Reklama

Czesław Mozil

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 (18:44) Aktualizacja Piątek, 28 kwietnia 2023 (13:30)
Czesław Mozil jest polskim piosenkarzem, kompozytorem, muzykiem, postacią telewizyjną, aktorem dubbingowym oraz liderem zespołu Czesław Śpiewa.
Czesław Mozil - najważniejsze informacje
Czesław Mozil /Paweł Wrzecion /MWMedia

Czesław Mozil - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  12.04.1979

 • Miejsce urodzenia:

  Zabrze

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  muzyk

 • Produkcje:

  • "Szkoła uwodzenia Czesława M.",
  • "X Factor"
 • Albumy:

  • "#Ideologiamozila",
  • "Debiut",
  • "Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori",
  • "Czesław Śpiewa Miłosza"
Czesław Mozil jest polskim piosenkarzem, kompozytorem, muzykiem, postacią telewizyjną, aktorem dubbingowym oraz liderem zespołu Czesław Śpiewa. Większość swojego życia spędził w Danii, jednak to w Polsce postanowił rozwijać swoją karierę. Jak stał się rozpoznawalny?

Młodość

Czesław Mozil przyszedł na świat 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu. Jego ojciec pochodził z Ukrainy, a rodzina ze strony matki mieszkała na Śląsku. Gdy miał pięć lat, wyjechał razem z rodzicami i młodszą siostrą do Danii. Jako dziecko śpiewał w chórze kościelnym, a w wieku 10 lat zaczął grać na pianinie. Rok później podjął lekcje gry na akordeonie. 

Jeszcze przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował m.in. jako roznosiciel gazet, bileter w kinie, pedagog w przedszkolu, a także pracował w restauracji McDonald’s. Później dorabiał jako pracownik na budowie i dozorca na osiedlu. 

Czesław Mozil ukończył liceum o profilu muzycznym, a następnie został absolwentem Królewskiego Duńskiego Konserwatorium Muzycznego. W wieku 28 lat zdecydował się wrócić do Polski. Na początku mieszkał w Krakowie, a później w Warszawie. 

Kariera

W 2000 roku Czesław Mozil wraz ze swoimi przyjaciółmi założył zespół grający rock o nazwie Tesco Value. Udało im się wydać dwie płyty: longplay "Tesco Value" w 2002 roku oraz "Songs for the Gatekeeper" w 2004 roku. 

W 2008 roku artysta wydał debiutancki album zespołu Czesław Śpiewa zatytułowany "Debiut". Już sześć tygodni po premierze album uzyskał status złotej płyty, a trzy miesiące później platynowej i podwójnie platynowej. W listopadzie 2008 roku artysta wystąpił na "Listopadowej Nocy Kabaretowej" w Łodzi, a rok później wziął udział w trasie koncertowej "Trójka Tour".  

W 2010 roku Czesław Mozil wydał swój kolejny album studyjny zatytułowany "Pop", który bardzo szybko zyskał status złotej płyty. Tego samego roku piosenkarz zaśpiewał cover słynnego utworu grupy Metallica pt. "Nothing Else Matters". W 2011 roku artysta wystąpił jako juror w programie "X Factor", zaś dwa lata później nagrał piosenkę noszącą tytuł "Wszędzie się kręci TVN" na potrzeby spotu ramówkowego stacji telewizyjnej. 

Nagrał piosenkę "Pieśń o szczęściu", która promowała film pt. "Baczyński". W latach 2012-2013 Mozil był współprowadzącym porannej audycji w radiu Eska Rock pt. "Zwolnienie z WF-u", gdzie wspomagał Kubę Wojewódzkiego. W 2015 roku prowadził w Radiu Zet program "Bumerang Czesława". Tego samego roku ukazała się także jego autobiografia, którą stworzył razem z dziennikarzem Jarkiem Szubrychtem. W 2021 ukazała się płyta artysty "#ideologiamozila".

Czesław Mozil otrzymał nagrodę Polonicus za wyjątkowy wkład w ramach szerzenia polskiej kultury w Europie, a także za radość "bycia Polakiem". W październiku tego samego roku miała też miejsce premiera filmu pt. "Szkoła uwodzenia Czesława M.", w którym zagrał główną rolę. 

Życie prywatne 

W grudniu 2016 roku Czesław Mozil poślubił Dorotę Zielińską. Razem z ukochaną współtworzy marki odzieżowe Czesiociuch oraz Cześć i Sława by Mozil. Jest również właścicielem dwóch restauracji na warszawskiej Pradze – Pausa Włoska oraz BalBar. 

Czesław Mozil - Wiadomości

Czesław Mozil - Zdjęcia