Reklama

Rinke Rooyens

Szara eminencja polskiego show-biznesu i wieloletni partner Kayah. Oto Rinke Rooyens, polsko-holenderski producent i reżyser programów telewizyjnych. Jak stał się sławny? 
Rinke Rooyens - najważniejsze informacje
Rinke Rooyens /Andras Szilagyi /MWMedia

Rinke Rooyens - najważniejsze informacje

Szara eminencja polskiego show-biznesu i wieloletni partner Kayah. Oto Rinke Rooyens, polsko-holenderski producent i reżyser programów telewizyjnych. Jak stał się sławny? 

Dzieciństwo

Rinke Rooyens pochodzi z Holandii. Urodził się 10 marca 1969 roku w Rotterdamie. Jego ojciec, Bob również jest reżyserem telewizyjnym, a matka zajmowała się aktorstwem teatralnym. Jako dziecko musiał zmierzyć się z rozwodem rodziców, był również świadkiem choroby alkoholowej i depresji matki. Kobieta popełniła samobójstwo, gdy Rooyens miał 16 lat. 

Początek kariery

Rinke Rooyens od dzieciństwa był związany z teatrem i występami na scenie, a po śmierci matki przeniósł się do Kolonii, gdzie pracował jako montażysta telewizyjny. 

W 1998 r. otrzymał propozycję pracy jako reżyser-konsultant programu TVN „To było grane” opartego na holenderskiej licencji. Zdecydował się przenieść do Warszawy i związać z Polską na dłużej. Na planie programu poznał też swoją przyszłą żonę Kayah, która była prowadzącą programu. 

Kariera w Polsce

Kolejnym przedsięwzięciem Rooyensa był reality show „Kto was tak urządził”, którego był pomysłodawcą i producentem. W 2003 r., po kilku latach pobytu w Polsce, założył własne przedsiębiorstwo mediowe Rochstar S.A., które stoi za sukcesem największych polskich produkcji telewizyjnych ostatnich lat, m.in. „Jak oni śpiewają”, „Szymon Majewski Show”, „Mamy cię!”, „Kocham cię, Polsko!” i wiele innych. 

Do dziś Rochstar S.A. współpracuje ze stacjami publicznymi (TVP1, TVP2) i komercyjnymi (Polsat, TVN, TV4, TV Puls i TTV). 

Dalsza kariera

W 2015 r. Rinke Rooyens stworzył własny program, który sam prowadził „Rinke za kratami”, w ramach którego współpracował ze skazańcami osadzonymi w polskich więzieniach. Od 2018 r. jest gospodarzem programu „Rinke. Na krawędzi”. Jest także pomysłodawcą akcji charytatywnej „Odnawiamy Nadzieję” działającej na rzecz remontu klinik w Centrum Zdrowia Dziecka. 

Obecnie Rooyens i jego firma są odpowiedzialni za programy, takie jak „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, „Top Model. Zostań modelką”, „The Voice of Poland” (oraz towarzyszące mu programy „The Voice Kids” i „The Voice Senior”), „The Four. Bitwa o sławę” oraz „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”. 

Życie prywatne

Jedną z przyczyn, dla których Rooyens zdecydował się zostać w Polsce, był jego związek z Kayah. W 1998 r., gdy Kayah była w ciąży, para stanęła na ślubnym kobiercu, a jeszcze w tym samym roku na świat przyszedł ich syn, Roch. Sielanka nie trwała jednak długo. Już w 2002 r. zakochani ogłosili separację, a po długiej batalii sądowej w 2010 r. doszło do rozwodu

Kolejną partnerką Rooyensa była kostiumolog Malwina Wędzikowska, z którą spotykał się od 2010 do 2015 r. Jej miejsce u boku producenta zastąpiła aktorka Katarzyna Wołejnio, ale i tym razem los był przeciwko zakochanym. 

Ostatnią jak dotąd kobietą w życiu Rooyensa jest Joanna Przetakiewicz, projektantka mody, którą poślubił w 2020 r. 

Rooyens otwarcie przyznaje się do problemu z alkoholem, z którym od lat walczy i od jakiegoś czasu może się nazywać niepijącym alkoholikiem.

Rinke Rooyens - Wiadomości

Rinke Rooyens - Zdjęcia