizerunek, który jest nienaruszalny, pewny siebie i celowy - wśród wielu innych osiągnięć na przestrzeni lat. W ciągu 70 lat panowania królowa, czasami niechętnie, nadzorowała zmianę wizerunku własnej rodziny.

Królowa Elżbieta II i jej 70-lecie panowania w Wielkiej Brytanii

Sama rocznica Platynowego Jubileuszu przypadał na 6 lutego, chociaż obchody zaplanowano na pierwszy tydzień czerwca. Ich kulminacją był czterodniowy weekend świąt państwowych w Wielkiej Brytanii od 2 czerwca do 5 czerwca. Cztery dni obchodów objęły wydarzenia publiczne i działania społeczne, a także narodowe chwile refleksji nad 70-letnią służbą królowej.  

2 czerwca 1953 roku koronacja Elżbiety w Opactwie Westminsterskim była pierwszym razem, gdy większość ludzi oglądała wydarzenie na żywo w telewizji. Miliony ludzi na całym świecie obejrzały ceremonię na ekranie, po raz pierwszy przewyższając liczebnie słuchaczy radiowych.

Transmisja koronacyjna zwiastowała punkt zwrotny dla telewizji - a także monarchii - sprawiając, że Windsorowie wydawali się znacznie bardziej odrealnieni. Telewizja pomogła im wręcz wprowadzić się do salonów "zwykłych" ludzi. W 1957 roku królowa wyemitowała swoją pierwszą telewizyjną audycję świąteczną, mówiąc, że ma nadzieję, że nowe medium sprawi, że jej przesłanie będzie "bardziej osobiste i bezpośrednie".

W 1957 roku Ghana stała się pierwszą brytyjską kolonią w Afryce, która świętowała niepodległość. Trzy lata później brytyjski premier Harold Macmillan wygłosił swoje słynne przemówienie "wiatry zmian" w Republice Południowej Afryki, mówiąc tamtejszym prawodawcom, że "czy nam się to podoba, czy nie, ten wzrost świadomości narodowej jest faktem politycznym".

Królowa Elżbieta II i księżna Diana

Bajkowy ślub Diany z księciem Karolem w 1981 roku przyniósł młodzieńczy blask i moc wręcz celebryckiej gwiazdy do domu Windsorów. Niestety, bardzo publiczny sposób rozpadu małżeństwa pary osłabił szacunek dla monarchii.

W latach 90. popularność monarchii spadła do minimum, ponieważ dramaty rodziny królewskiej - od wywiadów po żenujące rozmowy telefoniczne i zdjęcia topless - nadal rozgrywały się publicznie jak opery mydlane. 

Kiedy Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w sierpniu 1997 roku, królowa była szeroko krytykowana za jej postrzeganą powściągliwość i brak kontaktu z pogrążonym w żałobie narodem.

Wielu było wściekłych na członków rodziny królewskiej, którzy nie opuścili flagi w Pałacu Buckingham i czekali na decyzję królowej o pozostaniu w odosobnieniu z rodziną w zamku Balmoral w Szkocji. Po dniach intensywnej presji królowa w końcu przerwała milczenie, zwracając się do narodu w telewizji jako "twoja królowa i babcia" i przyznając, że "wszyscy próbowaliśmy na różne sposoby sobie poradzić".

"Megxit" i kłopoty śmiercia Andrzeja

W ostatnich latach rodzina królewska została dotknięta dwiema bezprecedensowymi katastrofami PR: wyjazdem księcia Harry'ego i jego żony Meghan do USA, powołując się na intensywną kontrolę mediów i rasistowskie postawy wśród brytyjskich mediów oraz rosnącymi oskarżeniami o nadużycia seksualne przeciwko księciu Andrzejowi, środkowemu synowi królowej.

Harry i Meghan, którzy ustąpili ze swoich królewskich obowiązków w 2020 roku, oskarżyli rodzinę królewską o rasizm i zwrócili uwagę na brak współczucia dla zmagań Meghan ze zdrowiem psychicznym. Harry otwarcie i wielokrotnie krytykował rodzinę królewską za sposób, w jaki został wychowany.

Tymczasem książę Andrzej walczy z amerykańskim pozwem złożonym przez kobietę, która twierdzi, że została zmuszona do uprawiania z nim seksu, gdy miała 17 lat. W zeszłym miesiącu Andrzej został pozbawiony wszystkich honorowych tytułów wojskowych. Monarchia ostentacyjnie nie wypowiada się za wiele w jego temacie.

Śmierć księcia Filipa

9 kwietnia 2021 roku królowa straciła księcia Filipa, swojego męża od 73 lat i jej "siłę" przez większość życia. Mały, społecznie zdystansowany pogrzeb odbył się w związku z ograniczeniami koronawirusa. Ponure obrazy królowej siedzącej samotnie w kaplicy św. Jerzego były wyraźnym przypomnieniem, że wkracza w mroczne lata swojego panowania, z rosnącymi obowiązkami przekazanymi jej spadkobiercy, księciu Karolowi.

Kolorowa królowa Elżbieta II

Nudne życie w pałacu? Elżbieta II pokazuje, że można je ożywić w doskonały sposób. Ulubionym kolorem Elżbiety II jest kolor kanarkowy.

Kim jest Elżbieta II?

Elżbieta II (Elizabeth Alexandra Mary) urodziła się 21 kwietnia 1926 w Londynie. Jest głową 14 państwa: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. Jest obecnie najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii. Przebiła nawet rekord swojej babki, Wiktorii, która panowała 63 lata. Elżbieta II jest fanką psów rasy Corgi.

Zobacz także:

Król Karol III wydał oświadczenie dotyczące żałoby. Wiemy, ile potrwa

To ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II przed śmiercią. Wzrusza do łez

Królowa Elżbieta II nie chodziła do szkoły. Jak wyglądała jej edukacja?

Królowa Elżbieta II zostanie wymazana z przestrzeni publicznej? Najpierw hymn, a potem...



pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy