Reklama
Reklama

​Roxie Węgiel chce odmłodzić wizerunek Kościoła. Ma specjalną misję

Roxie Wegiel (18 l.) postanowiła podkreślić, że wiara odgrywa dużą rolę w jej życiu, podobnie, jak jej praktykowanie. Zapewnia, że udział w niedzielnej mszy, nie czyni z niej „wapniaka”, a na tym nie koniec. Jak się okazuje, w swojej manifestacji wiary, młoda celebrytka upatruje też misję…

Roksana Węgiel od 5 lat, czyli odkąd w lutym 2018 roku wygrała 1. edycję „The Voice Kids”, próbuje pogodzić karierę z edukacją i swoimi sportowymi pasjami. Po tym, gdy w listopadzie 2018 roku wygrała 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, stało się to jeszcze trudniejsze.

Zapracowana Roksana Węgiel

Jak ujawniła młoda celebrytka w rozmowie  z „Faktem”, dla kariery musiała zrezygnować z zajęć, które dotąd sprawiały jej wiele radości, jak judo, w którym zdążyła zdobyć pomarańczowy pas.

W tym roku Roksanę czeka matura, na której, jak zapewnia, zamierza na razie zakończyć edukację. We wrześniu ubiegłego roku żaliła się na Instagramie, że jest załamana powrotem do nauki, chociaż tę ciężką sytuację nieco ułatwia fakt, że jest objęta indywidualnym nauczaniem. 

Reklama

Roxie Węgiel: "Jak czuję potrzebę, idę do kościoła"

Dla kariery Węgiel musiała poświęcić wiele, ale nie straciła z oczu priorytetów. A należy do nich niedzielna msza, w której stara się, może nie regularnie, ale często uczestniczyć. Jak wyznała w rozmowie z portalem o2, wiara jest dla niej ważna i nie tylko nie zamierza iść w ślady kolegów z branży, którzy, jak Dawid Podsiadło czy Margaret zdecydowali się na apostazję, lecz podąża w zupełnie przeciwnym kierunku. Daje do zrozumienia, że swoją postawą chce odmłodzić wizerunek Kościoła w Polsce:

"Jak czuję potrzebę, to idę do kościoła. To nie jest jakiś przymus, że co niedzielę chodzę, tylko po prostu chcę tam chodzić. Naprawdę można trafić na fajną mszę, na fajne kazanie. Trzeba trochę przełamać ten stereotyp Kościoła, bo każdy myśli, że jak ktoś chodzi do kościoła, to jest po prostu jakimś starym wapniakiem. Chodzę do kościoła z moją ekipą, która jest bardzo, że tak powiem, współczesna i totalnie to są super ziomale, więc trzeba trochę uświadamiać ludzi". 

Roksana Węgiel chce odwrócić proces laicyzacji w Polsce

Z badania, przeprowadzonego w sierpniu zeszłego roku przez CBOS wynika, że właśnie wśród młodych ludzi laicyzacja postępuje najszybciej. W ciągu minionych 20 lat liczba praktykujących osób w wieku 18-24 lat spadła z 69 do 23 proc. 

17 proc. z nich jako powód odejścia od religii podaje obojętność na duchowe aspekty wiary, ale ponad połowa źródeł swojej niechęci do Kościoła upatruje w jego upolitycznieniu, niechęci do rozliczenia się z pedofilii i zachowaniu księży. Dokładna liczba apostazji nie jest znana, gdyż Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego od 12 lat nie udostępnia danych na ten temat

Jednak na przykładzie poszczególnych diecezji widać, że skala zjawiska jest coraz większa. W samej tylko diecezji krakowskiej roczna liczba apostazji wzrosła dziesięciokrotnie: z 50 w 2019 roku do ponad 500 w 2021. Religia zaczyna też znikać ze szkół. Spośród 10 tysiącach placówek edukacyjnych w Polsce, 1462 w ogóle nie prowadzi już lekcji religii ze względu na brak chętnych. W tej sytuacji coraz więcej samorządów rozważa rezygnację z finansowania zajęć z religii z pieniędzy podatników

Roksana przekonuje, że można odwrócić ten trend, byle tylko nie zastanawiać się za dużo nad Kościołem jako instytucją: "Nie chodzę tam do instytucji, nie chodzę tam dla księży, tylko dla Boga". 

Zobacz też:

Dom Roksany Węgiel. Duży ogród i przytulny pokój - tak mieszka nastoletnia gwiazda!

Roksana Węgiel otwarcie o randkowaniu ze starszym o 8 lat mężczyzną! Poszła w ślady swojej mamy

Roksana Węgiel przekazała smutne wieści o stanie zdrowia. "Organizm odmówił posłuszeństwa"

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Roksana Węgiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy