Reklama

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski to jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów. Jest najbardziej znany z roli Kmicica w filmowej adaptacji "Potopu", czy Karola Borowieckiego w "Ziemi obiecanej". Jak rozpoczęła się jego kariera i co osiągnął?
Daniel Olbrychski - najważniejsze informacje
Daniel Olbrychski /Jacek Dominski/REPORTER /East News

Daniel Olbrychski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  27.02.1945

 • Miejsce urodzenia:

  Łowicz

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Potop",
  • "Ziemia obiecana",
  • "Zemsta",
  • "Pan Tadeusz",
  • "Ogniem i mieczem",
  • "Popioły",
  • "Salt",
  • "Polityka"
 • Nagrody:

  Złoty Lew

Daniel Olbrychski to jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów. Jest najbardziej znany z roli Kmicica w filmowej adaptacji "Potopu", czy Karola Borowieckiego w "Ziemi obiecanej". Jak rozpoczęła się jego kariera i co osiągnął?

Młodość i rodzina

Daniel Olbrychski urodził się 27 lutego 1945 roku w Łowiczu. Jest synem publicysty Franciszka Olbrychskiego oraz dziennikarki i autorki literatury dla dzieci Klementyny Sołonowicz. Miał starszego brata Krzysztofa, który był fizykiem (zmarł w 2017 roku). Dzieciństwo spędził w Łodzi, Czerniewie i Drohiczynie, a później w Warszawie. Dorastał bez ojca.

W dzieciństwie uprawiał boks, szermierkę i judo. Następnie Daniel Olbrychski zaczął rozwijać się aktorsko. Należał do kółka recytatorskiego Miłośników Starej Warszawy, a podczas nauki w liceum im. Stefana Batorego w Warszawie zagrał Papkina w szkolnej inscenizacji "Zemsty" na scenie Teatru Buffo.

Na początku lat 60. występował w Młodzieżowym Studiu Poetyckim. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, które przerwał przez angażowanie się w kolejne projekty filmowe. 

Dopiero w 1971 roku, kiedy miał na koncie już wiele cenionych ról m.in. u Wajdy, Zanussiego, czy Hoffmana, zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Dyplom w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza otrzymał ostatecznie w 2010 roku.  

Kariera

Daniel Olbrychski na początku studiów w 1963 roku został dostrzeżony przez reżysera Janusza Nasfetera. Ten obsadził go w roli Korala w filmie "Ranny w lesie". 

Młody aktor w 1965 roku zagrał swoją pierwszą dużą rolę – Rafała Olbromskiego w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. Jeszcze w tym samym roku wystąpił w dramacie wojennym "Potem nastąpi cisza" Janusza Morgensterna. Później zagrał w komedii muzycznej "Małżeństwo z rozsądku" oraz w filmie "Bokser". 

Następnie przypadły mu role na planach znanych reżyserów. U Wajdy grał w licznych produkcjach: "Wszystko na sprzedaż", "Polowanie na muchy", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Piłat i inni", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Panny z wilka", "Miłość w Niemczech", "Pan Tadeusz", "Zemsta". Daniel Olbrychski wystąpił również w znanej trylogii – "Pan Wołodyjowski" (1969), "Potop" (1974) oraz "Ogniem i mieczem" (1999). 

Rok 2010 zapisał się w karierze Olbrychskiego, kiedy to wystąpił w drugoplanowej roli w filmie "Salt" u boku pięknej Angeliny Jolie. W 2019 roku pojawił się u Patryka Vegi w filmie "Polityka". Aktor był wielokrotnie zapraszany do jury światowych festiwali i występował w polskich serialach.  

Życie prywatne

Daniel Olbrychski był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą wybranką była Monika Dzienisiewicz, którą poślubił w 1967 roku. Para ma syna Rafała. W trakcie małżeństwa był też związany z Marylą Rodowicz

Po rozstaniu z kochanką rozwiódł się z żoną, a w 1978 roku poślubił dziennikarkę Zuzannę Łapicką, z którą ma córkę Weronikę. Aktor ma również syna Wiktora z pozamałżeńskiego związku z Barbarą Sukową

W 2003 roku poślubił teatrolożkę Krystynę Demską.

Daniel Olbrychski - Wiadomości

Daniel Olbrychski - Zdjęcia

Daniel Olbrychski - Wideo