Reklama

Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz urodził się 30 czerwca 1967 roku w Nowej Rudzie. To znany aktor filmowy i teatralny, a jego talent aktorski pochwaliła sama Meryl Streep. Widzowie kojarzą go przede wszystkim z wyrazistych ról czarnych charakterów. Jak potoczyła się kariera Roberta Więckiewicza?
Robert Więckiewicz - najważniejsze informacje
Robert Więckiewicz /AKPA

Robert Więckiewicz - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  30.06.1967

 • Miejsce urodzenia:

  Nowa Ruda

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Natalia Adaszyńska
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Ogniem i mieczem",
  • "Pół serio",
  • "Vinci",
  • "Wałęsa. Człowiek z nadziei"
 • Nagrody:

  Orzeł (Polska Akademia Filmowa), Złoty Lew

Robert Więckiewicz urodził się 30 czerwca 1967 roku w Nowej Rudzie. To znany aktor filmowy i teatralny, a jego talent aktorski pochwaliła sama Meryl Streep. Widzowie kojarzą go przede wszystkim z wyrazistych ról czarnych charakterów. Jak potoczyła się kariera Roberta Więckiewicza?

Życiorys

Pochodzi z górniczej rodziny – jego dziadek i ojciec byli górnikami i takiej samej przyszłości chcieli dla Więckiewicza, natomiast matka była pielęgniarką. W młodości marzył o karierze piłkarza, jednak uraz kręgosłupa przekreśliło na zawsze. 

Chodził do technikum budowlanego w Legnicy – uczył się słabo i często wdawał się w bójki, nie stronił również od napojów wysokoprocentowych. Po technikum został studentem Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. 

Co ciekawe, Więckiewicz wcale nie marzył o zostaniu aktorem. Postanowił zdawać do szkoły teatralnej we Wrocławiu, by uniknąć służby wojskowej. Początkowo ciężko było mu się w tym odnaleźć, ale i tak udało mu się zostać znanym i cenionym aktorem. 

Kariera

Zadebiutował już w trakcie studiów w adaptacji scenicznej "Ani z Zielonego Wzgórza". Po obronie dyplomu zatrudnił się jako etatowy aktor w Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie wystąpił w podwójnej roli Georga Gibbsa i Wally'ego Webba w spektaklu "Nasze miasto". Na deskach poznańskiego teatru grał do 1998 roku, a w trakcie tej współpracy został wyróżniony przez krytyków nagrodą "Róża" dla najlepszych aktorów.  

W latach 1999–2001 pracował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Zagrał tam m.in. w sztuce o "Hamlecie" czy "Bachantkach". Po 2001 roku gościnnie występował w Teatrze Montownia, Teatrze Narodowym oraz Teatrze Polonia.

W kolejnych latach najlepiej czuł się jednak w produkcjach filmowych, w których zadebiutował na początku lat 90. Początkowo aktor był obsadzany w rolach epizodycznych i drugoplanowych w takich filmach jak "Poznań 56" czy "Ogniem i mieczem". Pierwszą większą rolę zagrał w komedii "Pół serio", a następnie w filmie "Ciało". Obydwie produkcje wyreżyserował Tomasz Konecki. 

Kariera

Kariera aktora nabierała tempa i coraz częściej był obsadzany w głównych rolach: pojawił się w komedii kryminalnej "Vinci" i za stworzoną tam kreację otrzymał specjalne wyróżnienie podczas Noir in Festival we Włoszech. 

Robert Więckiewicz w czasie kariery miał szansę pojawić się w istotnych produkcjach, m.in. "W ciemności" Agnieszki Holland oraz w filmie zatytułowanym "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pierwszy tytuł przyniósł aktorowi nagrodę Orła oraz Złote Lwy, natomiast druga produkcja była nominowana do Oscara w kategorii "Najlepsza produkcja nieanglojęzyczna". 

Życie prywatne

W 1999 roku w Teatrze Rozmaitość aktor poznał Natalię Adaszyńską, która wówczas pełniła tam funkcję kierowniczki literackiej. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale niestety tylko ze strony Więckiewicza. Uczucie aktora było na tyle silne, że przez wiele miesięcy adorował kobietę, która w końcu dała mu szansę. Niedługo później Adaszyńska została managerką Roberta, który zyskiwał na popularności. W 2005 roku na świat przyszedł ich syn, Konstanty. Para miała kryzysy, jednak ich miłość przetrwała. 

Robert Więckiewicz - Wiadomości

Robert Więckiewicz - Zdjęcia