Reklama

Grażyna Torbicka

Pierwsza dama polskiej telewizji i kochana przez publiczność konferansjerka – oto Grażyna Torbicka. Jak potoczyła się jej kariera?
Grażyna Torbicka - najważniejsze informacje
Grażyna Torbicka /AKPA

Grażyna Torbicka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  24.05.1959

 • Miejsce urodzenia:

  Pszczyna

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Krystyna Loska,
  • Adam Torbicki
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Gwiazdy"
Pierwsza dama polskiej telewizji i kochana przez publiczność konferansjerka – oto Grażyna Torbicka. Jak potoczyła się jej kariera?

Dzieciństwo

Grażyna Torbicka jest córką Krystyny Loski, jednej z najsławniejszych polskich prezenterek telewizyjnych, i działacza piłkarskiego oraz inżyniera górnictwa Henryka Loski. Urodziła się w Pszczynie 24 maja 1959 r. Jej matka z powodu ciąży musiała przerwać studia aktorskie. W latach 70. rodzina przeniosła się do Warszawy. Torbicka z nostalgią wspomina dzieciństwo i relacje z rodzicami, zwłaszcza z ojcem, który zaraził ją pasją do piłki nożnej. Dużo dały jej też wspólne podróże po Europie i zachęta do nauki języków obcych. 

Debiut

Grażyna Torbicka jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej szkoły teatralnej. Po studiach związała się z Telewizją Polską. Pierwsze kroki stawiała u boku Włodzimierza Szaranowicza w programie „Sportowa niedziela”. Pracowała również w dziale literackim Teatru Telewizji. Polacy po raz pierwszy mogli podziwiać jej talent konferansjerski podczas festiwalu w Sopocie w 1986 r. 

Zdobycie popularności

Wieloletnia współpraca z TVP zapewniła Grażynie Torbickiej popularność wśród telewidzów. Jej nienaganne maniery, klasa i elegancja odziedziczone po matce, na zawsze umieściły ją w panteonie polskich prezenterek i prezenterów telewizyjnych. Najpopularniejszym programem Torbickiej był „Kocham Kino”, w którym prezenterka przybliżała widzom świat filmu, omawiała nadchodzące premiery kinowe i festiwale filmowe. Gościła także wiele osób z branży – także z zagranicy. W jej programie udział wzięły takie sławy jak Russel Crowe czy Martin Scorsese. „Kocham Kino” nadawano od 1994 r. do 2016 r. Prowadziła m.in. Camerimage oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Oprócz tego wielokrotnie występowała na scenie festiwalu w Sopocie jako konferansjerka. W 2007 r. została również dyrektorem artystycznym Festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Dalsza kariera

W 2016 r., po zmianach politycznych w TVP, Grażyna Torbicka zadecydowała o odejściu ze stacji. Dwa lata później powróciła na ekrany z autorskim programem „Grażyna Torbicka zaprasza”, tym razem we współpracy z TVN Fabuła. Bardzo ciekawym epizodem w karierze Torbickiej był występ w filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Gwiazdy” w 2017. Zagrała w nim… własną matkę. Produkcja opowiadała o tematach bliskich rodzinie Losków – ojciec Torbickiej był działaczem śląskich klubów piłkarskich. Ogromna wiedza filmowa Grażyny Torbickiej sprawia, że prezenterka funkcjonuje w branży jako ekspert. Ostatnio możemy oglądać ją m.in. na kanale YouTube Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Angażuje się także w działalność kulturalną, szczególnie na rzecz kazimierskiego festiwalu „Dwa Brzegi”. Od 2019 r. prowadzi także program „Kocham Cię Kino” dla radia ZET.

Nagrody

Grażyna Torbicka jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Siedem razy sięgała po Wiktora, otrzymała także statuetkę SuperWiktora oraz Złotej Telekamery. Została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Rodzina

Grażyna Torbicka jest żoną kardiologa Adama Torbickiego, którego poślubiła w 1981 r. Wcześniej, jeszcze w liceum, romansowała podobno z Adamem Nawałką, byłym trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Grażyna Torbicka nie ma dzieci.

Grażyna Torbicka - Wiadomości

Grażyna Torbicka - Zdjęcia

Grażyna Torbicka - Wideo