Reklama

"The Voice of Poland"

„The Voice of Poland” to jeden z najchętniej oglądanych talent show w Polsce. W ciągu aż trzynastu edycji program podbił serca widzów i wylansował gwiazdy. Na czym polega ta produkcja?
Andrzej Piaseczny, juror "Thr Voice of Poland". /Podlewski /AKPA

"The Voice of Poland" - najważniejsze informacje

„The Voice of Poland” to jeden z najchętniej oglądanych talent show w Polsce. W ciągu aż trzynastu edycji program podbił serca widzów i wylansował gwiazdy. Na czym polega ta produkcja?

Czym jest „The Voice of Poland”?

„The Voice of Poland” jest oparty na międzynarodowym formacie „The Voice”, którego celem jest odkrycie talentów wokalnych wśród młodych ludzi i otwarcie im drogi do kariery. Nagrodą główną jest propozycja kontraktu z wytwórnią Universal Music Polska oraz 50 tysięcy złotych.

Uczestnicy programu są wyłaniani w pre-castingach, a następnie około stu uczestników trafia do etapu „przesłuchań w ciemno”. W trakcie ich występów czworo jurorów jest odwróconych tyłem do sceny – jeśli zdecydują się przyjąć głos do swojej drużyny, mogą odwrócić fotel. Od 11. edycji programu jurorzy mogą się nawzajem blokować, udaremniając rywalom plany przyjęcia uczestnika do drużyny.

Kolejnym etapem są „bitwy” – uczestnicy z poszczególnych drużyn są dzieleni na duety lub tria i wspólnie wykonują wybrany przez trenera utwór, a ich opiekun decyduje o tym, który głos przejdzie do kolejnego etapu. W tym momencie możliwa jest też „kradzież” odpadającego uczestnika przez innego trenera.

Ostatnim etapem przed odcinkami na żywo jest „nokaut”, w trakcie którego uczestnicy jeszcze raz są odsiewani. Indywidualne występy ocenia ich trener i to on decyduje, czy uczestnik pojawi się w rywalizacji na żywo. W ten sposób do programu kwalifikują się cztery osoby z każdej drużyny, które odpadają po kolejnych występach na żywo (o miejscu decydują punkty przyznane od trenera oraz głosy widzów), aż do finału, gdzie o zwycięstwie decydują SMS-y.Oprócz głównego programu TVP emituje także programy „The Voice Kids” (dla osób w wieku 8-15 lat) i „The Voice Senior” (dla osób 60+). Program jest emitowany w TVP od jesieni 2011 r., niezmiennie w sobotnie wieczory. 

Słynni uczestnicy „The Voice of Poland”

„The Voice of Poland” wylansował m.in. Krzysztofa Iwaneczkę, Martę Gałuszewską, Krystiana Ochmana i Mateusza Ziółkę. Uczestnikami show byli także Rafał Brzozowski, Natalia Nykiel, Antek Smykiewicz, Kamil Bijoś, Sarsa, Jerzy Grzechnik i inni.

Jurorzy i prowadzący

W jury programu zasiadały takie sławy jak Ania Dąbrowska, Kayah, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Margaret, Kamil Bednarek, Michał Szpak, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska czy Tomson i Baron. Pierwszy sezon programu prowadził Hubert Urbański, którego do dziś zastępuje Tomasz Kammel. Towarzyszyli mu różni prezenterzy: Marika, Halina Mlynkova, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał, a obecnie jego partnerką jest Małgorzata Tomaszewska.

Kontrowersje wokół programu

Jurorem pierwszej edycji „The Voice of Poland” został Nergal, wokalista deathmetalowy. Ta decyzja nie spodobała się środowiskom katolickim, również Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się przeciwko temu krokowi i zarzuciło TVP propagowanie satanizmu. Sporym echem w mediach odbiło się także niedawne zwycięstwo Marty Burdynowicz w 12. edycji programu – zdaniem widzów finał został ustawiony. Jedną z najsłynniejszych wpadek w historii programu była bitwa dwóch uczestniczek szóstego sezonu, w trakcie której jedna z nich zapomniała tekstu, a mimo to… i tak przeszła do kolejnego etapu. Kultowe stały się też słowne przepychanki jurorów, zwłaszcza Edyty Górniak.

"The Voice of Poland" - Wiadomości

"The Voice of Poland" - Zdjęcia

"The Voice of Poland" - Wideo