Reklama
Reklama

Królowa Elżbieta II wywodziła się z polskiej dynastii. Historycy potwierdzają

Królowa Elżbieta II († 96 l.) zmarła wczoraj na zamku Balmoral w Wielkiej Brytanii. Mało kto zdaje sobie sprawę, że monarchini była krewną polskiego władcy, a jej prawdziwe nazwisko brzmiało zupełnie inaczej. Ze wstydu dynastia postanowiła je zmienić.

Królowa Elżbieta II: przodkowie

Losy europejskich dynastii na przestrzeni wieków nieustannie przeplatały się ze sobą. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, również polscy władcy byli w pewien sposób związani z monarchią brytyjską. Kazimierz Jagiellończyk był władcą Polski od 1447 roku do swojej śmierci w 1492 roku w Grodnie. Jego żona, Elżbieta Rakuszanka była z kolei córką króla niemieckiego i węgierskiego Albrechta II Habsburga oraz Elżbiety Luksemburskiej.

Zobacz także: Tęcza nad Pałacem Buckingham pojawiła się na niebie, gdy umierała królowa

Reklama

Król Kazimierz Jagiellończyk wraz ze swoją wybranką stworzył cudowną rodzinę. Małżeństwo doczekało się trzynaściorga dzieci. Aż czterech synów królewskiej pary w przyszłości zostało królami. Córki Kazimierza Jagiellończyka natomiast zawarły związki małżeńskie z większością panujących w Europie dynastii. W ten sposób ród Jagiellonów zbudował silną pozycję na arenie międzynarodowej. 

Status polskiej dynastii dodatkowo umocniła córka Zofia. Kobieta miała aż osiemnaścioro dzieci i to właśnie ona była daleką krewną Elżbiety II. Zofia poślubiła Fryderyka Hohenzollerna, margrabiego brandenburskiego na Ansbach i Bayreuth i w ten sposób dała początek niemieckim korzeniom zmarłej wczoraj brytyjskiej królowej. Windsorowie wywodzą się bowiem w dużej mierze z dynastii Hohenzollernów, Wittelsbachów i Hanowerskiej. 

Elżbieta II wywodziła się z polskiej dynastii

Jak twierdzą historycy z portalu historia.org.pl, gdyby nie doszło do wybuchu I wojny światowej, królowie brytyjscy wcale nie pochodziliby z dynastii Windsorów. Mieliby wówczas korzenie sasko-koburskie, wywodzące się od przedstawicieli księstwa Saksonii-Coburg-Gotha (Sachsen-Coburg-Gotha). Właśnie z tej dynastii pochodził książę Albert, mąż królowej Wiktorii, czyli praprababki Elżbiety II.

Podczas I wojny światowej Wielka Brytania walczyła przeciwko Niemcom. W związku z tym, król Jerzy V, dziadek Elżbiety II podjął decyzję o zmianie nazwiska rodziny. 17 lipca 1917 roku w brytyjskich gazetach ukazała się informacja o tym, że odtąd członkowie rodziny królewskiej będą posługiwali się nazwiskiem Windsor, które pochodzi od nazwy zamku, będącego od 1110 roku rezydencją królów angielskich. 

Zobacz też:

Krzysztof Jackowski przewidział "pogrzeb kogoś ważnego". Wiedział, że królowa umrze?

Książę Karol lada moment zostanie koronowany. Czeka go ważny wybór

Wszystkie pałace królowej Elżbiety II. Tutaj na co dzień mieszkała brytyjska królowa

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Te gwiazdy wiedzą, jak to zrobić

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama