Reklama

Edyta Górniak

Obdarzona potężnym sopranowym głosem Edyta Górniak to popularna  piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Od pewnego czasu nie schodzi z ust internautów, którzy żywo komentują jej ezoteryczne zapędy. Zostawmy je jednak na moment na boku - prześledźmy biografię diwy polskiej piosenki. 
Edyta Górniak - najważniejsze informacje
Edyta Górniak na gali wręczenia Wiktorów /Adam Jankowski/REPORTER /East News

Edyta Górniak - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  14.11.1972

 • Miejsce urodzenia:

  Ziębice

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, Eska Music Awards

Obdarzona potężnym sopranowym głosem Edyta Górniak to popularna  piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Od pewnego czasu nie schodzi z ust internautów, którzy żywo komentują jej ezoteryczne zapędy. Zostawmy je jednak na moment na boku - prześledźmy biografię diwy polskiej piosenki. 

Dzieciństwo

Edyta Górniak przyszła na świat 14 listopada 1972 r. w Ziębicach - miasteczku położonym w województwie dolnośląskim. Pochodzi z polsko-romskiej rodziny, czemu zawdzięcza nietuzinkową urodę. Jej dzieciństwo nie było jednak usłane różami - ojciec porzucił rodzinę, gdy Górniak miała 5 lat. Nie szczęściło się także w kontaktach z matką ani ojczymem, którzy stosowali wobec niej przemoc fizyczną. Po latach ujawniła, że jest ofiarą gwałtu, do którego dopuścił się przyjaciel rodziny, gdy ta miała 16 lat.

Już jako 14-latka śpiewała na dyskotekach i imprezach studenckich w założonym przez siebie zespole System B. Talent muzyczny odziedziczyła po ojcu, który grał na gitarze w cygańskim zespole Dona Vasyla.  

Początki kariery i przełom

Kariera Edyty Górniak zaczęła się w Opolskim Domu Kultury - to tam w 1986 r. Elżbieta Zapendowska dostrzegła jej talent, proponując lekcje wokalne. Jej kariera muzyczna nabrała tempa do tego stopnia, że jako 18-latka przerwała edukację, nie przystępując do matury. Przeprowadziła się do Warszawy, gdzie grała głównie w spektaklach i musicalach, w tym w kultowym „Metrze”.

W 1994 r. jako pierwsza  w historii polska przedstawicielka reprezentowała nasz kraj w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie; jej piosenka „To nie ja!” zajęła drugie miejsce, po czym podpisała kontrakt z wytwórnią ORCA. 

Najważniejsze nagrody

Po Eurowizji kariera Górniak nabrała niebywałego tempa. Będąc na fali, już rok później, w 1995 r. wydała debiutancką płytę „Dotyk”, który z miejsca osiągnął sukces, rozchodząc się w półmilionowym nakładzie i przynosząc artystce Fryderyka w kategorii „Debiut roku”. Któż z nas nie zna kolejnych utworów: „Jestem kobietą” czy „Kolorowy wiatr”, który powstał do filmu „Pocahontas”? Dwa lata później pojawił się kolejny krążek, w całości anglojęzyczny - „Edyta Górniak”, który przyniósł jej platynową płytę. Album natychmiast stał się popularny, uzyskując silną pozycję na międzynarodowej scenie - zwłaszcza w Portugalii, Szwajcarii i Skandynawii. Wydano go nawet w Japonii jako „Kiss Me, Feel Me”.

W karierze Górniak nie brakuje też nagród za muzykę filmową. Rok 1998 przyniósł  sukces za „Dumkę na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” i „Lustro” z bajki Disneya pt. „Mulan”. Koncertową płytę „Live ’99” promował singiel „Stop”. Kolejne dokonanie to album „Perła” (2002 r.), który osiągnął status złota.

Edyta Górniak to jedna z najbardziej utytułowanych polskich piosenkarek. Do roku 2022 nominowano ją ponad sześćdziesięciokrotnie za zasługi artystyczne, w tym piętnastokrotnie do nagrody Fryderyka (otrzymała tę nagrodę dwa razy). Rok 1994 przyniósł jej Wiktora, 2009 r. statuetkę Eska Music Awards, a 2012 r. wyróżnienie VIVA Comet Awards. Jej sopranowy głos porównuje się do gwiazd światowej sławy: Whitney Houston, Céline Dion, Violetty Villas czy Mariah Carey.

Związki i dzieci

Po kilku nieudanych związkach m.in. z Dariuszem Kordkiem, Piotrem Gembarowskim, Piotrem Kraśką czy Robertem Kozyrą, związała się z muzykiem Dariuszem Krupą - gitarzystą z jej zespołu. Zanim wzięli ślub w 2005 r., rok wcześniej przyszedł na świat ich syn, Allan Karol Krupa. To jedyne dziecko piosenkarki. Związek z Krupą zakończył się jednak po 5 latach rozwodem. Dalsze życie uczuciowe również było burzliwe: gwiazda przez 4 lata była związana z prawnikiem Piotrem Schrammem, następnie z amerykańskim aktorem Williamem McKinneyem, kierowcą rajdowym Mateuszem Zalewskim - to z nim była w ciąży, którą straciła w 2018 r., mając 46 lat. Obecnie prowadzi życie singielki, skupiając się na własnej przestrzeni i swojej jedynej pociesze - Allanie, który również stawia kroki w muzyce. 

Edyta Górniak - Wiadomości

Edyta Górniak - Zdjęcia

Edyta Górniak - Wideo