Reklama

Sonia Bohosiewicz

Sonia Anna Bohosiewicz jest polską aktorką, artystką kabaretową i piosenkarką. Urodziła się 9 grudnia 1975 w Cieszynie.
Sonia Bohosiewicz - najważniejsze informacje
Sonia Bohosiewicz /Paweł Wrzecion /MWMedia

Sonia Bohosiewicz - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  09.12.1975

 • Miejsce urodzenia:

  Cieszyn

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Na dobre i na złe",
  • "Pierwsza miłość",
  • "39 i pół"
 • Nagrody:

  Złote Lwy Gdańskie, Orzeł (Polska Akademia Filmowa)

Sonia Anna Bohosiewicz jest polską aktorką, artystką kabaretową i piosenkarką. Urodziła się 9 grudnia 1975 w Cieszynie.

Życiorys

Sonia Bohosiewicz należy do rodziny polskich Ormian. Ma starszego brata Łukasza (ur. 1973), młodszego brata Mateusza (ur. 1988) oraz siostrę Maję (ur. 1990), która poszła w jej ślady i również została aktorką. Do czasu studiów Sonia Bohosiewicz mieszkała w niewielkim miasteczku, Żorach, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i liceum. W ostatniej klasie szkoły średniej miała przyjemność wziąć udział w warsztatach aktorskich u Doroty Pomykały w studiu Art-Play. Po maturze dostała się na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. 

Kariera

Już na drugim roku studiów zadebiutowała na scenie Teatru Starego w Krakowie w spektaklu „Zatrudnimy starego klowna”. Po ukończeniu szkoły związała się z tą instytucją aż do 2006 roku. Cała Polska poznała ją zaś po tym, jak zagrała w teledysku Anity Lipnickiej „Historia jednej miłości” w 1998 roku. 

Po uzyskaniu dyplomu zaczęła dostawać większe angaże w filmach, jednocześnie nadal pracując w teatrze. Pod koniec lat 90. pojawiła się w takich znanych serialach jak „Miodowe lata” czy „Samo niebo”. W 2001 roku premierę miał polsko-węgierski film „Ostatni blues”, gdzie Sonia Bohosiewicz zagrała niewielką rolę. Dwa lata później pojawiła się w komedii Macieja Ślesickiego „Show”.

Od 2004 roku aktorka systematycznie występowała w najpopularniejszych polskich serialach, takich jak „Pierwsza miłość”, „Na dobre i na złe” czy przez wielu uwielbiana „Magda M”. Angaż w serialu „39 i pół” przyczynił się do wzrostu popularności Soni Bohosiewicz, jednak to role w filmach „Rezerwat” i „Wojna polsko-ruska” przyniosły jej największą sławę i rozgłos.

Za stworzoną kreację w pierwszym z wymienionych tytułów została wyróżniona Nagrodą Aktorską oraz Nagrodą Prezesa TVP na FPFF w Gdyni, Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego oraz dwoma Orłami. Dzięki kolejnym osiągnięciom Bohosiewicz nie musiała narzekać na brak propozycji współpracy, bo te spływały jak szalone. W samym 2008 roku wystąpiła w trzech filmach: „Jak żyć?”, „Jeszcze nie wieczór” oraz „Szkoła żon”. W 2010 roku zagrała główną rolę w serialu „Usta usta”, a w kolejnych latach pojawiła się w takich filmach jak „80 milionów”, „Kac Wawa”, „Wojna żeńsko-męska”. 

Dodatkowo przez wiele lat była związana z kabaretową Grupą Rafała Kmity, gdzie zdobyła doświadczenia w kreowaniu postaci komicznych.

Życie prywatne

Od 2008 roku jest w związku małżeńskim z Pawłem Majewskim, synem reżysera Janusza Majewskiego. Para poznała się rok przed ślubem – aktorka grała w spektaklu Janusza Majewskiego i próby do przedstawienia często odbywały się w domu jego syna, Pawła. Kiedy Paweł i Sonia poznali się, on był żonaty, jednak jego małżeństwo chyliło się ku upadkowi. Rok później wzięli ślub i doczekali się dwóch synów: Teodora (ur. 2009) i Leonarda (ur. 2012).

Aktorka spróbowała swoich sił również w innej kreatywnej dziedzinie – pisarstwie. W 2019 roku wydała książkę z przepisami na słodkości, a treść albumu została wzbogacona o estetyczne fotografie. Odważne zdjęcia samej Bohosiewicz często pojawiają się zaś na jej Instagramie.

Sonia Bohosiewicz - Wiadomości

Sonia Bohosiewicz - Zdjęcia

Sonia Bohosiewicz - Wideo