Reklama
Reklama

Oni odeszli od nas w 2022 roku. To za nimi będziemy tęsknić

Rok 2022 dobiega końca, dlatego zebraliśmy zestawienie polskich gwiazd, z którymi musieliśmy się pożegnać. Niestety w ciągu minionych dwunastu miesięcy odeszło od nas wiele wspaniałych nazwisk polskiej sceny… Kogo będzie nam najbardziej brakowało?

Franciszek Pieczka

23 września pożegnaliśmy wybitnego aktora Franciszka Pieczkę, którego znamy m.in. z roli Gustlika w serialu "Czterech pancernych i pies" oraz Mullera w "Ziemi obiecanej". Młodszej widowni może być najbardziej znany jako poczciwy Stanisław Japycz z "Rancza" - stały bywalec kultowej ławeczki.

Wybitny aktor urodził się we wsi Godów na Górnym Śląsku. Po II wojnie światowej zaczął studia aktorskie i uzyskał dyplom PWST. W swojej karierze wystąpił w ponad 120 filmach fabularnych, ale na swoim koncie miał także liczne role w serialach i w teatrze. 

Reklama

W 2017 roku uzyskał najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Pomimo tego wyróżnienia nie pozostawał obojętny na sytuację w polskiej polityce.

- Żyję na tym świecie 90 lat i wydaje mi się, że kiedyś nie było takiej eskalacji nienawiści. Dziś każdy uważa siebie za ideał, a drugiego ma za nic - komentował w 2020 roku w jednym z  wywiadów.

Artysta zmarł w wieku 94 lat. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Aleksandrowie. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Barbara Krafftówna

W tym roku odeszła również inna gwiazda wojennego serialu sprzed dekad - niezapomniana Honoratka, czyli Barbara Krafftówna, która triumfy święciła w Kabarecie Starszych Panów. 

Przyszła na świat 5 grudnia 1929 roku w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej wraz z matką uciekła z Wołynia do Warszawy. Zaczęła występować w teatrze tuż po zakończeniu okupacji. Związana była z Teatrem Dramatycznym, Teatrze Narodowym czy Teatrze Nowej Warszawy. W 2019 roku została odznaczona Orderem Orła Białego z rąk prezydenta polski Andrzeja Dudy.

Po złamaniu nogi w 2021 roku zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie zmarła 23 stycznia 2022 roku, w wieku 93 lat. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

Jerzy Połomski

Pierwszy dżentelmen polskiej estrady zmarł niespodziewanie 14 listopada. Wykonawca takich hitów jak "Bo z dziewczynami" czy "Cała sala śpiewa z nami" miał 89 lat i od dłuższego czasu mieszkał w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

Pochodził z Radomia, ale po maturze wyjechał do Warszawy. Chciał zostać architektem, ale ze względu na zbyt małą ilość punktów nie został przyjęty na studia. Ostatecznie dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie wykładowca Ludwik Sempoliński doradził mu zmianę nazwiska, na bardziej estradowe i skupienie się na karierze muzycznej. Tak Jerzy Połomski (właściwie Pająk) rozpalał publikę swoim pięknym barytonem.

Jan Nowicki

7 grudnia niespodziewanie odszedł aktor Jan Nowicki, czyli kultowy "Wielki Szu" znany także z wielu ról na scenie Starego Teatru w Krakowie. Prywatnie był ojcem znanego prezentera Łukasza Nowickiego.

Zanim został aktorem, uczył się w siedmiu różnych szkołach średnich. Rozpoczął studia aktorskie w Łodzi, ale został skreślony z listy studentów. Następnie przez rok pracował na kopalni Bytom VIII-Miechowice. Ostatecznie ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

- Jestem aktorem z przypadku i zamiłowania. Ten zawód wybrał mnie nie ja jego - zdradził w 2005 roku, Gazecie Pomorskiej.

Związany był z twórcami kultowej Piwnicy Pod Baranami. W 2005 roku kandydował do Senatu w wyborach parlamentarnych. Był także strażakiem ochotnikiem w OSP w Kowalu.


Zmarł nagle w wieku 83 lat, na zawał serca. Został skremowany, ubrany w mundur strażacki, a następnie pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Kowalu.


Dawid Ozdoba

Sportowiec związany z galą FAME MMA i tzw. walkami w klatkach, a prywatnie ekspartner Edyty Herbuś, zmarł nagle w wieku 45 lat. Okoliczności jego śmierci do dziś pozostają niewyjaśnione - pojawia się sporo rozbieżności w dacie zgonu, a matka Ozdoby pożegnała syna we wzruszającym wpisie na Facebooku znacznie wcześniej, niż wskazywałaby na to data umieszczona na nagrobku sportowca. Faktem jest, że sportowiec miał problemy ze zdrowiem psychicznym, m.in. chorował na depresję. Jaka jest prawda na temat śmierci Dawida Ozdoby? Tego być może nie dowiemy się nigdy.


Tadeusz Gołębiewski

Nazwisko, które kojarzy każdy Polak - to Tadeusz Gołębiewski stał za sukcesem słynnego Hotelu Gołębiewski, który w latach 90. był synonimem luksusu. O wizycie na basenach hotelu marzyło wtedy każde dziecko, a słodycze produkowane przez drugą firmę Gołębiewskiego, Tago, chętnie kupowało wiele rodzin.

Przedsiębiorca nie uniknął jednak kontrowersji: gigantyczne bryły jego hoteli architekci i lokalni działacze uznawali za niezgodne z miejscowym prawem zagospodarowania i niszczące okoliczny krajobraz. Nie powstrzymało go to przed wzniesieniem hoteli m.in. w Wiśle czy Karpaczu.

Gołębiewski zmarł 21 czerwca, w wieku 79 lat. Został pochowany na cmentarzu Poległych w Radzyminie.

Emilian Kamiński

Emilian Kamiński był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na scenie zadebiutował w Teatrze na Woli. Aktor przez lata grał w wielu filmach i serialach polskich. W zeszłym roku media obiegła informacja, jakoby Kamiński miał problemy zdrowotne. Aktor w wywiadach mówił, że czuje się dobrze.

Popularny 70-latek odszedł 26 grudnia 2022 roku o godzinie 7:30. Informację o śmierci potwierdziła rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik.

Zobacz też:

Najgłośniejsze afery 2022 roku. Przez ostatnich 12 miesięcy żyliśmy ich kłótniami i szaleństwami

Cherry Candle nominowana do "porno Oscara". Polka stoi przed historyczną szansą

Jerzy Stuhr nie wymiga się od odpowiedzialności! Do sądu wpłynął akt oskarżenia. Ile lat mu grozi?

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy