Reklama
Reklama

Roman Abramowicz: od zera do milionera. Na czym dorobił się kumpel Putina?

Miliarder (jeszcze) Roman Abramowicz (55 l.) jest najbardziej znany jako właściciel angielskiej Premier League klubu Chelsea. Rosyjski oligarcha ma szacowany majątek na około 15 miliardów dolarów, po tym jak dorobił się fortuny w przemyśle naftowym i prywatyzacji przedsiębiorstw po rozpadzie ZSRR. Na dodatek Abramowicz miał bardzo dobre kontakty z Kremlem. Jak wyglądała jego "droga do sławy"?

Roman Abramowicz miał przysłowiowy "łeb do interesów". Czy to zasługa jego rosyjsko-izraelskich korzeni? Warto dodać, że konsekwentnie pomnażał swój majątek, inwestując ogromne sumy w równie ogromne firmy. W wyniku ataku Rosji na tereny niepodległej Ukrainy i nałożenie sankcji na rosyjskich oligarchów może stracić wszystko.

Kim jest Roman Abramowicz?

Roman Abramowicz urodził się 24 października 1966 w Saratowie w Rosji. Jego matka, Irina, zmarła 18 miesięcy później. Z kolei ojciec, Arkady Nachimowicz, pracował dla Syktywkarskiej Narodowej Rady Gospodarczej i zmarł, gdy Roman miał 4 lata. W żyłach Romana płynie rosyjsko-izraelska krew.

Reklama

Po odbyciu obowiązkowej służby w Armii Radzieckiej Abramowicz zapisał się do Moskiewskiego Instytutu Transportu Drogowego i porzucił pracę jako mechanik. Później uzyskał dyplom na Moskiewskiej Państwowej Akademii Prawa.

Roman Abramowicz: żyłka do interesów

Po raz pierwszy wszedł do świata biznesu, uczęszczając do uczelni technicznej Ukhty. Sprzedawał używane opony i części samochodowe ze swojego mieszkania, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Później uczęszczał do Instytutu Nafty i Gazu Gubkina w Moskwie, zanim rozpoczął obowiązkową służbę wojskową w 1974 roku.

Będąc w wojsku nie sądził, że kariera wojskowa jest dla niego, więc wykorzystał swój biznesowy zmysł do sprzedawania benzyny oficerom za dodatkową opłatą. To pozwoliło mu zacząć oszczędzać pieniądze na przyszłe przedsięwzięcia, z których pierwszym była firma Comfort Co-op, sprzedająca importowane plastikowe zabawki. Był to duży sukces, a zyski wykorzystał na uruchomienie swojego pierwszego biznesu naftowego w okręgu omskim.

Roman Abramowicz: od zera do milionera

Abramowicz sprzedawał zabawki z tworzyw sztucznych od 1989 do 1991 roku razem ze swoją pierwszą żoną. W następnych latach stworzył kilka firm, które handlowały produktami naftowymi, minerałami, cementem i nawozami w Rosji i poza nią. Został przesłuchany przez policję w 1992 roku za kradzież państwowego oleju napędowego. Po odzyskaniu paliwa sprawa została umorzona.

Cztery lata później wykorzystał osobiste powiązania, które nawiązał z Borysem Bieriezowskim - powiernikiem ówczesnego rosyjskiego prezydenta Borysa Jelcyna i pośrednikiem w prywatyzacji majątku państwowego - by nabyć 50 procent udziałów w Siberian Oil Co. Sibneft) za około 100 milionów dolarów. Później nabył pakiet kontrolny w firmie na kolejnych aukcjach. Abramowicz zainwestował w aluminium, produkcję samochodów i rosyjskie linie lotnicze Aeroflot. Połączył swoje aluminiowe aktywa z Syberyjskim Aluminium, aby stworzyć Rosyjskie Aluminium (Rusal) w 2000 roku, aw latach 2003 i 2004 sprzedał 50% udziałów w Rusal koledze-miliarderowi, Olegowi Deripaska, za ponad 2 miliardy dolarów.

