Reklama

Hanna Śleszyńska

Hanna Śleszyńska to popularna aktorka komediowa i kabaretowa, członkini grupy „Tercet, czyli Kwartet”. Jak przebiegała jej kariera? 
Hanna Śleszyńska - najważniejsze informacje
Hanna Śleszyńska /Podlewski /AKPA

Hanna Śleszyńska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  11.04.1959

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

Hanna Śleszyńska to popularna aktorka komediowa i kabaretowa, członkini grupy „Tercet, czyli Kwartet”. Jak przebiegała jej kariera? 

Dzieciństwo

Hanna Śleszyńska pochodzi z Warszawy. Urodziła się 11 kwietnia 1959 r. Pochodzi z rodziny o sporym poczuciu humoru i talentach muzycznych – to zapewne stąd w aktorce wzięły się umiejętności wokalne i komediowe. Jej mama wciąż pozostaje bardzo aktywną osobą i chętnie spędza czas z córką. 

W 1982 r. Hanna Śleszyńska ukończyła warszawską PWST. 

Początek kariery

Pierwsze kroki na scenie Hanna Śleszyńska stawiała w teatrach. Po szkole aktorskiej związała się z warszawską Komedią, później występowała m.in. w Teatrze Nowym, Teatrze Rampa oraz Teatrze Dramatycznym. Równocześnie zdobywała pierwsze doświadczenie w filmie. W 1982 r. zagrała w produkcji „Punkty za pochodzenie”. Długo szukała jednak drogi do kariery i sławy.

Zdobycie popularności

Przełom w karierze Hanny Śleszyńskiej nastąpił w 1991 r., gdy zdobyła pierwszą nagrodę na XII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W latach 90. udało jej się zdobyć role w produkcjach „Awantura o Basię”, „Nic śmiesznego”, „Tajemnica Sagali” i „Boża podszewka”, a w 2000 r. zagrała w „Domu” oraz „Graczykach”. Była też związana z telewizyjnym Kabaretem Olgi Lipińskiej oraz serią programów muzycznych „Gala Piosenki Biesiadnej” Zbigniewa Górnego. 

W 2001 r. dołączyła do obsady serialu „Rodzina zastępcza”. W tym samym roku zaczęła się wcielać w kultową dla wielu rolę siostry Basen w serialu „Szpital na perypetiach” i jego kontynuacji, „Daleko od noszy”

Dalsza kariera

W 2003 r. razem z Robertem Rozmusem, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą stworzyła grupę aktorsko-kabaretową „Tercet, czyli Kwartet”, której występy podbiły serca widzów. 

Hanna Śleszyńska występowała m.in. w serialach „Hela w opałach”, „Blondynka”, „Spadkobiercy”, „Ojciec Mateusz” oraz „O mnie się nie martw”. W 2020 r. dołączyła także do obsady telenoweli „M jak miłość”. W serialu „Komisarz Mama” wciela się w rolę Aliny Żuk, technika kryminalistyki. Od 2021 r. jest też członkinią kabaretu PanDemon. Niezmiennie występuje na deskach teatru oraz jest aktywna na Instagramie.

Nagrody 

Hanna Śleszyńska jest laureatką wielu nagród teatralnych oraz kabaretowych. Odebrała także nagrodę Prometeusza za swoje osiągnięcia sceniczne.

Rodzina i partnerzy 

Hanna Śleszyńska ma za sobą burzliwe życie miłosne. Jak sama mówi, stworzyła „mocno patchworkową” rodzinę – z małżeństwa z Wojciechem Magnuskim ma syna Mikołaja (ur. 1985). Z kolei owocem wieloletniego nieformalnego związku aktorki z Piotrem Gąsowskim jest Jakub, który urodził się w 1995 r

Rozstanie Śleszyńskiej i Gąsowskiego było dla publiki wielkim szokiem. Gwiazda przyznała, że pozbieranie się po tym wydarzeniu zajęło jej aż cztery lata. 

Pocieszenie znalazła w ramionach Jacka Brzoski, byłego łyżwiarza. Mówiono o ślubie zakochanych, ale na drodze do szczęścia miały stanąć zdrady, których dopuścił się Brzosko. Para zdecydowała się na otwarty związek, ale i on nie wypalił. W 2019 r. doszło do rozstania.

Hanna Śleszyńska - Wiadomości

Hanna Śleszyńska - Zdjęcia

Hanna Śleszyńska - Wideo