Reklama

Reklama

Reklama

Królowa Elżbieta II. Niezłomna monarchini. Jak wyglądała jej młodość i objęcie tronu?

Królowa Elżbieta II wzbudzała wiele kontrowersji na przestrzeni lat. Jednego jej nie można odmówić - trwała nieustannie na tronie i rządziła na przełomie epok, rozwoju cywilizacji i techniki. W 2015 prześcignęła swoją babkę Wiktorię, stając się najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała jej młodość i koronacja?

Królowa Elżbieta II, czyli Elżbieta Aleksandra Maria (Elizabeth Alexandra Mary Windsor) nie urodziła się, aby nosić koronę. Jednak w jej życiu zainterweniowało przeznaczenie.

Królowa Elżbieta II. Jak wyglądała jej młodość?

Elżbieta przyszła na świat w 1926 roku jako starsza córka księcia Alberta i jego żony, Elżbiety Bowes-Lyon. Młoda Elżbieta miała niewielkie szanse wstąpienia na tron, dopóki jej wuj Edward VIII (późniejszy książę Windsoru) abdykował na korzyść jej ojca 11 grudnia 1936 roku. Jej ojciec został królem Jerzym VI i ona została automatycznie następcą tronu. 

Reklama

Nad edukacją Elżbiety czuwała matka. Podczas II wojny światowej ona i jej siostra, księżniczka Małgorzata, z konieczności spędzały dużo czasu bezpiecznie z dala od londyńskiego nalotu i rozdzieliły się z rodzicami, mieszkając głównie w zamku Balmoral w Szkocji oraz w Royal Lodge, Windsor i Windsor Castle.

Księżniczka Elżbieta w wieku 21 lat wygłosiła swoje pierwsze przemówienie publiczne z radia w Kapsztadzie (RPA): "Oświadczam przed wami wszystkimi, że całe moje życie, czy to długie, czy krótkie, będzie poświęcone waszej służbie i służbie naszej wielkiej cesarskiej rodzinie, do której wszyscy należymy".

Królowa Elżbieta II. Objęcie tronu

Latem 1951 roku stan zdrowia króla Jerzego VI znacznie się pogorszył, a księżniczka Elżbieta reprezentowała go na różnych innych uroczystościach państwowych. Drogę Elżbiety do tronu przyspieszyła abdykacja wuja i wczesna śmierć jej ojca, króla Jerzego VI. Została królową w lutym 1952 roku, w wieku 25 lat, a w momencie oficjalnej koronacji w czerwcu 1953 roku miała 27 lat.

Wydarzenie to było po raz pierwszy transmitowane w telewizji. Decyzję tę podjęła Elżbieta, wyraźnie zachęcona przez swojego męża, Filipa. Obecność wydarzenia w TV miała "katapultować" rodzinę królewską do domów ludzi na długie dziesięciolecia. Miliony w Wielkiej Brytanii i na całym świecie oglądały transmisję BBC z Opactwa Westminsterskiego. Kolejnym hitem oglądalności był ślub księcia Karola z Dianą Spencer (BBC oszacowało, że uroczystość oglądało nawet 750 milionów osób na całym świecie).

Królowa Elżbieta II. Początek i koniec pewnej ery

Elżbieta, królowa ery odrzutowców, odbyła ponad 90 wizyt państwowych, a także podróżowała po krajach Wspólnoty Brytyjskiej. Projektując symbolikę korony, pomogła zacieśnić więzi z sojusznikami i wygładzić napięte relacje w takich miejscach jak Indie, Rosja, RPA i Irlandia.

Królowa Elżbieta II nigdy nie udzieliła wywiadu. Znalazła jednak sposoby na nawiązanie kontaktu ze swoimi poddanymi, w tym poprzez coroczne orędzie bożonarodzeniowe, będące centralną częścią brytyjskich tradycji świątecznych.

Jako głowa państwa Królowa musi zachowywać ścisłą neutralność w sprawach politycznych. Zgodnie z konwencją, Królowa nie głosuje ani nie kandyduje w wyborach, ale pełni ważną ceremonialną i formalną rolę w stosunku do rządu Wielkiej Brytanii.pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | brytyjska rodzina królewska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy