Reklama

sanah

Od 2020 r. jej przeboje nuci cała Polska. „Szampan”, „No sory”, „Ale jazz!”, „Kolońska i szlugi” – sanah stała się jedną z najbardziej charakterystycznych polskich piosenkarek młodego pokolenia. Kim jest i jak stała się sławna?
sanah - najważniejsze informacje
Sanah /Reporters/REPORTER /East News

sanah - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  02.09.1997

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  muzyk

 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, KFPP Opole, Wiktory

Od 2020 r. jej przeboje nuci cała Polska. „Szampan”, „No sory”, „Ale jazz!”, „Kolońska i szlugi” – sanah stała się jedną z najbardziej charakterystycznych polskich piosenkarek młodego pokolenia. Kim jest i jak stała się sławna?

Dzieciństwo

Sanah, a właściwie Zuzanna Jurczak, przyszła na świat 2 września 1997 r. w Warszawie. Pochodzi z dużej rodziny – ma sześcioro rodzeństwa. Jej matka jest lekarzem weterynarii. Artystka od małego była związana z muzyką – jako czterolatka zaczęła grać na skrzypcach, w wieku sześciu lat trafiła do szkoły muzycznej, a kilka lat później usiadła także do fortepianu. Z wykształcenia sanah jest muzykiem – obroniła magisterium z instrumentalistyki. 

Początek kariery

Sanah kilkukrotnie próbowała dostać się do programów typu talent show – „The Voice of Poland”, „Mam talent!” i brytyjskiego „Britain’s Got Talent”. W 2014 r. postanowiła spróbować innej drogi. Pod swoim imieniem i nazwiskiem zaczęła publikować autorskie utwory na YouTube i Periscope. Ten krok zapewnił jej współpracę z pierwszą wytwórnią muzyczną. W 2017 r. jako Ayreen wydała piosenkę „Rehab”, która jednak nie zapewniła jej rozgłosu.

Zdobycie popularności

W 2019 r. Zuzanna Jurczak powróciła jako sanah i wydała singiel „Idź” oraz minialbum „Ja na imię niewidzialna mam”. Gościnnie wystąpiła także w utworze Matta Duska „Rich In Love”, który znalazł się na pierwszym miejscu Spotify Viral Top50. 

2020 r. rozpoczęła z hukiem – jej singiel „Szampan” zaczęły grać wszystkie rozgłośnie, a w maju wydała album „Królowa dram”. Jeszcze w tym samym roku zaprezentowała kolejny minialbum – „Bujda” z singlem „No sory”. W ciągu zaledwie kilku miesięcy zdobyła gigantyczną sławę i popularność. Została najczęściej odtwarzaną polską artystką w serwisie Spotify, a jej singiel „Invisible Dress” trafił także na listy przebojów we Włoszech.

Dalsza kariera

W 2021 r. razem z Vito Bambino wydała singiel „Ale jazz!” oraz solowe „2:00” i „Kolońska i szlugi”, a w maju tego roku na rynku pojawił się jej drugi album studyjny, „Irenka”, promowany singlami „Etc.” oraz „Ten stan”. Szybko trafił on na szczyty list sprzedaży oraz serwisów streamingowych. Jeszcze w tym samym roku wraz z Soblem opublikowała utwór „Cześć, jak się masz”. 

2022 r. jest dla sanah kolejnym rokiem sukcesów. Jej trzecia płyta, „Uczta”, to wielkie wydarzenie muzyczne, w którym udział wzięli uznani polscy wykonawcy, m.in. Kwiat Jabłoni, Artur Rojek, Grzegorz Turnau, Daria Zawiałow i Dawid Podsiadło.

Nagrody

Sanah jest laureatką dwóch Fryderyków (do tej nagrody nominowano ją aż 14 razy!) oraz Wiktora. Czterokrotnie odbierała także statuetki Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – triumfowała tam w 2020 r. piosenką „No sory” oraz „Melodia”.

Związki

W 2021 r. sanah zaręczyła się ze Stanisławem Grabowskim. Piosenkarka długo ukrywała przed mediami swoje życie miłosne, choć fani spekulowali o tym, że teksty jej piosenek jednoznacznie odnoszą się do jednej i tej samej relacji z kimś bardzo bliskim. Wreszcie artystka zdecydowała się ujawnić prawdę – jej partner wystąpił z nią w teledysku do utworu „Kolońska i szlugi”, wspólnie nagrali także utwór „Święty Graal”. W czerwcu 2022 r. głośno było o potajemnym ślubie pary.

sanah - Wiadomości