Reklama

Kayah

Kayah jest jedną z najciekawszych i najpopularniejszych polskich wokalistek. Jej piosenki, jak i albumy do dziś zachwycają słuchaczy w każdym wieku. Wykonuje muzykę pop i jest założycielką wytwórni płytowej Kayax. Jej kariera rozpoczęła się w latach 90. Jak piosenkarka doszła do sławy?
Kayah - najważniejsze informacje
Kayah /Wojciech Strozyk/REPORTER /East News

Kayah - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  05.11.1967

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Albumy:

  • "Skała"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Kayah jest jedną z najciekawszych i najpopularniejszych polskich wokalistek. Jej piosenki, jak i albumy do dziś zachwycają słuchaczy w każdym wieku. Wykonuje muzykę pop i jest założycielką wytwórni płytowej Kayax. Jej kariera rozpoczęła się w latach 90. Jak piosenkarka doszła do sławy?

Młodość

Katarzyna Rooijens (Kayah) urodziła się 5 listopada 1967 roku w Warszawie. Jest córką Polki i Żyda. Ojciec opuścił rodzinę i wyjechał za granicę, gdy artystka miała 11 lat. Od strony ojca ma dwie przyrodnie siostry. Swoje dzieciństwo wokalistka spędziła u dziadków w Białymstoku. Co ciekawe jej babcia była kuzynką Marii Dąbrowskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Piosenkarka chciała na początku zostać archeologiem, jednak w liceum zakończyła swoją edukację, nie podchodząc do matury. Natomiast jako dorosła osoba dorabiała na sprzedaży krawatów. 

Kariera

Swoją karierę artystka zaczęła w 1988 roku od wydania singla zatytułowanego „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Później artystka wydała swój debiutancki album studyjny, który nosi tytuł „Kayah”. Mimo to dopiero następna płyta „Kamień” z 1995 roku przyniosła jej rozpoznawalność. Ten album został bardzo pozytywnie odebrany przez krytyków, jak i całą branżę muzyczną. Zdobył status złotej płyty i zapewnił Kayah Fryderyka w kategorii „Wokalistka Roku”. W kolejnych latach wydała jeszcze 11 albumów, m.in. „Zebra”, „Kayah i Bregović”, „Stereo Typ”, „JakaJaKayah”, „Kayah & Royal”,  „The Best & The Rest”, „Skała”, „Panienki z temperamentem”, czy „Gdy pada śnieg”.

Do największych przebojów wokalistki można zaliczyć: „Na językach”, „Fleciki”, „Supermenka”, „Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”, „Za późno”, „Po co”, „Prócz ciebie, nic”, „Testosteron” oraz „Ramię w ramię”.

Piosenkarka jest laureatką Bursztynowego Słowika, nagrody publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich, Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Kayah w 2018 roku wraz z Grzegorzem Hyżym nagrała piosenkę „Podatek od miłości”, która promowała film noszący ten sam tytuł. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek, a oprócz śpiewania zajmuje się pisaniem tekstów, a także produkcją muzyczną. W 2001 roku Kayah założyła swoją własną wytwórnię płytową oraz agencję koncertową Kayax. 

Życie prywatne

W latach 90. Kayah pozostawała w nieformalnym związku z gitarzystą Bogdanem Kowalewskim. A w 1998 roku wokalistka poznała holenderskiego producenta telewizyjnego Rinkego Rooyensa, za którego wyszła za mąż jeszcze w tym samym roku. Potem para powitała na świecie syna Rocha. W 2002 roku rozstali się, a w 2010 roku doszło do ostatecznego rozwodu Kayah i Rooyensa. Mimo iż minęło wiele lat, piosenkarka nadal nie wróciła do swojego panieńskiego nazwiska. W latach 2005-2009 artystka była w związku z wokalistą Zakopower Sebastianem Karpielem-Bułecką. Później spotykała się z senegalskim muzykiem o nazwisku Pako Sarr. Od 2017 roku jest związana z byłym prezesem Giełdy papierów wartościowych, Jarosławem Grzywińskim.  

Kayah - Wiadomości

Kayah - Zdjęcia

Kayah - Wideo