Reklama

Katy Perry

Katy Perry urodziła się 25 października 1984 roku w miejscowości Santa Barbara w Kaliforni. To bardzo znana amerykańska autorka tekstów i piosenkarka popowa. Najbliżsi nie popierają jednak twórczości artystki. Co więcej, konserwatywna matka piosenkarki uważa, że jej córka jest „bezwstydna”, a muzyka, którą prezentuje, można określić „obrzydliwą”. 
Katy Perry - najważniejsze informacje
Katy Perry /Cover Images/East News /East News

Katy Perry - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  25.10.1984

 • Miejsce urodzenia:

  Santa Barbara, Kalifornia

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

  • Russel Brand,
  • Orlando Bloom
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Albumy:

  • "Prism"
 • Nagrody:

  MTV Video Music Awards‎, Platynowa płyta, Billboard Music Awards, American Music Awards

Katy Perry urodziła się 25 października 1984 roku w miejscowości Santa Barbara w Kaliforni. To bardzo znana amerykańska autorka tekstów i piosenkarka popowa. Najbliżsi nie popierają jednak twórczości artystki. Co więcej, konserwatywna matka piosenkarki uważa, że jej córka jest „bezwstydna”, a muzyka, którą prezentuje, można określić „obrzydliwą”. 

Życiorys 

Katy Perry tak naprawdę nazywa się Katheryn Elizabeth Hudson. Zmieniła pseudonim artystyczny na nazwisko panieńskie matki, ponieważ nie chciała być mylona z amerykańską aktorką Kate Hudson.

Przyszła na świat jako drugie dziecko ewangelickiego pastora. Ma starszą siostrę i młodszego brata. Jako dziecko uczyła się tańca oraz śpiewała w rodzinnym kościele, gdzie również uczęszczała na nauki śpiewu. Dorastała w konserwatywnej rodzinie. Jedyną muzyką, której mogła słuchać artystka, były piosenki gospel. Dopiero jako nastolatka, za sprawą przyjaciół, poznała innych artystów, takich jak np. Freddie Mercury.

Początek kariery

Jako nastolatka podpisała kontrakt z chrześcijańską wytwórnią Red Hill. W 2001 roku wydała swój pierwszy album studyjny zatytułowany „Kate Hudson”. Płyta zawierała utwory w stylistyce gospel, jednak nie odniosła sukcesu – w jednym wywiadzie artystka wyznała, że debiutancki album dotarł jedynie do 100 osób, a później wytwórnia zbankrutowała. Następne piosenki nagrywała już jako Katy Perry. 

Dwa lata później opuściła rodzinny dom i wyprowadziła się do Los Angeles. Tam, w 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records.

Rozwój kariery

Na początku maja 2008 roku Perry zaprezentowała singiel „I kissed a girl”, który promował album zatytułowany „One of the Boys”. Utwór niemalże natychmiast trafił na pierwsze miejsce w notowaniach Billboard 100 i utrzymywał się na 1. miejscu przez kolejne siedem tygodni. Utwór przyniósł również piosenkarce nominację do Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance. Miesiąc później album pojawił się w sprzedaży i w ekspresowym tempie pokrył się platyną. W 2009 roku piosenki „I Kissed a Girl” oraz „Hot n Cold” były pokryte potrójną platyną za sprzedaż, która przekroczyła 3 miliony kopii na całym świecie.  

W kolejnych latach wydała takie albumy jak „Teenage Dream”, „Prism”, „Witness” i „Smile”. 

Katy Perry do 2022 roku sprzedała siedemnaście milionów albumów studyjnych na całym świecie oraz ponad osiemdziesiąt milionów singli w formacie download. W latach 2009-2013 była aż trzynastokrotnie nominowana do popularnej nagrody Grammy. W 2011 roku MTV ogłosiła Katy Perry artystką roku. 

Inne przedsięwzięcia

Piosenkarka wydała siedem linii perfum sygnowanych jej pseudonimem artystycznym. Spróbowała swoich sił jako aktorka dubbingowa i użyczyła głosu Smerfetce w „Smerfach”, chociaż nigdy nie oglądała tej bajki w dzieciństwie, bo rodzice uznali ją za niestosowną. Nagrała ścieżkę dźwiękową dla bajki „Madagaskar”. W 2012 roku wyszedł film dokumentalny o życiu wokalistki „Katy Perry: Part of Me”.

Życie prywatne

W 2010 roku poślubiła brytyjskiego aktora Russella Branda, ale małżeństwem nacieszyła się zaledwie półtora roku. W 2016 roku związała się z brytyjskim aktorem Orlando Bloomem. Para zaręczyła się trzy lata później, a w 2020 roku artystka ogłosiła, że spodziewa się pierwszego dziecka. Kilka miesięcy później Katy Perry podzieliła się radosną nowiną o narodzinach córeczki – Daisy Dove. Artystka wyznała w jednym z wywiadów, że imiona córki oznaczają czystość i pokój.

Katy Perry - Wiadomości

Katy Perry - Zdjęcia