Reklama

Mata

Młody raper, który wypłynął na głośnej „Patointeligencji” – to właśnie Mata. Jak doszedł do sławy i kim jest naprawdę?
Mata - najważniejsze informacje
Mata /Piętka Mieszko /AKPA

Mata - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  14.07.2000

 • Miejsce urodzenia:

  Wrocław

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Marcin Matczak
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Albumy:

  • "100 dni do matury",
  • "Młody Matczak"
 • Nagrody:

  Diamentowa płyta, Złota płyta

Młody raper, który wypłynął na głośnej „Patointeligencji” – to właśnie Mata. Jak doszedł do sławy i kim jest naprawdę?

Dzieciństwo

Mata, a właściwie Michał Matczak, urodził się we Wrocławiu 14 lipca 2000 r. 

Jest synem Marcina Matczaka, profesora prawa i twórcy kanału na YouTube i podcastu popularyzującego prawoznawstwo, znanego krytyka rządów Prawa i Sprawiedliwości. Mata wychowywał się w Warszawie.

Początek kariery

Wpływ na karierę Maty miał jego ojciec, który wymyślił synowi pseudonim, wspierał w pierwszych krokach na rynku muzycznym i doradzał podczas tworzenia pierwszego albumu. Pierwszym krążkiem Maty był album koncepcyjny „Fumar Mata” wydany w 2018 r.

Zdobycie popularności

Kariera stanęła przed Matą otworem w grudniu 2019 r., gdy na YouTube pojawił się teledysk do jego singla „Patointeligencja”. Kontrowersyjny tekst, w który Mata wprost mówi o uzależnieniu od narkotyków czy piciu alkoholu w trakcie szkolnych zajęć, odbił się szerokim echem w polskich mediach. 

W ciągu zaledwie dwóch dni od publikacji teledysk zebrał 1,5 miliona wyświetleń, a chociaż niektóre środowiska zwracały uwagę na pozytywne strony utworu – podjęcie dyskusji wokół problemów nastolatków – to media spojrzały na singiel z innej strony. 

„Patointeligencja” została wykorzystana do krytyki środowiska sędziów i osób ich wspierających, w tym ojca Maty.

Dalsza kariera

Zaledwie miesiąc później, w styczniu 2020 r., Mata wydał debiutancki album „100 dni do matury”, który pokrył się poczwórną platyną i otrzymał status diamentowej płyty w 2022 r. Krążek spotkał się z uznaniem krytyków. 

W 2021 r. Mata wypuścił na rynek singiel „Patoreakcja”, nawiązujący do wydarzeń po wydaniu „Patointeligencji” i atakujący m.in. Jacka Kurskiego i Krystynę Pawłowicz, którzy jego utwór wykorzystali do krytyki Maty i jego rodziny. 

Jego kolejny album, „Młody Matczak”, wydany w 2021 r., uzyskał status złotej płyty już w preorderze. Singiel promujący krążek, „Kiss cam (podryw roku)”, stał się hitem rozgłośni, a Mata podbił międzynarodowe listy przebojów, znajdując się na liście Global 200 Excl. US magazynu „Billboard”.

Kontrowersje

O Macie głośno jest nie tylko z powodu jego muzyki. Jego współpraca ze znaną siecią fast food i promocja „zestawu Maty” została skrytykowana przez środowiska promujące zdrowy tryb życia. 


Nagrody

Mata za swój album „100 dni do matury” otrzymał dwa Fryderyki oraz cztery statuetki branży hip-hopowej „Popkillery”.

Związki

Nie wiadomo, czy Mata ma dziewczynę, ale w 2021 r. podczas gali Fryderyków raper przyznał, że jego utwór „Kiss cam” został napisany dla wyjątkowej dziewczyny, z którą był na randce. Zdaniem fanów Maty artysta od dawna jest w związku z dziewczyną, którą pokazał w krótkim filmiku na TikToku.

Mata - Wiadomości