Reklama

"Nasz nowy dom"

Poniedziałek, 12 września 2022 (14:18) Aktualizacja Czwartek, 28 września 2023 (12:26)
„Nasz nowy dom” to reality show o prawdziwie optymistycznych, krzepiących założeniach. W tym programie metamorfozom ulegają domy – ekipa podejmuje się generalnego remontu i zmiany wystroju mieszkań uczestników. 
Elżbieta Romanowska /Gałązka /AKPA

"Nasz nowy dom" - najważniejsze informacje

„Nasz nowy dom” to reality show o prawdziwie optymistycznych, krzepiących założeniach. W tym programie metamorfozom ulegają domy – ekipa podejmuje się generalnego remontu i zmiany wystroju mieszkań uczestników. 

Zasady programu "Nasz nowy dom"

Format wywodzi się z amerykańskiego show „Dom nie do poznania”. Uczestnicy zgłaszają się do programu, przekonując, dlaczego to właśnie oni najbardziej potrzebują nowego domu. Za argumenty służą na ogół wzruszające, osobiste historie niezamożnych kandydatów dotkniętych jakimś nieszczęściem. Prezentują oni również dotychczasowe warunki mieszkaniowe, często poniżej wszelkich standardów. 

Wybrana do programu rodzina zostaje wysłana na wakacje, a ekipa remontowa pod wodzą Katarzyny Dowbor rozpoczyna generalny remont. Architekci i budowlańcy dokonują całkowitego przeobrażenia lokalu – na dom rezerwują sobie od 5 do 7 dni, mieszkanie przerabiane jest w 4 dni. Finał każdego odcinka to triumfalna prezentacja odnowionego lokum uszczęśliwionej rodzinie.

Historia i format

Program jest nadawany przez telewizję Polsat od 2013 roku. W tym czasie stacja nadała 18 sezonów programu; 19. rozpoczął się jesienią roku 2022. Twarzą programu i liderką ekipy byłą Katarzyna Dowbor. Główni architekci i projektanci to Martyna Kupczyk, Marta Kołdej, Maciej Pertkiewicz i Wojciech Strzelczyk, zaś w roli kierowników budowy występują Wiesław Nowobilski i Przemysław Oślak. 

Poszczególne odcinki konstruowane są tak, by zespół za każdym razem mierzył się z rozmaitymi wyzwaniami budowlanymi, a osiągnięcie ostatecznego celu – stworzenie mieszkania idealnego – poprzedzone było pokonywaniem różnych przeszkód. Twórcy chętnie wplatają przy tym do narracji aktualne zagadnienia, by jeszcze bardziej osadzić akcję programu w codziennej rzeczywistości Polaków. Dla przykładu – w zapowiedziach jednego z sezonów przywoływane są kwestie gwałtownego wzrostu cen materiałów.

Elżbieta Romanowska nową prowadzącą "Nasz nowy dom"

W maju 2023 roku ogłoszono, że Elżbieta Romanowska poprowadzi 21. edycję programu “Nasz nowy dom” i zastąpi tym samym dotychczasową prowadzącą - Katarzynę Dowbor. Odcinki z udziałem aktorki emitowane są od września 2023 roku.

Idea programu "Nasz nowy dom"

Pozytywny przekaz programu płynie przede wszystkim stąd, że w przeciwieństwie do wielu innych reality show o metamorfozach nieruchomości, „Nasz nowy dom” nie jest nakierowany na komercyjny zysk finałowego produktu. Remonty są wykonywane dla polepszenia życia ludzi, nie po to, by na przykład sprzedać dom. Stąd też całość ma budująco-wzruszający wydźwięk. Historie przeważnie dotyczą rodzin tradycyjnie wykluczonych – z osobami z niepełnosprawnością czy samotnie wychowujących dzieci. 

Charytatywny charakter przedsięwzięć wzmacnia fakt, że rodziny nie są wybierane uznaniowo przez reżyserów, ale są dodatkowo weryfikowane za pośrednictwem władz lokalnych, MOPS-u i innych publicznych instytucji.

Więcej na temat "Nasz nowy dom"

  • Katarzyna Dowbor

    Katarzyna Dowbor jest polską dziennikarką, prezenterką telewizyjną i osobowością medialną. Przez 30 lat pracowała w Telewizji Polskiej, gdzie prowadziła programy rozrywkowe oraz audycje...

"Nasz nowy dom" - Wiadomości