Reklama
Reklama

Znamy akt oskarżenia Maty! Prokuratura nie miała litości dla muzyka

Jest decyzja w sprawie Maty i jego znajomego, którzy zostali zatrzymani przez policję w styczniu tego roku. Mężczyźni odpowiedzą przed sądem za posiadanie środków odurzających. Sędzia odmówił umorzenia postępowania, ze względu na zachowanie rapera. Przypomnijmy, 22-latek publicznie apelował o depenalizację marihuany.

Mata nie uniknie kary? Sąd nie umorzy postępowania

Michał M., znany również jako Mata, został zatrzymany w styczniu 2022 roku. Policjanci odkryli, że posiada przy sobie 1,45 g marihuany. Towarzyszył mu 24-letni znajomy, który również miał przy sobie środki odurzające. 

Mężczyźni zostali oskarżeni cztery miesiące później przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów. Wciąż jednak nie wyznaczono terminu rozprawy. Za posiadanie środków odurzających grozi im nawet do 3 lat więzienia.

Portalowi gazeta.pl udało się dotrzeć do aktu oskarżenia, który został przekazany do sądu. Prokuratura wskazuje w nim, że zachowanie rapera po zatrzymaniu, w dniach 28 stycznia - 20 kwietnia, rażąco wpływa na jego niekorzyść. 

Reklama

Jak czytamy, Mata "pojawiał się na imprezach jako osoba publiczna i zabierał głos". W swoich przemówieniach apelował o depenalizację marihuany.

"Ja uważam, że marihuana... Cała Polska jest w niej zakochana i chciałem ogłosić wszem wobec, że ja w związku z tą sytuacją i z tym, co zrobiły media, chcę nagłośnić temat marihuany w Polsce i rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku" - powiedział muzyk podczas gali Bestsellery Empiku.

Rażące zachowanie po zatrzymaniu

Prokuratura zwraca również uwagę, że Michał M. założył 20 kwietnia "Fundację 420". Data ta nie jest przypadkowa, "bowiem dzień 20 kwietnia jest nieoficjalnie uznawany za "dzień konopi". 

"O tym, iż fundacja taka powstała, oskarżony poinformował za pomocą mediów społecznościowych podczas pobytu na Jamajce, gdzie nagrał piosenki odnoszące się do tematyki zażywania środków odurzających" - czytamy.

Według oskarżycieli zachowanie rapera ma związek z postępowaniem karnym, które zostało wszczęte kilka dni wcześniej. To "niewątpliwie wyraz jego bezrefleksyjnej postawy".

Michał M. ma szkodliwy wpływ na młode osoby

Wykazano, że Mata i jego znajomy posiadali narkotyki jedynie na własny użytek. Dowiedziono również, że nie zamierzali nimi handlować. Mimo tego sprawa nie została umorzona. W ocenie prokuratury, brak procesu byłby aprobatą dla szkodliwego stosowania środków odurzających oraz uznaniem działań "podejmowanych przez oskarżonego Michała M. po przedstawieniu mu zarzutu".

"W ocenie Prokuratury orzeczenie kary wobec oskarżonych jest celowe, ponieważ wymagają tego względy wychowawcze oraz zapobiegawcze, a w szczególności pożądane jest ukształtowanie u oskarżonych postawy akceptowanej społecznie, czemu zdaniem Prokuratury nie służyłoby umorzenie postępowania".

Śledczy podkreślają, że Mata jest osobą publiczną, która ma duży wpływ na młode osoby. To oznacza, że stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu jest znaczny. 

***

Zobacz także:

Skandale Maty: policja, szkoła, narkotyki, polityka. To jego codzienność?

Mata, Michał Matczak - kim jest, Instagram, wiek, dziewczyna, McDonald's, tata Maty, prezydent

Mata odpowiedział na akt oskarżenia prokuratury. Zero pokory?

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: raper mata | Michał Matczak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy