Reklama
Reklama

Karola III spotkał wielki afront. Nie chcą jego podobizny i już mają plan, jak pozbyć się króla!

Wygląda na to, że Australia gotuje się do przeprowadzenia dawno już zapowiadanej i rewolucyjnej zmiany. W ciągu najbliższych kilku lat podobiznę brytyjskiego monarchy, zdobiącą do tej pory pięciodolarowe banknoty, ma zastąpić grafika przedstawiająca rdzennych mieszkańców kontynentu. Czy to oznacza, że Australijczycy odcinają się od Karola III?

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami

Choć od śmierci królowej Elżbiety II minęło już niemal pięć miesięcy, a nowy monarcha Zjednoczonego królestwa - Karol III od dawna nazywany jest królem, to oficjalna koronacja jeszcze się nie odbyła. Ceremonia, według zapowiedzi, odbędzie dopiero w sobotę 6 maja 2023 roku w Westminster Abbey.

Wciąż jednak nie wiadomo, jak będzie wyglądała sama uroczystość, ani kto dokładnie weźmie w niej udział. Brytyjska prasa powtarza jednak, że ceremonia ma być odmieniona i zmodernizowana względem poprzedniej koronacji, która odbyła się na Wyspach już ponad siedemdziesiąt lat temu.

Reklama

Nowy król chce bowiem przystosować monarchię do współczesnych standardów. W dobie szalejącej inflacji i rosnących kosztów życia w złym guście byłaby wystawna uroczystość. Z tego powodu, jak donoszą brytyjscy dziennikarze, ceremonia ma zostać skrócona z ponad trzech, do zaledwie jednej godziny. O ponad połowę została także zredukowana liczba zaproszonych gości. W 1953 roku na koronację królowej  zaproszono aż cztery tysiące osób. Teraz ma być ich nie więcej niż dwa tysiące.

Australijczycy nie chcą króla Karolan na banknotach

Okazuje się, że pewne działania modernizacyjne podjęły też władze Australii, która związana jest unią personalną z Koroną brytyjską. Choć podobizna Elżbiety II widniała na tamtejszych banknotach od dawna, w najbliższym czasie ma dojść do sensacyjnej zmiany.

"Po rozmowach z rządem Australii Bank zdecydował się przeprowadzić konsultacje z Pierwszymi Australijczykami w kwestii zaprojektowania nowego banknotu 5$" - czytamy w oświadczeniu.

Wszystko wskazuje więc na to, że w miejsce wizerunku brytyjskiego monarchy na banknocie pojawi się grafika przedstawiająca rdzennych mieszkańców kontynentu.

"To zwycięstwo przedstawicieli ruchu rdzennej ludności, którzy walczą o dekolonizację tego kraju. Oni nigdy nie deklarowali podległości wobec żadnego króla czy królowej " - skomentowała tę decyzję senator Lidia Thorpe.

Przypomnijmy, że Australia związana jest unią personalną z Koroną brytyjską. Co ciekawe, zmiana nie zostanie przeprowadzona błyskawicznie - podobizna Elżbiety II wciąż będzie zdobić australijskie banknoty przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Jak na te doniesienia zareaguje Karol III?

Zobacz też:

Król Karol III: wywiad dla BBC. Monarcha prowadzi rozmowy z mediami 

Książę Harry i Meghan Markle nie pojawią się na koronacji Karola III? Brytyjska dziennikarka krytykuje Sussexów

Książę Harry włączył alarm po alkoholu. Musiały interweniować specjalne służby

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | Książę Harry | Książę William
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy