Reklama

Ewa Kasprzyk

Ewa Kasprzyk to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Choć brała udział w wielu produkcjach, to w umysłach widzów najbardziej zapisała się jako Barbara Wolańska z filmu „Kogel-Mogel”. Jakie kultowe role ma jeszcze na swoim koncie i co skrywa jej życie prywatne? 
Ewa Kasprzyk - najważniejsze informacje
Ewa Kasprzyk /Jarosław Antoniak /MWMedia

Ewa Kasprzyk - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  01.01.1957

 • Miejsce urodzenia:

  Stargard Szczeciński

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  aktor/ka

Ewa Kasprzyk to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Choć brała udział w wielu produkcjach, to w umysłach widzów najbardziej zapisała się jako Barbara Wolańska z filmu „Kogel-Mogel”. Jakie kultowe role ma jeszcze na swoim koncie i co skrywa jej życie prywatne? 

Życie prywatne Ewy Kasprzyk - wykształcenie, mąż, dzieci

Ewa Kasprzyk urodziła się 01.01.1957 r. w Stargardzie Szczecińskim. Wychowywała się z dwójką rodzeństwa. W 1983 r. ukończyła studia aktorskie na Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej, ale ma również wykształcenie pedagogiczne. W 1983 r. wyszła za mąż za Jerzego Bernatowicza, z którym ma córkę Małgorzatę (ur. 1987), jednak w 2019 r. para wniosła o rozwód i zakończyła trwające 36 lat małżeństwo.

Kariera teatralna - Ewa Kasprzyk w Teatrze Wybrzeże i Teatrze Kwadrat

Po zdobyciu wyższego wykształcenia dołączyła do gdańskiego Teatru Wybrzeże, z którym występowała do 2000 r. Zagrała w takich sztukach jak „Bałałajkin i spółka” Kazimierza Kutza, „Sztukmistrz z Lublina” Stanisława Różewicza czy „Stąd do Ameryki” Mikołaja Grabowskiego. Wystąpiła również w głównej roli w przedstawieniu „Antoniusz i Kleopatra” Szekspira.
Po zakończeniu współpracy z Teatrem Wybrzeże przeniosła się do znajdującego się w Warszawie Teatru Kwadrat – słynącego z komediowego i farsowego repertuaru.
Grywała również w monodramach i spektaklach kostiumowych. Wcielała się w kultowe postaci polskiej i światowej popkultury – Marilyn Monroe w przedstawieniu „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem” (2006) oraz Violettę Villas w sztuce „Kallas” (2011).

Ewa Kasprzyk jak Barbara Wolańska. "Kogel-mogel" i ponad 70 ról w filmach i serialach

W swojej karierze wystąpiła w przeszło 70 produktach filmowych i telewizyjnych. Pierwsze epizodyczne role filmowe zagrała w 1980 i 1982 r. Prawdziwy debiut miał miejsce w 1985 r. w „Dziewczętach z Nowolipek” reżyserii Barbary Sass. Następnie regularnie występowała w filmach Romana Załuskiego: dramacie „Głód serca” (1986) oraz w komediach „Kogel-mogel” (1988), „Galimatias, czyli kogel-mogel II” (1989) – gdzie wcielała się w ikoniczną Barbarę Wolańską – a także w „Komedii małżeńskiej” (1993). Jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych roli poza panią Wolańską jest również Ilona Clark-Kowalska z serialu „Złotopolscy”.
W 2000 r. zagrała główną rolę w filmie „Bellissima” Artura Urbańskiego, za którą otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Użyczała również swojego głosu w animacjach dla dzieci – „Disco robaczkach” (2010), „Psach i kotach: Odwet Kitty” (2010) oraz „Pszczółce Mai” (2014).

Pozostała działalność - nagrody i wyróżnienia

Od 2013 r. odcisk jej dłoni znajduje się na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Wyróżnienie to otrzymała za wybitne zasługi dla polskiej kultury i sztuki. W tym samym roku wystąpiła w teledysku do utworu „Kadr” duetu MashMish tworzonego przez córkę aktorki i Marcina Kuczewskiego. Wówczas ukazała się również książka autorstwa Marcina Kędziaka „Mił.ość”, stanowiącą biograficzny wywiad z aktorką.
W 2015 r. wzięła udział w trzeciej edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” emitowanego przez telewizję Polsat. Jej partnerem był Jan Kliment, z którym zajęła czwarte miejsce. 
W ramach promocji trzeciej części kultowego „Kogla-mogla” na rynku ukazała się książka autorstwa Barbary Wolańskiej „Jak znalazłam swój punkt G” (2019). Na okładce Kasprzyk pozuje nago.

Ewa Kasprzyk - Wiadomości

Ewa Kasprzyk - Zdjęcia

Ewa Kasprzyk - Wideo