Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Bugusław Linda broni społeczności LGBT. Kim jest Margot, o której tak głośno?

Bogusław Linda (68 l.) to jeden z wielu artystów, który stanął w obronie słabszych po ostatnich zamieszkach w Warszawie.

Po aresztowaniu Margot, aktywistki LGBT, która na dwa miesiące trafiła do aresztu za zniszczenie pojazdu Fundacji Pro - Prawo do Życia oklejonego homofobicznymi hasłami, gwiazdy i osoby publiczne wyraziły swoje oburzenie agresywnym zachowaniem policji i wsparły mniejszość.

Bogusław Linda (sprawdź!), który od dawna jest sojusznikiem LGBT, opublikował nagranie sprzed trzech lat, kiedy to został twarzą akcji Kampanii Przeciwko Homofobii "Ramię w ramię po równość".

Reklama

"Jeszcze raz" - napisał na Facebooku.

"Całe życie bardzo walczyłem o swoją wolność prywatną i uważam, że każdy ma prawo do swojej prywatnej wolności. Niezależnie od przekonań, ustroju biologicznego i spraw psychicznych" - mówi na filmie Linda.

"Człowiek jest człowiekiem w każdym momencie i trzeba mu na to pozwolić. Zwłaszcza jeśli nie robi nic złego drugiemu człowiekowi. Dlatego jestem z wami. (...) Jeżeli ludzie się kochają, to jest wyłącznie ich prywatna sprawa i nie nam wtykać w to nos".

Anja Rubik z kolei napisała na Facebooku:

"Za każdym razem, jak widzę furgonetki z homofobicznymi hasłami, muszę się mocno powstrzymywać, aby nie rzucić czymś w te napisy pełne nienawiści! Jak to możliwe, że w biały dzień promowane są kłamstwa i nietolerancja! Kiedy stało się to ok!? To, co dzieje się w tej chwili w Polsce, jest bardzo niebezpieczne!" - podkreśliła modelka.

"Oto cytat z dzisiejszego artykułu Wojciecha Czuchnowskiego. 'Każda akcja rodzi reakcję. Publiczne wystąpienia i protesty osób LGBT oraz wspierających ich aktywistów nie wzięły się znikąd. Tęczowe flagi na pomnikach oraz inne formy ulicznej aktywności to reakcja na kampanię kłamstw, nienawiści i nietolerancji, którą obecna władza w ostatnich miesiącach podsyca i nakręca" - napisała.

Kim jest Margot?

O 24-letniej Margot w ostatnich dniach rozpisują się wszystkie media. Jest osobą niebinarną, używa żeńskich zaimków, chociaż urodziła się mężczyzną; osoby niebinarne mogą identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach. Tożsamość płciowa (odnosi się do cech społeczno-kulturowych), nie jest tym samym, co orientacja seksualna. Osoba określająca się jako kobieta, będąca biologicznie mężczyzną, może odczuwać seksualnie pociąg do kobiet i na odwrót, do osób obu płci lub nie mieć go wcale. Margot jest aktywistką kolektywu Stop Bzdurom, która na początku sierpnia na warszawskich pomnikach rozwiesiła tęczowe flagi.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył do prokuratury wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Najpierw zatrzymano Margot, a następnie Łanię z kolektywu Stop Bzdurom, potem w Bieszczadach zatrzymana została trzecia działaczka. Aktywistki usłyszały zarzuty i zostały zwolnione.

Do aresztu na dwa miesiące Margot trafiła jednak za wydarzenia z końca czerwca, kiedy to na warszawskim Śródmieściu zniszczona została furgonetka z homofobicznymi treściami na plandece.

Przecięto oponę, urwano lusterko i tablicę rejestracyjną. Prokuratura zakwalifikowała to jako występek o charakterze chuligańskim.

Po aresztowaniu Margot wybuchły zamieszki, podczas których policja zatrzymała 48 osób. Wstrząsające zdjęcia obiegły światowe media. Mnóstwo gwiazd zareagowało na wydarzenia w Warszawie.

pomponik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »