Reklama

Michał Żebrowski

Michał Żebrowski urodził się 17 czerwca 1972 roku w Warszawie. W kartach historii kina zapisał się przede wszystkim jako Tadeusz Soplica z „Pana Tadeusza” czy Jan Skrzetuski z „Ogniem i mieczem”. Co wiemy o jego życiu? 
Michał Żebrowski - najważniejsze informacje
Michał Żebrowski / Jacek Kurnikowski /AKPA

Michał Żebrowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  17.06.1972

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Na dobre i na złe",
  • "Wiedźmin",
  • "Pan Tadeusz",
  • "Ogniem i mieczem"
 • Nagrody:

  Telekamery

Michał Żebrowski urodził się 17 czerwca 1972 roku w Warszawie. W kartach historii kina zapisał się przede wszystkim jako Tadeusz Soplica z „Pana Tadeusza” czy Jan Skrzetuski z „Ogniem i mieczem”. Co wiemy o jego życiu? 

Życiorys

Dorastał w Warszawie jako syn Bożeny Urbańskiej-Żebrowskiej i Tadeusza Żebrowskiego. Jego ojciec był inżynierem i działał w harcerstwie. W podstawówce przyjaźnił się z obecnym prezydentem Warszawy – Rafałem Trzaskowskim.

Od najmłodszych lat interesował się aktorstwem, chętnie brał udział w konkursach recytatorskich. W 1995 roku stał się absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Początki kariery

Przed kamerą zadebiutował już na trzecim roku studiów w dramacie telewizyjnym „Samowolka”, gdzie zagrał u boku Roberta Gonery. W tym samym roku pojawił się w thrillerze „Wynajmę pokój”. 

Z kolei na deskach teatru zadebiutował rok później w sztuce Johna Osborne’a „Miłość i gniew” w reżyserii Mariusza Benoita w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera.

Po skończeniu studiów pojawił się w historycznym filmie Filipa Bajona „Poznań '56". To wtedy po raz pierwszy widzowie mogli zobaczyć aktora na dużym ekranie. 

Rozwój kariery

W wieku 27 lat stał się jednym z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Zawdzięczał to roli polskiego szlachcica Jana Skrzetuskiego w głośnej superprodukcji Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Wybitna kreacja przyniosła aktorowi nominację do nagrody Orła w kategorii „Najlepsza rola główna męska”. 

Następnie uznany reżyser Andrzej Wajda obsadził Żebrowskiego w roli Tadeusza Soplicy w filmie „Pan Tadeusz”, co zaowocował wydaniem płyty „Zakochany Pan Tadeusz” z dwunastoma utworami, które aktor recytował. Płyta zyskała status platyny.

W 2001 roku zagrał głównego bohatera filmu „Wiedźmin”. Rola Geralta z Rivii przyniosła mu kolejną nominację do nagrody Orła. Rok później pojawił się w wybitnym filmie Romana Polańskiego „Pianista”, gdzie wcielił się w postać Jurka. 

W kolejnych latach kariery współpracował z najlepszymi reżyserami m.in. z Hoffmanem czy Wajdą. Od 2011 roku gra w serialu „Na dobre i na złe”, wcielając się w postać doktora Andrzeja Folkowicza. Dzięki tej roli w 2015 roku został wyróżniony Telekamerą w kategorii „Najlepszy aktor”. W kolejnych dwóch latach ponowił ten sukces, a w 2018 roku przyznano mu Złotą Telekamerę. 

Teatr

W marcu 2010 roku razem z Eugeniuszem Korinem stworzył Teatr 6. piętro, którego jest dyrektorem. Pierwszą wystawioną sztukę na deskach teatru było przedstawienie „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w reżyserii Eugeniusza Korina. Główną rolę zagrał Kuba Wojewódzki. Do tej pory angażuje w rozwój teatru.

Życie prywatne

W 2019 roku poślubił młodszą o 15 lat Aleksandrę Adamczyk. Poznał ją, gdy ona miała pięć lat. Ich drogi skrzyżowały się ponownie kilkanaście lat później na lekcji angielskiego, ale wtedy Aleksandra nie chciała wiązać się z aktorem. Dopiero po pewnym czasie zaiskrzyło i stworzyli związek. Małżeństwo doczekało się trójki synów: Franciszka (ur. 2010), Henryka (ur. 2013) i Feliksa (ur. 6 sierpnia 2020). W lutym 2022 roku Aleksandra oświadczyła, że razem z mężem spodziewa się czwartego dziecka.

Michał Żebrowski - Wiadomości

Michał Żebrowski - Zdjęcia

Michał Żebrowski - Wideo

 • Michał Żebrowski i Piotr Gruszka wspominają lata 90.

  Wtorek, 21 czerwca 2022 (11:38)
  Jak podkreślają Michał Żebrowski i Piotr Gruszka, ukształtowały ich lata 90. i z tamtych czasów pozostały im wyjątkowe wspomnienia. Aktor przyznaje, że choć możliwości były wtedy...
 • Żebrowski to bufon?

  Czwartek, 8 listopada 2012 (07:49)
  Myślałam, że to osoba wyniosła, bufon, puzon. A tymczasem okazało się, że to super gość! - tak Anna Dereszowska mówi o Michale Żebrowskim, z którym gra w sztuce "Bóg mordu".