Reklama
Reklama

Eurowizja 2022. TVP nareszcie ujawniła pełen skład jury. Kto głosował na Ukrainę?

Eurowizja 2022 już za nami, ale emocje związane z konkursem nie zdążyły jeszcze opaść. Polacy nie ukrywają oburzenia punktacją ukraińskiego jury. Tymczasem okazuje się, że również polska komisja ma powody do wstydu. Podczas głosowania mogło dojść do nieprawidłowości. Telewizja Polska odpiera zarzuty Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i ujawnia skład jury. Niewiarygodne, kto decydował o ocenie występów wokalnych.

Eurowizja 2022: głosowanie

Tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji miał dla wszystkich Polaków ogromne znaczenie. Po raz pierwszy od wielu lat nasz kraj reprezentował artysta, który posiadał realne szanse na zajęcie wysokiego miejsca. Krystian Ochman był uważany nawet za faworyta 66. edycji Eurowizji. Ostatecznie piosenkarz zajął zaledwie 12. miejsce. Znacznie większe emocje niż słaby wynik polskiego reprezentanta wzbudziły wyniki głosowania. Okazało się, że nasi wschodni sąsiedzi nie przyznali Ochmanowi ani jednego punktu, podczas gdy polskie jury oddało Ukrainie maksymalną liczbę głosów (12 punktów).

Reklama

Gdy społeczeństwo zaczęło przyglądać się szczegółom głosowania, wyszło na jaw, że Polska dopuściła się manipulacji. Jak poinformował Dziennik Eurowizyjny, aż sześć państw zostało ukaranych anulowaniem punktów jurorskich ze względu na wykorzystywanie algorytmów, bazujących na głosowaniach innych krajów. Do tego grona należały: Polska, San Marino, Czarnogóra, Gruzja, Azerbejdżan i Rumunia.

Widzowie nie kryli oburzenia postawą polskiej komisji i domagali się ujawnienia składu juryTVP długo zwlekała z odpowiedzią. W końcu jednak dziennikarze muzyczni w wywiadzie dla "Presserwis" ujawnili, kto oddawał głosy w imieniu Polski. Sędziami TVP byli w tym roku: piosenkarki Krystyna Giżowska oraz Dagmara Jaworska, aktorka i wokalistka Aleksandra Szwed, gitarzysta Andrzej Jaworski i pianista Mikołaj Gąsiewski.

Eurowizja 2022. TVP nareszcie ujawniła pełen skład jury

Skład polskiego jury może bardzo dziwić. W gronie oceniających znalazły się bowiem osoby, które nie są znane szerszej publiczności. Na prośbę portalu "Press" Karolina Korwin Piotrowska powiedziała, co sądzi o składzie komisji.

Do sprawy odniósł się także Mieszko Czerniawski, redaktor naczelny serwisu Eurowizja.org.

Mężczyzna zauważył, że w oficjalnym oświadczeniu TVP poruszyła istotny problem niejasnej procedury głosowania. Brak przejrzystego regulaminu powoduje, że każdego roku dochodzi do pomyłek.

Eurowizja 2022: zasady głosowania

Jak donosi serwis Eurowizja.org, jurorzy po raz kolejny nie zrozumieli zasad głosowania. W efekcie doszło do rażących błędów. Jeden z ukraińskich sędziów twierdził, że przyznał Polsce 10 punktów. Mężczyzna wpisał jednak do tabeli "10", co wcale nie oznacza 10 punktów, lecz 10. miejsce. Póki co, EBU nie poinformowała o dalszych krokach.

Tegoroczny konkurs Eurowizji wygrała ukraińska grupa Kalush Orchestra z piosenką "Stefania". Krystian Ochman zajął 12. miejsce.

Zobacz też:

Występ Rosjanki pokazany w finale Eurowizji! Polina Gagarina to ulubienica Władimira Putina?

Wiesława z „Sanatorium miłości” wyznaje dramatycznie: „Socha wyskakuje mi z lodówki”

Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel: znamy datę rozprawy rozwodowej, która zadecyduje o wszystkim!

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: "Eurowizja 2022" | Krystian Ochman | TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy