Reklama
Reklama

Król Karol III wydał oświadczenie dotyczące żałoby. Wiemy, ile potrwa

W czwartek 8 września 2022 roku podana została informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Zgodnie z linią sukcesji, po jej śmierci, jej następcą zostaje książę Karol. Jego żona Camilla została natomiast nową królową Wielkiej Brytanii, uzyskując tytuł królowej małżonki. Król Karol III wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyjawił, ile potrwa żałoba.

Świat obiegła smutna informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Ta najdłużej panująca monarchini w historii, która zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Tak podniosłe wydarzenie nie mogło obyć się bez specjalnego oświadczenia.

Król Karol III wyda specjalne oświadczenie w telewizji

Rodzina królewska wydała oświadczenie w imieniu nowego króla Wielkiej Brytanii, Karola III. Nowy król ogłosił siedemnaście dni żałoby po zmarłej królowej, nie wyjawił jednak konkretnej daty pogrzebu.

Dodatkowo flagi we wszystkich królewskich rezydencjach zostały wczoraj wieczorem opuszczone do połowy masztu. W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II w Londynie o 13:00 czasu lokalnego rozlegnie się salut armatni. Będzie on miał miejsce na terenie Hyde Parku i Tower of London. Armaty oddadzą 96 salw. Jedną za jeden rok życia królowej.

Reklama

Rodzina królewska przygotowała również księgę kondolencji w internetowej wersji. Specjalnie dla tych, którzy chcą zostawić po sobie wiadomość. Po wczorajszym pobycie w Balmoral Charles i Camilla wrócą do Londynu, a w południe w całym kraju mają zabrzmieć kościelne dzwony, które oddadzą hołd zmarłej królowej.

Nowy król ma w planach wygłoszenie w telewizji przemówienia do narodu, w którym złoży hołd swojej marce, a także zobowiąże się do służby jako nowy monarcha.

Król Karol wydał oświadczenie po śmierci Elżbiety II

Król Karol III następca królowej Elżbiety pożegnał ją w oficjalnym oświadczeniu. Nie zabrakło w nim wzruszeń. Nowy monarcha podkreślił, że dla niego oraz jego najbliższych to jeden z najsmutniejszych momentów w życiu. 

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionego suwerena i ukochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy się pocieszać i wspierać wiedzą o szacunku i głębokim uczuciu, jakim darzono Królową" - napisał Karol.

Zobacz także:

Królowa Elżbieta II wywodziła się z polskiej dynastii. Historycy potwierdzają

Te okładki przejdą do historii! Brytyjska prasa składa hołd Królowej Elżbiecie II
Królowa Elżbieta II zostanie wymazana z przestrzeni publicznej? Najpierw hymn, a potem...

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy