Reklama

Reklama

Reklama

Bracia Golec w doborowym towarzystwie. Andrzej Duda wręczył im... wyróżnienia państwowe

11 listopada jest okazją nie tylko do świętowania odzyskania niepodległości, ale również do przyznawania szczególnych odznaczeń. Wykorzystując doniosłą chwilę, prezydent Andrzej Duda wręczył dziś medale wielu wybitnym Polakom. Wśród uhonorowanych znaleźli się między innymi... bracia Łukasz i Paweł Golec. Czym sobie na to zasłużyli?

Andrzej Duda nagradza wybitnych Polaków

W tak nadzwyczajnym dniu, jakim jest dla Polaków 11 listopada, wspomina się wiele wyjątkowych osobistości. W Święto Niepodległości pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą wolność. W przemówieniach i apelach przewijają się takie wybitne postaci jak marszałek Piłsudski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos czy Ignacy Daszyński.

Oczywiście nie zapominamy też o współczesnych bohaterach. Osoby, które szczególnie przysłużyły się Polsce, nagradzane zostają przez władzę RP różnego rodzaju medalami, tytułami i orderami. Nie inaczej jest w tym roku.

Reklama

Podczas uroczystej ceremonii urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda, odznaczył osoby ze świata polskiej nauki, sztuki i przedsiębiorczości.

Orderem Orła Białego został uhonorowany ojciec Jacek Salij - dominikanin, teolog i autor książek.

Wśród wyróżnionych znaleźli się też między innymi: Józef Lisowski, Czesław Nowak, Janusz Odziemkowski, Jan Szynaka oraz Gertruda Uścińska.

Bracia Golec ze spejalnym medalem od prezydenta Andrzeja Dudy

Honorowe nagrody zostają przyznane także ludziom związanym ze sztuką i szeroko pojętym show-biznesem.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został znany artysta estradowy Jan Pietrzak - kiedyś kąśliwy ironista i krytyk działań władzy RP, dziś zagorzały wielbiciel ekipy rządzącej. Order otrzymał za "wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie postaw patriotycznych".

Kolejnym wyróżnieniem przyznanym przez prezydenta był Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Tym laurem został nagrodzony dyrektor Centrum Nauki Kopernik - Robert Firmhofer. Ale to nie koniec, bowiem za szczególnie wartych tego honorowego odznaczenia, prezydent uznał dwóch wyjątkowych muzyków - Łukasza i Pawła Golec, założycieli zespołu Golec uOrkiestra.

Czego takiego dokonali bliźniacy? Trudno powiedzieć, prezydent dość mgliście tłumaczył swoją decyzję:

"Nie ma w państwa życiu i dorobku jakiegoś jednego wydarzenia, za które to odznaczenie jest wręczane. To jest w jakimś sensie suma dotychczasowych dokonań i postawy z punktu widzenia Rzeczpospolitej. Państwa życie i działalność zawodowa, społeczna pokazują, jak bardzo Rzeczpospolita w swoich różnych przejawach działania jest zróżnicowana. Od kwestii duchowych, budowania postaw moralnych, etycznych, przez rozwój kulturalny, poprzez naukę, poprzez rozwój gospodarczy Polski, poprzez dbałość o sprawy państwowe. Skończywszy wreszcie na walce o wolną, suwerenną niepodległą Polskę" - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.

Pozostaje tylko cieszyć się z faktu, że na tak zaszczytne odznaczenia ma szansę każdy Polak, bez względu na to, czym się zajmuje.

Zobacz też:

Pierwsza Dama zaprezentowała się w niecodziennym stroju. W końcu pokazała sylwetkę 

Andrzej i Agata Duda są razem prawie 30 lat! Oto cała prawda o ich małżeństwie

Łukasz i Paweł Golec: Z domu Golców płyną fatalne wieści. Mało kto wiedział, że jest tak źle

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Golec uOrkiestra

Reklama

Reklama

Reklama