Ewa Kasprzyk
Poniedziałek, 21 listopada 2022 (00:34)
Aktualizacja Piątek, 20 września 2024 (17:32)
Ewa Kasprzyk to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Choć brała udział w wielu produkcjach, to w umysłach widzów najbardziej zapisała się jako Barbara Wolańska z filmu „Kogel-Mogel”. Jakie kultowe role ma jeszcze na swoim koncie i co skrywa jej życie prywatne?

Ewa Kasprzyk - najważniejsze informacje
-
Data urodzenia:
01.01.1957
-
Miejsce urodzenia:
Stargard Szczeciński
-
Kraj urodzenia:
Polska
-
Zawód:
aktor/ka
Ewa Kasprzyk to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Choć brała udział w wielu produkcjach, to w umysłach widzów najbardziej zapisała się jako Barbara Wolańska z filmu „Kogel-Mogel”. Jakie kultowe role ma jeszcze na swoim koncie i co skrywa jej życie prywatne?
Po zakończeniu współpracy z Teatrem Wybrzeże przeniosła się do znajdującego się w Warszawie Teatru Kwadrat – słynącego z komediowego i farsowego repertuaru.
Grywała również w monodramach i spektaklach kostiumowych. Wcielała się w kultowe postaci polskiej i światowej popkultury – Marilyn Monroe w przedstawieniu „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem” (2006) oraz Violettę Villas w sztuce „Kallas” (2011).
W 2000 r. zagrała główną rolę w filmie „Bellissima” Artura Urbańskiego, za którą otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Użyczała również swojego głosu w animacjach dla dzieci – „Disco robaczkach” (2010), „Psach i kotach: Odwet Kitty” (2010) oraz „Pszczółce Mai” (2014).
W 2015 r. wzięła udział w trzeciej edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” emitowanego przez telewizję Polsat. Jej partnerem był Jan Kliment, z którym zajęła czwarte miejsce.
W ramach promocji trzeciej części kultowego „Kogla-mogla” na rynku ukazała się książka autorstwa Barbary Wolańskiej „Jak znalazłam swój punkt G” (2019). Na okładce Kasprzyk pozuje nago.
Życie prywatne Ewy Kasprzyk - wykształcenie, mąż, dzieci
Ewa Kasprzyk urodziła się 01.01.1957 r. w Stargardzie Szczecińskim. Wychowywała się z dwójką rodzeństwa. W 1983 r. ukończyła studia aktorskie na Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej, ale ma również wykształcenie pedagogiczne. W 1983 r. wyszła za mąż za Jerzego Bernatowicza, z którym ma córkę Małgorzatę (ur. 1987), jednak w 2019 r. para wniosła o rozwód i zakończyła trwające 36 lat małżeństwo.Kariera teatralna - Ewa Kasprzyk w Teatrze Wybrzeże i Teatrze Kwadrat
Po zdobyciu wyższego wykształcenia dołączyła do gdańskiego Teatru Wybrzeże, z którym występowała do 2000 r. Zagrała w takich sztukach jak „Bałałajkin i spółka” Kazimierza Kutza, „Sztukmistrz z Lublina” Stanisława Różewicza czy „Stąd do Ameryki” Mikołaja Grabowskiego. Wystąpiła również w głównej roli w przedstawieniu „Antoniusz i Kleopatra” Szekspira.Po zakończeniu współpracy z Teatrem Wybrzeże przeniosła się do znajdującego się w Warszawie Teatru Kwadrat – słynącego z komediowego i farsowego repertuaru.
Grywała również w monodramach i spektaklach kostiumowych. Wcielała się w kultowe postaci polskiej i światowej popkultury – Marilyn Monroe w przedstawieniu „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem” (2006) oraz Violettę Villas w sztuce „Kallas” (2011).
Ewa Kasprzyk jak Barbara Wolańska. "Kogel-mogel" i ponad 70 ról w filmach i serialach
W swojej karierze wystąpiła w przeszło 70 produktach filmowych i telewizyjnych. Pierwsze epizodyczne role filmowe zagrała w 1980 i 1982 r. Prawdziwy debiut miał miejsce w 1985 r. w „Dziewczętach z Nowolipek” reżyserii Barbary Sass. Następnie regularnie występowała w filmach Romana Załuskiego: dramacie „Głód serca” (1986) oraz w komediach „Kogel-mogel” (1988), „Galimatias, czyli kogel-mogel II” (1989) – gdzie wcielała się w ikoniczną Barbarę Wolańską – a także w „Komedii małżeńskiej” (1993). Jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych roli poza panią Wolańską jest również Ilona Clark-Kowalska z serialu „Złotopolscy”.W 2000 r. zagrała główną rolę w filmie „Bellissima” Artura Urbańskiego, za którą otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 26. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Użyczała również swojego głosu w animacjach dla dzieci – „Disco robaczkach” (2010), „Psach i kotach: Odwet Kitty” (2010) oraz „Pszczółce Mai” (2014).