Roman Abramowicz: na czym się dorobił milionów na koncie?

Abramowicz zaczął sprzedawać swoje aktywa energetyczne i metalurgiczne w 2003 roku. Gazprom kupił Sibnieft za ponad 13 miliardów dolarów w 2005 roku, z czego Abramowicz otrzymał około 10 miliardów dolarów. 

Rosyjski oligarcha zebrał już około 6 miliardów dolarów w postaci dywidend i sprzedaży akcji. Dochody były częścią procesu wytoczonego przeciwko niemu przez Bieriezowskiego, który powiedział, że 2 miliardy dolarów, które Abramowicz zapłacił mu w latach 1995-2002, nie wystarczyło, aby zrekompensować mu udziały w Sibniefti, które rzekomo posiadał. Abramowicz powiedział, że zapłata dotyczyła tylko dostępu i "kryszy", czyli ochrony politycznej. Sędzia orzekł na korzyść Abramowicza w sierpniu 2012 roku.

Roman Abramowicz jest największym udziałowcem Evraz, drugiego co do wielkości producenta stali w Rosji. Posiada udziały w Norilsk Nickel, największym na świecie producencie niklu rafinowanego.

Roman Abramowicz: bogacz i polityk

Miliarder był zwolennikiem rosyjskiego regionu Czukotki, gdzie w 2000 r. pełnił funkcję gubernatora. W lipcu 2013 r. zrezygnował z funkcji przewodniczącego lokalnej dumy, ciała ustawodawczego Czukotki. Od 1999 r. z podatków osobistych i od osób prawnych oraz innych środków on i jego firmy przekazali ponad 2,5 miliarda dolarów na szkoły, szpitale i infrastrukturę oraz pomogli zmniejszyć deficyt budżetowy regionu.

Większość fortuny Abramowicza pochodzi z wpływów, które zebrał ze sprzedaży wcześniej należących do rosyjskiego majątku państwowego, które nabył po upadku Związku Radzieckiego. Z czasem zaczął zbywać swoje udziały w spółkach, np. sprzedał 26% Aeroflotu do Narodowego Banku Rezerw za 135 milionów dolarów w 2003 roku.

Roman Abramowicz stał się właścicielem klubu Chelsea w lipcu 2003 roku za który zapłacił 140 milionów funtów. Chociaż klub nie był w tym czasie mały, nie był wystarczająco dobry, by móc walczyć o poważniejsze tytuły piłkarskie.

Roman Abramowicz straci cały majątek?

W wyniku agresji Rosji i wywołania wojny w Ukrainie, zachodnie państwa zamrażają majątki miliarderów, którzy kiedykolwiek mieli powiązania z Władimirem Putinem. Sankcje zatem objęły także Abramowicza.

Abramowicz ogłosił niedawno, że ma nadzieję na sprzedaż klubu, ale na tym etapie jakakolwiek sprzedaż będzie dozwolona tylko za specjalną dyspensą rządu i pod warunkiem, że miliarder w żaden sposób nie zyska na tym. Niestety, czarny scenariusz się spełnił i nie może sprzedać klubu.

Wszystko przez to, że oligarcha był powiernikiem byłego rosyjskiego prezydenta Borysa Jelcyna.  Został sfotografowany z obecnym władcą Władimirem Putinem, dzięki któremu stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, zanim skończył 40 lat.

Zobacz też:

Rozwód 'Cichopków". Aż huczy i przyczynach rozstania!

Pogrzeb Witolda Paszta. Jest data i miejsce

Sylwia Bomba zdradziła sekret płaskiego brzucha. To zasługa domowego zabiegu!

Pomagamy Ukrainie. Ty też możesz

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Roman Abramowicz | rosyjscy oligarchowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy