Reklama

Urszula Dudziak

Urszula Dudziak urodziła się 22 października 1943 roku w Straconce (obecnie stolica Bielsko-Białej). To polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów i pisarka. Jak potoczyły się jej losy?
Urszula Dudziak - najważniejsze informacje
Urszula Dudziak /Andras Szilagyi /MWMedia

Urszula Dudziak - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.10.1943

 • Miejsce urodzenia:

  Straconka, Bielsko Biała

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Jerzy Kosiński,
  • Michał Urbaniak
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "Urszula",
  • "Future talk",
  • "Magic Lady",
  • "Wszystko gra"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Urszula Dudziak urodziła się 22 października 1943 roku w Straconce (obecnie stolica Bielsko-Białej). To polska piosenkarka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów i pisarka. Jak potoczyły się jej losy?

Życiorys

Urszula Dudziak od wczesnego dzieciństwa wychowała się wśród muzyki – mama grała na fortepianie, natomiast ojciec na gitarze. Z kolei starszy brat piosenkarki był perkusistą jazzowym i współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą. Na czwarte urodziny Urszula dostała od rodziców akordeon – od tamtej pory dawała występy na rodzinnych imprezach. 

Mama uczyła ją gry na fortepianie oraz zapisała do szkoły muzycznej. Jazzem zainteresowała się, kiedy będąc w szkole średniej, usłyszała w radiu piosenkę Eli Fitzgerald.  Poza starszym bratem Urszula Dudziak ma młodszą o 6 lat siostrę Danutę.

Kariera

Oficjalnie zadebiutowała w 1958 roku – dołączyła wówczas do zespołu Krzysztofa Komedy. Nawiązała również współpracę z Polskim Radiem, co zaowocowało utworem "Pójdę wszędzie z tobą". Przełomem w jej karierze było rozpoczęcie pracy z Michałem Urbaniakiem. W latach 1969-1972  piosenkarka występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie. 

W 1971 za namową Urbaniaka zmieniła stylistykę śpiewania – skupiła się na dźwięku, a nie na tekście. Wykorzystywała do tego przetworniki głosu. Dzięki temu zyskała światową rozpoznawalność i uznanie – w 1973 roku po przeprowadzce do Nowego Jorku, zdobyła nowojorską scenę jako wokalistka jazzowa. Z kolei w 1972 roku ukazała się jej płyta "Newborn Light". 

W 1976 roku „New York Times” nadał jej tytuł "Śpiewaczki roku", a trzy lata później ten sam tytuł przyznał jej "Los Angeles Times". W 1981 roku nawiązała współpracę z międzynarodową grupą wokalistek jazzowych Vocal Summit. Koncertowała niemal na całym świecie. 

Jej powrót do Polski nastąpił w wielkim stylu w 1985 roku. Wystąpiła wówczas na scenie w Warszawie razem z Bobbym McFerrinem. Od tego czasu często występuje i nagrywa w kraju. Kolejna dekada nie była dla niej tak udana, ale w XXI wieku wróciła do życia publicznego, nie tylko za sprawą aktywności muzycznej.

W 2012 roku Urszula Dudziak zadebiutowała jako pisarka i wydała własną autobiografię pod tytułem "Wyśpiewam Wam Wszystko", w której przyznała się do operacji plastycznej. 

Zasiadała również w jury w programie "The Voice Senior". Systematycznie publikuje filmiki na swoim kanale na YouTubie. W 2020 roku zagrała w filmie pełnometrażowym "Jak zostać gwiazdą"

Życie prywatne

W 1967 roku wyszła za mąż za Michała Urbaniaka. Małżeństwo doczekało się dwóch córek: Katarzyny (ur. 1978) oraz Miki (ur. 1980). W 1986 roku rozwiodła się ze swoim mężem. 

Jak gwiazda przyznaje, miłością jej życia był pisarz Jerzy Kosiński. Ich czteroletni romans doczekał się dramatycznego finału. Samobójstwo popełnione przez ukochanego w 1991 roku tak wstrząsnęło Ulą, że przez kolejne 20 lat nie wypowiadała jego nazwiska. Obecnie tworzy szczęśliwy związek z Bogdanem Tłomińskim, z którym jest od 2013 roku.

W 2008 roku zdiagnozowano u niej złośliwy nowotwór piersi. Guz usunięto, ale nadal istniało spore prawdopodobieństwo na nawrót choroby, dlatego artystka poddała się mastektomii lewej piersi.

Urszula Dudziak - Wiadomości

Urszula Dudziak - Wideo