Pozostała działalność - nagrody i wyróżnienia
Od 2013 r. odcisk jej dłoni znajduje się na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Wyróżnienie to otrzymała za wybitne zasługi dla polskiej kultury i sztuki. W tym samym roku wystąpiła w teledysku do utworu „Kadr” duetu MashMish tworzonego przez córkę aktorki i Marcina Kuczewskiego. Wówczas ukazała się również książka autorstwa Marcina Kędziaka „Mił.ość”, stanowiącą biograficzny wywiad z aktorką.W 2015 r. wzięła udział w trzeciej edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” emitowanego przez telewizję Polsat. Jej partnerem był Jan Kliment, z którym zajęła czwarte miejsce.
W ramach promocji trzeciej części kultowego „Kogla-mogla” na rynku ukazała się książka autorstwa Barbary Wolańskiej „Jak znalazłam swój punkt G” (2019). Na okładce Kasprzyk pozuje nago.
Ewa Kasprzyk - Wiadomości
-
Wieści ws. Ewy Kasprzyk nadeszły znienacka. Poruszona nie kryła emocji
Wtorek, 29 kwietnia (20:07)Ewa Kasprzyk od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Z powodzeniem rozwija swoją karierę i chętnie pojawia się w rozmaitych produkcjach. Doskonale sprawdza się... -
Ewa Kasprzyk nie mogła powstrzymać się od komentarza. Tak oceniła wybór nowej Izabeli Łęckiej
Środa, 16 kwietnia (17:12)Wieści o wyborze Kamili Urzędowskiej do roli Izabeli Łęckiej w nowej ekranizacji "Lalki" odbiły się w polskich mediach szerokim echem. Na temat aktorki znanej z "Chłopów" wypowiedziała... -
Dopiero co ogłoszono Łęcką w nowej "Lalce", a tu takie słowa Kasprzyk. "Będzie to trudne"
Wtorek, 15 kwietnia (12:10)Kamila Urzędowska została wybrana do roli Izabeli Łęckiej w nowej ekranizacji "Lalki" Bolesława Prusa. Ewa Kasprzyk, która wcześniej współpracowała z Urzędowską przy "Chłopach", wyraziła... -
Reguły są nieubłagane. Z "Tańcem z gwiazdami" pożegnały się aż dwie pary
Niedziela, 6 kwietnia (22:28)Po pożegnaniu w ubiegłym tygodniu Magdy Mołek i Michała Bartkiewicza, w 6. odcinku 16. edycji "Tańca z gwiazdami" na parkiet wyszło 8 par. Uczestnicy nie kryli ekscytacji, gdyż 6.... -
Ewa Kasprzyk mierzyła się z problemem zdrowotnym. Jej stylista szybko uratował sytuację
Wtorek, 1 kwietnia (13:05)Ewa Kasprzyk z powodzeniem sprawdza się w roli jurorki "Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami". Mało kto wie, że podczas emisji niedzielnego odcinka programu, celebrytka mierzyła się... -
Co za werdykt w "Tańcu z gwiazdami"! Widzowie znów zaskoczyli decyzją
Niedziela, 30 marca (22:26)W 5. odcinku 16. edycji na parkiet "Tańca z gwiazdami" wyszło, jak tydzień temu, 9 par. Jest to wynikiem decyzji organizatorów, którzy w poprzednim, "rodzinnym" odcinku zdecydowali, że... -
Córka Ewy Kasprzyk ma za sobą karierę muzyczną. Niebywałe, o czym marzyła przed laty
Poniedziałek, 17 marca (14:27)Oprócz prężnej pracy w "Tańcu z Gwiazdami", Ewa Kasprzyk spełnia się w roli mamy Małgorzaty Bernatowicz. Mało kto wie, że wielką pasją jej 38-letniej córki jest muzyka, a kilka lat temu... -
Kasprzyk chce szpagat od Szapołowskiej w "TzG". Aktorka nie czekała z odpowiedzią [POMPONIK EXCLUSIVE]
Piątek, 14 marca (15:17)Grażyna Szapołowska, uczestniczka najnowszej edycji programu "Taniec z gwiazdami", podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z udziałem w show. Choć nauka nowych umiejętności nie...
Ewa Kasprzyk - Zdjęcia
Ewa Kasprzyk - Wideo
-
Ewa Kasprzyk komentuje wyciek jej wynagrodzenia za „Taniec z gwiazdami”
Czwartek, 1 lutego 2024 (13:07)Ewa Kasprzyk komentuje wyciek jej wynagrodzenia za „Taniec z gwiazdami” -
Jakim jurorem w programie "Taniec z Gwiazdami" będzie Ewa Kasprzyk?
Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (16:39)Ewa Kasprzyk zdradza nam na co będzie szczególnie zwracała uwagę u uczestników. Wspomina również reakcję na nowy skład jurorski. -
Ewa Kasprzyk leci do Hollywood. Faceci powinni całować w rękę?
Czwartek, 5 października 2023 (21:46)Ewa Kasprzyk leci do Hollywood. Faceci powinni całować w rękę? -
Ewa Kasprzyk przez pijawki była o krok od śmierci. Tylko to pomogło
Wtorek, 30 maja 2023 (15:37)Ewa Kasprzyk przez pijawki była o krok od śmierci. Tylko to pomogło