Reklama
Reklama

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tak zaczęła się jej choroba

Stan królowej Elżbiety II (96 l.) zaczął pogarszać się po śmierci jej męża księcia Filipa. Od tego czasu monarchini stopniowo traciła siły. 8 września Elżbieta II zmarła.

Królowa Elżbieta II od połowy lipca przebywała na wakacjach w swojej szkockiej posiadłości Balmoral w Aberdeenshire. W ciągu ostatnich kilku godzin jej stan diametralnie się pogorszył. Wieczorem podano informację, że królowa zmarła.

Przy łóżku królowej kilka godzin temu zaczęła gromadzić się rodzina. Do czuwającego w zamku Balmoral księcia Karola i księżniczki Anny dołączyli William, książę Andrzej, książę Edward i jego żona Sophie. W drodze do Szkocji wybrał się również Harry.

Reklama

Stan zdrowia królowej zaczął się pogarszać po śmierci księcia Filipa, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku.

Problemy z poruszaniem się zmusiły monarchinię do wycofania się z kolejnych wydarzeń,  m.in. nie wzięła udziału w szczycie klimatycznym Cop26 w Glasgow oraz Festiwalu Pamięci. Nie była obecna także podczas obchodów platynowego jubileuszu, w którym uczestniczyła jedynie wirtualnie. Zeszłej jesieni spędziła jedną noc w szpitalu króla Edwarda VII, dokąd przyjęta została w celu poddania się "wstępnym badaniom". Została zwolniona następnego dnia - zalecono jej odpoczynek.

Królowa Elżbieta II chorowała od śmierci Filipa

Po raz pierwszy wsparła się o lasce w trakcie nabożeństwa odbywającego się w Opactwie Westminsterskim w październiku 2021 roku, sześć miesięcy po śmierci męża. Od tego czasu z trudem wypełniała wiele swoich codziennych obowiązków, a problemy z poruszaniem się zmusiły ją do uczestniczenia w wydarzeniach jedynie wirtualnie.

W lutym 2022 została zakażona covidem, mimo szczepionki, którą przyjęła trzykrotnie. Cierpiała wówczas na łagodne objawy przypominające przeziębienie, była "bardzo zmęczona i wyczerpana". Samoizolowała się w Windsorze.

20 maja, po raz pierwszy od prawie 60 lat, przegapiła uroczyste otwarcie parlamentu, a Pałac Buckingham przypisał jej nieobecność wspomnianym "problemom z poruszaniem się". W jej imieniu obowiązki przejęli inni przedstawiciele rodziny królewskiej.

W lipcu królowa udała się na letni odpoczynek do zamku Balmoral - jej powitanie przez straż honorową odbyło się na osobności, by nie wzbudzać sensacji pogarszającym się stanem zdrowia. W ostatnich miesiącach królowa odwoływała wiele uroczystości, m.in. dwudniową podróż do Irlandii Północnej, stosując się do zaleceń lekarzy.

8 września w godzinach wieczornych Elżbieta II zmarła.

Zobacz też:

Królowa Elżbieta II. Niezłomna monarchini

Harry i Meghan zmieniają plany

Wendzikowska odeszła z TVN, a teraz coś takiego...pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy