Reklama
Reklama

Ujawniono szczegóły testamentu królowej Elżbiety II. Kto dostanie najwięcej?

Królowa Elżbieta II zostawiła po sobie ogromny majątek. Jeszcze za jej życia prawnik zajmujący się testamentem królowej zapowiedział, że szczegóły dokumentu są poufne i nigdy nie zostaną upublicznione. Do mediów przedostały się jednak niektóre informacje.

Testament Elżbiety II. Szczegóły ostatniej woli królowej ujrzały światło dzienne

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Była najdłużej panującą monarchinią w całej historii Wielkiej Brytanii. Zasiadała na tronie przez ponad 70 lat. Po jej pogrzebie pojawiło się wiele domysłów dotyczących kwestii dziedziczenia. Szczegóły testamentu Elżbiety II nie są podawane do publicznej wiadomości i traktuje się je jako informacje poufne. Jednak pojawiły się pewnie informacje.

Królowa Elżbieta II w ciągu 70 lat panowania zgromadziła spory majątek. Kiedy ostatnio szacowano jego wartość w 2016 roku wyceniono jego wartość na 530 milionów dolarów. Na majątek królowej składają się dzieła sztuki, farmy wiatrowe, wiele posiadłości oraz kolekcja biżuterii w tym 46 naszyjników, 98 broszek i 37 bransoletek. 

Reklama

Wiadomo, że najstarszy syn królowej, Karol, który zastąpił ją na tronie odziedziczy po niej przede wszystkim tzw. Sovereign Grant. To pieniądze co roku wypłacane władcy przez rząd. Mają one pokryć koszty, które król ponosi w związku z pełnieniem obowiązków głowy państwa. Brytyjska rodzina królewska otrzymuje Sovereign Grant w zamian za zrzeczenie się na rzecz rządu zysków, które generuje Crown Estate, czyli rodzinna kolekcja ziem. Ich wartość szacuje się na około 19 miliardów dolarów. Wynika z tego, że państwo sporo zarabia na monarchii.

Również pozostali członkowie rodziny królewskiej dostaną swoje udziały w Sovereign Grant, w zamian za pełnienie funkcji publicznych.
Treść testamentu królowej nie zostanie upubliczniona jeszcze długo. Zapieczętowany dokument trafił do sejfu i zostanie tam przez co najmniej 90 lat. Szczegóły tej decyzji ujawnił ponad rok temu Andrew McFarlane, sędzia opiekujący się sejfem z testamentami członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

"Uznałem, że ze względu na konstytucyjną pozycję suwerena, właściwe jest stosowanie specjalnej praktyki w odniesieniu do testamentów rodziny królewskiej. Istnieje potrzeba zwiększenia ochrony przyznanej prawdziwie prywatnym aspektom życia tej ograniczonej grupy osób, aby zachować godność suwerena i bliskich członków jej rodziny" - mówił sędzia Andrew McFarlane.

Dodał też, że sam nie zna też treści testamentu. Jak informuje Agencja Reuters w londyńskim sejfie, o którym wspomniał sędzia, znajduje się obecnie ponad 30 królewskich testamentów, poprzedników Elżbiety, którzy zasiadali na brytyjskim tronie. 

Zobacz też:

Prawdziwa przyczyna śmierci królowej Elżbiety II. Akt zgonu wiele wyjaśnia

Poruszające zdjęcie królowej Elżbiety II. Zrobiono je w miejscu, gdzie spędziła ostatnie dni życia

Camilla wspomina królową Elżbietę II. "Miała wspaniałe poczucie humoru"

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy