Reklama

Reklama

Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska /Tadeusz Wypych /Reporter
 • Data urodzenia:

  07.01.1981

 • Miejsce urodzenia:

  Chełm

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Paweł Jóźwicki
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "Dla naiwnych marzycieli",
  • "Bawię się świetnie",
  • "Ania Movie",
  • "W spodniach czy w sukience"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, Eska Music Awards

Ania Dąbrowska na polskim rynku muzycznym obecna jest od 2002 roku, a swoją karierę zaczynała od wielkiego talent show. Ma na koncie takie przeboje jak „Tego chciałam”, „Charlie, Charlie” oraz „Dreszcze”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do komedii romantycznej „Porady na zdrady”. Jak rozwijała się kariera Ani Dąbrowskiej? 

Dzieciństwo 

Ania Dąbrowska urodziła się w Chełmie 7 stycznia 1981. Miała zaledwie 11 lat, gdy straciła ojca. Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła już jako licealistka, gdy podjęła naukę w szkole muzycznej.

Małżeństwo i dzieci 

Ania Dąbrowska przez długi czas była związana z producentem muzycznym Pawłem Jóźwickim, którego poznała na planie „Idola”. Mężczyzna był menedżerem wokalistki, a w 2010 para doczekała się syna, Stanisława. Trzy lata później rodzina powitała na świecie córeczkę, Melanię. 

Związek Dąbrowskiej i Jóźwickiego nie był bajką. Oboje w wywiadach często przyznawali, że mają trudne charaktery i nie mogą dojść do porozumienia w kwestii planów na przyszłość i kształtu ich rodziny. W 2014 r. media doniosły o ich rozstaniu.

„Idol” i debiutancka płyta 

Polska poznała Anię Dąbrowską w 2002 r., kiedy młodziutka piosenkarka znalazła się w finałowej dziesiątce pierwszej edycji programu „Idol”. Choć zajęła dopiero ósme miejsce, to dała się zapamiętać widzom. Swój udział w jej sukcesie miał też pewnie Paweł Jóźwicki, który zakochał się w dziewczynie bez pamięci i otworzył jej drzwi do kariery. 

Po tym, jak odpadła z programu, Dąbrowska postawiła pierwsze kroki w branży, nagrywając chórki do albumu Krzysztofa Krawczyka „Bo marzę i śnię” stworzonego we współpracy z Andrzejem Smolikiem. 

Na początku 2004 r. wydała debiutancką płytę „Samotność po zmierzchu”, którą promował singiel „Tego chciałam”. Piosenka stała się dużym przebojem. Podśpiewywała ją cała Polska, a krążek, na którym znalazł się utwór, spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków.

Kolejne płyty 

Dwa lata później Dąbrowska wydała drugi krążek pt. „Kilka historii na ten sam temat”. Mocno inspirowany polską muzyką lat 60. i 70. album szturmem wziął polską scenę muzyczną. Delikatne, akustyczne brzmienia przyniosły piosenkarce kilka nagród, a singiel „Trudno mi się przyznać” grano w rozgłośniach radiowych. 

Styl retro stał się znakiem rozpoznawczym Dąbrowskiej. 2008 roku przyniósł jej kolejny krążek, „W spodniach czy w sukience?”, który w zaledwie cztery dni uzyskał status złotej płyty. 

Na 2010 r. zapowiedziano album Dąbrowskiej w konwencji lat 60. – „Ania Movie”, na którym znalazły się covery utworów z seriali i filmów. W 2012 r. wokalistka powróciła z nowym albumem „Bawię się świetnie”, który promowała piosenka o tym samym tytule, a w 2016 ukazał się ostatni jak dotąd krążek piosenkarki, „Dla naiwnych marzycieli”

Piosenki filmowe 

Od kilku lat Ania Dąbrowska z powodzeniem współpracuje z branżą filmową. Nagrywa piosenki promujące filmy, m.in. „Porady na zdrady (Dreszcze)” i „Gdy wiem, że jesteś”.

Nagrody 

Ania Dąbrowska ma na koncie dziewięć Fryderyków oraz Super Jedynkę 2016. Otrzymała także dwie nagrody Eska Music Awards. 

Plotki

Zdjęcia

Wideo