Reklama

Sebastian Karpiel-Bułecka

W 2011 chyba w każdym radiu można było usłyszeć utwór „Boso” zespołu Zakopower. Właśnie wtedy Sebastian Karpiel-Bułecka znalazł się na szczycie popularności. Tylko jak się to wszystko zaczęło?
Sebastian Karpiel-Bułecka - najważniejsze informacje
Sebastian Karpiel Bułecka /Piętka Mieszko /AKPA

Sebastian Karpiel-Bułecka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  14.05.1976

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  muzyk

 • Albumy:

  • "Music Hal",
  • "Boso"
 • Nagrody:

  Platynowa płyta, KFPP Opole

W 2011 chyba w każdym radiu można było usłyszeć utwór „Boso” zespołu Zakopower. Właśnie wtedy Sebastian Karpiel-Bułecka znalazł się na szczycie popularności. Tylko jak się to wszystko zaczęło?

Dzieciństwo i młodość

Sebastian Karpiel-Bułecka urodził się 14 maja 1976 r. w Krakowie jako Łukasz Sebastian Karpiel. Wychowywał się w domu bez ojca – mieszkał z mamą i dziadkami. Przez wzgląd na swoje pochodzenie jest silnie związany z tradycją podhalańską.

Muzyka jest w jego rodzinie od pokoleń – nic więc dziwnego, że Sebastian zdecydował się pójść tą drogą. Został wokalistą i nauczył się grać na skrzypcach. Co ciekawe, z wykształcenia jest architektem – ukończył na tym kierunku studia na Politechnice Krakowskiej. Poza fascynacją muzyką i projektowaniem Karpiel-Bułecka już w młodości zapałał miłością do skoków narciarskich – jak prawdziwy góral. 

Kariera i nagrody

Sebastian Karpiel-Bułecka zasłynął jako lider zespołu Zakopower, który zadebiutował w 2005 roku płytą "Music Hal". „Kiebyś Ty” szybko stał się radiowym hitem i został doceniony przez jury na Festiwalu Piosenki w Opolu. Polacy pokochali oryginalne brzmienie zespołu inspirowane góralskim folkiem, rockiem i jazzem. Wpadające w ucho teksty ze słowami z gwary podhalańskiej nadają utworom dodatkowego uroku. Kolejne albumy: „Na siedem” (2007) i „Koncertowo” (2009) także utrzymywały się na wysokim poziomie. Jednak to dopiero kolejna płyta „Boso” (2011) odniosła prawdziwy sukces – uzyskała status potrójnie platynowej. 

Utwór o tym samym tytule, promujący płytę, przebił jeszcze popularnością debiut. Coverowało go później wielu artystów. Chyba nie ma nikogo, kto choć raz nie słyszał słów refrenu piosenki. W późniejszych latach zespół wydał jeszcze albumy: „Kolędowo” (2013), „Drugie pół “(2015), „Zakopower & Atom String Quartet” (2017). Karpiel-Bułecka wraz z zespołem regularnie koncertuje w Polsce i na świecie. Grali m.in. w Ostrawie, Petersburgu, Londynie, ale także w dalekich zakątkach globu jak Maroko, Toronto czy Szanghaj.

Sebastian Karpiel-Bułecka wziął także udział w kilku kampaniach reklamowych takich firm jak: Bank Millennium, Żywiec Zdrój, Play.

W wywiadach wspominał o swojej wielkiej wrażliwości i wiążącymi się z nią problemami. Opowiadał, że cierpiał na stany depresyjne i nerwicę. W 2022 roku został twarzą kampanii społecznej dotyczącej walki z depresją.

Rodzina i związki 

W latach 2005-2009 lider zespołu Zakopower był związany z Kayah. Po rozstaniu byli partnerzy pozostają w przyjacielskich stosunkach –  są nawet sąsiadami, a należąca do piosenkarki wytwórnia Kayax współpracuje z zespołem Zakopower do nadal. Później plotkowano o jego związku z Alicją Bachledą-Curuś, jednak od 2014 roku muzyk jest związany z Pauliną Krupińską – modelką z tytułem Miss Polonia 2012 i prezenterką telewizyjną. W 2018 para wzięła potajemny ślub, a uroczystość odbyła się w tradycyjnym góralskim stylu. Mają dwójkę dzieci – Antoninę (ur. 2015) i Jędrzeja (ur. 2017). Tworzą szczęśliwą, kochającą się rodzinę. Karpiel-Bułecka w wywiadach często wspomina, jak ważna jest w jego życiu rola bliskich i jak zmieniło go bycie ojcem.

Sebastian Karpiel-Bułecka - Wiadomości

Sebastian Karpiel-Bułecka - Zdjęcia

Sebastian Karpiel-Bułecka - Wideo