Reklama
Reklama

Świętujemy 40. urodziny Księcia Williama. Poznaj jego historię w rodzinie królewskiej!

Książę William właśnie świętuje swoje 40. urodziny! Większość osób kojarzy go jako księcia Zjednoczonego Królestwa, wnuka królowej Elżbiety, męża księżny Kate i drugiego w kolejce do tronu. Rocznica jego narodzin to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć historię Williama w rodzinie królewskiej.

Książę William: narodziny

Książę William urodził się 21 czerwca 1982 roku w szpitalu św. Marii w Paddington, w zachodnim Londynie, a jego pełne imię brzmi: William Arthur Philip Louis i nosi tytuł księcia Cambridge. Jest najstarszym synem księcia Karola, syna obecnie panującej Elżbiety II oraz lady Diany Spencer, która zmarła tragicznie w wypadku samochodowym w 1997 roku. 

Książę William: edukacja i obowiązki księcia

Edukacja Williama zawsze stała na najwyższym poziomie. Uczył się między innymi w prywatnej szkole Ludgrove w Berkshire, a następnie został przyjęty do Eton College. Decyzja o tym, aby rozpoczął naukę w szkole Eton, była sprzeczna tradycji wysyłania dzieci z rodziny królewskiej to szkoły Gordonstoun, którą ukończył jego dziadek, ojciec, wujkowie oraz kuzyni.

Reklama

W 2005 roku ukończył studia na najlepszej szkockiej szkole, University of St Andrews, uzyskując najlepszy akademicki wynik osiągnięty kiedykolwiek przez osobę będącą następcą tronu brytyjskiego. W 2006 roku rozpoczął naukę w Royal Military Academy w Sandhurst, gdzie otrzymał stopień podporucznika. 

W 2005 roku zaczął też oficjalnie pełnić swoje obowiązki jako książę. Jego pierwszym oficjalnym zadaniem była reprezentacja swojej babki, Elżbiety II, na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. 

Swoim patronatem objął wiele organizacji charytatywnych, w tym UK Centrepoint, 100 Woman in Hedge Funds i Tusk Trust. Jest także członkiem Towarzystwa Królewskiego. W 2007 roku wraz z bratem, księciem Harrym, zorganizował Concert for Diana - charytatywne wydarzenie poświęcone pamięci księżnej Diany. 

Książę William: ślub z Kate Middleton

William poznał Catherine Middleton w 2001 roku. Uczęszczali razem do szkoły, a zaczęli spotykać się w 2003 roku. Para miała krótką przerwę od związku w 2007 roku, ale wrócili do siebie i 16 listopada 2010 roku ogłoszono, że są zaręczeni. William podarował Kate Middleton pierścionek, który należał do jego matki. Ślub odbył się 29 kwietnia 2011 roku. 

Para ma trójkę dzieci. Najstarszy syn pary, książę George, urodził się 22 lipca 2013 roku. Dwa lata później, 2 maja 2015 roku, na świat przyszła ich jedyna córka, księżniczka Charlotte. Najmłodsze dziecko pary, książę Louis, urodził się 23 kwietnia 2018 roku. 

Książek William: drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu

W dniu swoich 40. urodzin książę William jest drugi w kolejce do brytyjskiego tronu, zaraz po swoim ojcu, księciu Karolu. Jeśli dojdzie do jego koronacji i zdecyduje się na używanie swojego pierwszego imienia, będzie on mianowany królem Wilhelmem V. 

Co sądzicie o księciu Williamie? Myślicie, że będzie miał udane urodziny?

Zobacz także:

Znamy nowego uczestnika "Tańca z Gwiazdami". Ogromne zaskoczenie! Podjął rękawice i stanie do tanecznego pojedynku

Kiedyś nazwał Wojewódzkiego "kretynem z Polski". Teraz sam mówi, że ma polskie korzenie

Antonina Turnau milczała lata. Teraz mówi wprost, jaki naprawdę okazał się Kondrat. W tle jej ojciec Grzegorz Turnau!

Agata Młynarska walczy z potwornym bólem. Tak wygląda jej codzienna walka z nieuleczalną chorobą

Cichopek tuż przed festiwalem w Opolu dostała wiadomość od dzieci. Gwiazda TVP przerażona tym, co planuje Hakiel!

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy