Reklama

Ralph Kaminski

Ralph Kaminski jest jednym z najbardziej charyzmatycznych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Tworzy i wykonuje utwory z pogranicza popu alternatywnego. Przy okazji premiery kolejnych albumów drastycznie zmienia swój wizerunek i zaskakuje fanów. Jak zaczynał swoją przygodę w show-biznesie Ralph Kaminski i jak potoczyła się jego kariera? 
Ralph Kaminski - najważniejsze informacje
Ralph Kamiński / Artur Zawadzki/REPORTER /East News

Ralph Kaminski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  08.11.1990

 • Miejsce urodzenia:

  Jasło

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Ralph Kaminski jest jednym z najbardziej charyzmatycznych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Tworzy i wykonuje utwory z pogranicza popu alternatywnego. Przy okazji premiery kolejnych albumów drastycznie zmienia swój wizerunek i zaskakuje fanów. Jak zaczynał swoją przygodę w show-biznesie Ralph Kaminski i jak potoczyła się jego kariera? 

Ralph Kaminski - dzieciństwo i młodość w Jaśle na Podkarpaciu

Ralph Kaminski przyszedł na świat jako Rafał Stanisław Kamiński 8.11.1990 r. w Jaśle. Kiedy był dzieckiem, jego ojciec zostawił rodzinę. Małego Rafała i jego brata Wiktora wychowywały mama i babcia. Przyszły gwiazdor estrady już jako kilkuletni chłopiec pasjonował się muzyką. Uczył się grać na skrzypcach w szkole muzycznej i chodził na dodatkowe zajęcia w miejscowym domu kultury. Po ukończeniu liceum dostał się na Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie doskonalił śpiew i grę na fortepianie, a także zaczął już komponować pierwsze utwory.

Konkursy, przeglądy, teleturnieje, festiwale. Jak Ralph Kaminski zdobył popularność?

Ralph Kaminski próbował zaistnieć na polskiej scenie muzycznej dzięki udziałowi w programach muzycznych i konkursach. W 2009 r. Ralph wystąpił w „Szansie na sukces”, w 2012 r. w „X Factorze” – jednak jurorzy nie dostrzegli jego talentu. W 2013 r. zwyciężył w Międzynarodowym Kampusie Artystycznym „FAMA”, a w 2016 r. brał udział w festiwalu piosenki w Opolu i wystąpił na scenie alternatywnej. W tym samym roku ukazał się jego debiutancki album „Morze”. Utwory śpiewane przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec spotkały się z bardzo dobrym odbiorem fanów i krytyków, którzy docenili niezwykłą wrażliwość artysty. 

Album w hołdzie Korze i "Bal u Rafała"

W 2019 r. ukazał się nowy album „Młodość”, a wraz z nim odmieniony wizerunek wokalisty, który zaprezentował się w długich blond włosach. Piosenki „Kosmiczne energie”, „Wszystkiego najlepszego” czy „2009” zachwyciły oryginalną stylistyką i nawiązaniami do lat 80. XX w. W 2021 roku Ralph Kaminski złożył prawdziwy hołd zmarłej wokalistce zespołu Maanam – Korze. Nagrał album i nazwał go na jej cześć, dając nowe życie utworom artystki. W 2022 r. ukazała się czwarta solowa płyta piosenkarza „Bal u Rafała”, a chwilę później muzyk ogłosił kontrowersyjną współpracę z siecią McDonald’s – podobnie jak wcześniej raper Mata wypuścił swój autorski zestaw z burgerem.

Ralph z Paszportem "Polityki" i Fryderykiem

Ralph Kaminski jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i zdobywcą najważniejszych polskich nagród branżowych. w 2020 r. zdobył Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i w tym samym roku nominowano go do Bestsellerów Empiku. W 2021 r. uhonorowano go prestiżowym Paszportem „Polityki” w kategorii muzyka popularna. W 2022 r. został nagrodzony Fryderykami w kategorii artysta roku i piosenka poetycka.

Kaminski chroni swoje życie prywatne

Chociaż muzyka Ralpha Kaminskiego ma w sobie szczere emocje związane z jego przeżyciami, to poza piosenkami artysta niechętnie dzieli się swoją prywatnością. Zawsze podkreślał, jak ważne w jego życiu są najbliższe osoby – mama, babcia i młodszy brat. Wokalista nigdy nie wyjawił szczegółów dotyczących życia uczuciowego. Chociaż w mediach pojawiały się spekulacje na temat jego orientacji seksualnej – ze względu na odważny i charakterystyczny wizerunek artystyczny – jednak on niczego nie potwierdził, ani nie zaprzeczył. W 2021 r. publicznie przyznał, że cierpiał na depresję i kilka lat chodził na psychoterapię.

Ralph Kaminski - Wiadomości