Reklama

Tomasz Lis

Tomasz Lis jest jednym z najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych. Był redaktorem naczelnym „Newsweek Polska”, a także współwłaścicielem portalu naTemat.pl. Jak rozwijała się jego kariera?
Tomasz Lis - najważniejsze informacje
Tomasz Lis /Pawel Wodzynski/East News /East News

Tomasz Lis - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.03.1966

 • Miejsce urodzenia:

  Zielona Góra

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  dziennikarz

Tomasz Lis jest jednym z najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych. Był redaktorem naczelnym „Newsweek Polska”, a także współwłaścicielem portalu naTemat.pl. Jak rozwijała się jego kariera?

Młodość i rodzina

Tomasz Lis urodził się 6 marca 1966 roku w Zielonej Górze. Jest synem Wandy, która przez wiele lat pracowała w administracji szpitala w Zielonej Górze oraz Stefana – zootechnika w zielonogórskiej Wojewódzkiej Stacji Hodowli Zwierząt. Dorastał w Zielonej Górze i tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego. Później bezskutecznie zdawał egzaminy na studia medyczne na Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W efekcie został absolwentem dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na czwartym roku studiów wziął udział w otwartym konkursie na dziennikarza telewizyjnego, który wygrał. 

Kariera

Po wygraniu konkursu w 1990 roku Tomasz Lis zaczął prowadzić wieczorne wydanie Wiadomości w TVP1. Kiedy skończył studia dziennikarskie w Polsce, już jako dziennikarz TVP wyjechał na roczne stypendium naukowe w Nowym Orleanie. Później w latach 1994-1997 był korespondentem Telewizji Polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy Tomasz Lis wrócił z USA, zerwał kontrakt z TVP. Później rozpoczął pracę w powstającej wówczas stacji TVN. Tam był współtwórcą i głównym prezenterem „Faktów”. Ceniono go przede wszystkim za to, że był nie tylko spikerem, który odczytuje treść wiadomości, ale i aktywnym dziennikarzem, autorem książek i publicystą. W 2003 roku pojawiła się jego książka „Co z tą Polską?”. W 2004 roku Tomasz Lis został zwolniony pod zarzutem niedotrzymania warunków umowy. Zarzucano mu, że odbył zbyt wiele publicznych wystąpień poza macierzystą firmą. Jednak za główny powód uważa się głośny sondaż Pracowni Badań Społecznych opublikowany w styczniu 2004 roku w Newsweeku, który sugerował, że Tomasz Lis ma znaczne szanse na wygraną w wyborach prezydenckich. Te wydarzenia odbiły się głośnym echem w mediach i zbiegły w czasie z wyborem nowego prezesa telewizji publicznej oraz wymianą wielu posad w tej instytucji.

We wrześniu 2004 roku Tomasz Lis został Członkiem Zarządu i Dyrektorem Programowym telewizji Polsat oraz szefem jedynego programu informacyjnego stacji „Wydarzeń”. Wraz z Hanną Smoktunowicz współtworzył „Wydarzenia” i prowadził swój program „Co z tą Polską?”. W 2007 roku Tomasz Lis zakończył współpracę z Polsatem. Niedługo potem rozpoczął emisję programu „Co z Polską?” dla portalu Gazeta.pl. W lutym 2008 roku dziennikarz zaczął prowadzić w TVP2 cotygodniowy program „Tomasz Lis na żywo”, który zniknął z anteny w 2016 roku. 24 maja 2022 roku Tomasz Lis przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego „Newsweek Polska”.

Życie prywatne

W 1994 roku Tomasz Lis ożenił się z dziennikarką Kingą Rusin. Para ma dwie córki: Polę, która urodziła się w 1996 roku oraz Igę, która przyszła na świat w 2000 roku. Rozstali się w 2006 roku, a rok później Lis poślubił Hannę Smoktunowicz, przyjaciółkę Kingi Rusin, która była świadkiem na ich ślubie.   

Tomasz Lis - Wiadomości

Tomasz Lis - Zdjęcia

Tomasz Lis - Wideo