Reklama
Reklama

Te okładki przejdą do historii! Brytyjska prasa składa hołd Królowej Elżbiecie II

Wczoraj po południu świat obiegła bardzo smutna informacja. Królowa Elżbieta II nie żyje. W piątkowy poranek brytyjska prasa postanowiła uczcić pamięć o zmarłej monarchini poruszającymi okładkami.


Królowa Elżbieta II w 2022 roku świętowała jubileusz 70-lecia wstąpienia na tron. 96-latka była najdłużej panującym żyjącym monarchą na świecie. Niestety w ostatnim czasie podupadła nieco na zdrowiu. Zaczęła mieć poważne problemy z poruszaniem się. Oficjalne spotkania prowadziła więc często przez komunikator internetowy.

Brytyjska prasa żegna Elżbietę II okładkami

Królowa Elżbieta II odeszła w czwartkowe popołudnie. To zaskakująca informacja, ponieważ we wtorek odbyła spotkanie z nową premier. 

Reklama

Jak udało dowiedzieć się brytyjskiej prasie, królowa odwołała wydarzenia planowane na piątek. W czwartek Pałac Buckingham wydał oświadczenie w sprawie stanu jej zdrowia. 

Rodzina i bliscy Elżbiety II zaczęli zjeżdżać się do Szkocji, gdzie królowa spędziła ostatnie chwile. Wszystko po to, by móc się z nią pożegnać.

W piątkowy poranek brytyjskie kioski zalały gazety, które złożyły hołd zmarłej monarchini. Zdjęcie królowej Elżbiety II pojawiło się na większości okładek magazynów w całym kraju.

Królowa Elżbieta II - ciekawostki

Królowa interesowała się jazdą konną. Posiadała nawet kilka stadnin (w Wolferton, Polhampton i West Isleley). Była też wielbicielką psów, a jej ulubioną rasą było Pembroke Welsh Corgi. Pasjonowała się fotografią.

Elżbieta II i Filip doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja oraz Edwarda. Królowa odbyła ponad 250 podróży zagranicznych, odwiedzając 115 krajów, w tym Polskę w 1996 roku.

Była trzecią w kolejce do tronu, po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym. Jednak Edward VIII abdykował po kilku miesiącach rządów, gdy brytyjski parlament nie chciał się zgodzić na jego ślub z Amerykanką Wallis Simpson.

***

Zobacz także:

Królowa Elżbieta II. Niezłomna monarchini. Jak wyglądała jej młodość i objęcie tronu?

Harry i Meghan Markle zmienili plany z powodu śmierci Elżbiety II. Książę do Szkocji poleciał bez żony?

Stan zdrowia królowej Elżbiety uległ pogorszeniu? Pałac Buckingham wydał oświadczenie

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy