Reklama
Reklama
Tylko u nas

Kazadi prosi o wsparcie finansowe. Aktorka apeluje do rządzących [POMPONIK EXCLUSIVE]

Nieuleczalna choroba przerwała karierę Patrycji Kazadi. Od tego czasu aktorka walczy o to, by uświadamiać, czym jest endometrioza, z którą się zmaga. W rozmowie z Pomponikiem powiedziała, czego oczekuje od rządzących...

Patrycja Kazadi zmaga się z nieuleczalną chorobą

Patrycja Kazadi na wiele miesięcy zniknęła ze sceny. Gwiazda takich produkcji jak  "Fala zbrodni", "Londyńczycy", "Rajskie klimaty" oraz "Na wspólnej" czy "Ranczo" była na tyle rozpoznawalną postacią, że  angażowano ją do udziału lub prowadzenia różnego rodzaju show. Kazadi wystąpiła w "Tańcu z gwiazdami", "You Can Dance - Po prostu Tańcz", "X Factor" oraz "Dance, dance, dance". 

Reklama

Powodem jej nagłego zniknięcia miała być depresja. Jednak gwiazda ujawniła ponadto, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Jest nią endometrioza

Pierwsze prace nad kompleksowym leczeniem

W niedawnej rozmowie z Pomponikiem Patrycja Kazadi opowiedziała, z czym zmagają się kobiety chorujące na endometriozę. Przed kilkoma dniami w Sejmie  dyskutowano o potrzebach pacjentek cierpiących na tę chorobę. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że opracowuje model kompleksowej opieki dla pacjentek z endometriozą. 

Co o pracach rządu dla kobiet z endometriozą sądzi Kazadi? Reporter Pomponika rozmawiał z aktorką.

"Wszelkie działania, które propagują wiedzę, działanie, refundację, leczenie i wszystko, co dotyczy endometriozy, jest na plus" - mówi dla Pomponika Kazadi.

Gwiazda jest zdania, że przede wszystkim potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Sama długo zmagała się z chorobą i nie wiedziała, co jej dolega. 

"Im więcej rozmów na ten temat, im większa świadomość, im więcej kompetentnych osób będzie się wypowiadało na ten temat, tym lepiej. Mało tego doszły mnie już słuchy, nie wiem, czy mogę o tym mówić, że trwają już prace nad lekiem na endometriozę. Więc mam nadzieję, że za 5, 10, 15 lat kobiety nie będą musiały już tak cierpieć". 

Kazadi apeluje o refundację leczenia

Czego Patrycja Kazadi oczekuje od państwa? Jaka pomoc ze strony rządu byłaby satysfakcjonująca?

"Refundacja. No a jak!" - odpowiada bez zastanowienia. 

"Operacja na endometriozę kosztuje parędziesiąt tysięcy złotych. Często. Więc to są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić. Plus drogie leczenie. Potem jeszcze hormonoterapia, musisz brać hormony do końca życia, to też kosztuje. Wszelkie wsparcie finansowe. Oczywiście też wsparcie w edukacji lekarzy. To jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej lekarzy było przeszkolonych w kierunku endometriozy" - apeluje Kazadi.

Endometrioza - choroba Bbolesna, przewlekła i nieuleczalna…

Endometrioza to choroba autoimmunologiczna, w której błona śluzowa macicy (endometrium) rozrasta się poza jamą macicy. Kobiety, które cierpią na endometriozę, przez długie lata czekają na właściwą diagnozę. 

W tym czasie nieleczona endometrioza rozrasta się i powoduje ogromne spustoszenie w organizmie kobiety, dlatego tak ważne jest szybkie jej zdiagnozowanie...

Zobacz też:

Nieuleczalna choroba przerwała jej karierę. Dziś Kazadi musi unikać wielu rzeczy [POMPONIK EXCLUSIVE]

Kazadi po długiej przerwie wraca na ekrany. Poprowadzi nowy program

Kazadi po długiej przerwie wraca na ekrany. Poprowadzi nowy program

Magda Łucyan chwali się ciążowym brzuszkiem. Dziennikarka TVN zaskoczyła wszystkich

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Patricia Kazadi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama