Reklama

Katarzyna Żak

Chyba każdy kojarzy Solejukową z serialu Ranczo – jest to najbardziej znana rola Katarzyny Żak. Występowała tam u boku męża Cezarego, z którym pojawiała się też w innych produkcjach. Jak wyglądała kariera aktorki? 
Katarzyna Żak - najważniejsze informacje
Katarzyna Żak /Niemiec /AKPA

Katarzyna Żak - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  19.10.1963

 • Miejsce urodzenia:

  Toruń

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Miodowe lata",
  • "Jak oni śpiewają",
  • "Ranczo",
  • "BrzydUla",
  • "Ojciec Mateusz"
Chyba każdy kojarzy Solejukową z serialu Ranczo – jest to najbardziej znana rola Katarzyny Żak. Występowała tam u boku męża Cezarego, z którym pojawiała się też w innych produkcjach. Jak wyglądała kariera aktorki? 

Dzieciństwo i młodość

Katarzyna Żak urodziła się 19.10.1963 r. w Toruniu, gdzie wychowywali ją rodzice – Danuta i Janusz Matusiakowie. Aktorka wspomina po latach, że w domu panowały surowe zasady. Była pilną uczennicą, jednak preferowała przedmioty humanistyczne – taki też profil wybrała w liceum. Jej rodzice nie kryli niezadowolenia, ponieważ widzieli córkę jako lekarkę. Po zakończeniu szkoły wszystko stało się jasne – zdecydowała się pójść na Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu.

Początki kariery

Po zdobyciu dyplomu na PWST w 1986 aktorka w tym samym roku debiutowała w spektaklu „Sztukmistrz z Lublina” w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i występowała tam kilka lat. W 1995 r. przeniosła się do Teatru Rampa w Warszawie.

Katarzyna Żak jest nie tylko uzdolnioną aktorką teatralną, ale i wokalistką – już podczas studiów uwielbiała śpiewać, a po ich ukończeniu wzięła udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie Wojciech Młynarski poznał się na jej talencie. Owocem tej znajomości była płyta „Młynarski Jazz” wydana w 1993 roku.

W 1990 roku zadebiutowała także w filmie „Seszele”, chociaż to dopiero role serialowe przyniosły jej prawdziwą popularność.

Okres popularności 

Przełomowa okazała się dla niej rola Aliny Krawczyk w „Miodowych Latach”, w którą wcielała się od 2002 roku. Nie obyło się bez kontrowersji, ponieważ zastąpiła uwielbianą przez widzów Agnieszkę Pilaszewską, która grała żonę Cezarego Żaka. Drugą najbardziej rozpoznawaną postacią, jaką wykreowała na szklanym ekranie była Solejukowa w „Ranczu”. Publiczność pokochała serial i bohaterkę – prostą kobietę ze wsi, która przeszła wielką przemianę, skończyła studia, a w finałowym sezonie została nauczycielką filozofii w szkole.

Aktorka poza występami w wielu produkcjach serialowych i telewizyjnych kontynuowała swoją muzyczną karierę – wydała jeszcze dwie płyty: „Bardzo przyjemnie jest żyć” (2016) i „Miłosna Osiecka” (2019). W 2009 roku występowała też w telewizyjnym show „Jak oni śpiewają”.

Po zakończeniu emisji „Rancza” w 2016 roku pojawiała się jeszcze w serialach takich jak: „Osiecka” (2020), „Ojciec Mateusz” (2020), „Brzydula 2” (2020-2022).

Rodzina i związki

Katarzyna Żak od wielu lat jest w związku z aktorem Cezarym Żakiem, którego poznała jeszcze podczas studiów w 1983 roku. Już w 1985 zdecydowali się na ślub i życie na własny rachunek z dala od rodziców. Doczekali się dwóch córek – Zuzanny (ur. 1990) i Aleksandry (ur. 1997). Małżonkowie mieli okazję wiele razy występować wspólnie w serialach, dlatego fani uważają ich za świetnie dobraną parę. Chociaż nie zawsze było między nimi idealnie i pojawiały się momenty, kiedy myśleli o rozstaniu, przetrwali kryzys. Prowadzą szczęśliwe życie, a w 2021 roku pochwalili się wspaniałą posiadłością na Mazurach, gdzie spędzają wspólnie chwile z dala od świateł wielkiego miasta.

Katarzyna Żak - Wiadomości

Katarzyna Żak - Wideo