Reklama

Marcin Najman

​Marcin Najman to znany polski pięściarz i zawodnik MMA znany jako El Testosteron. Jak przebiegała jego kariera?
Marcin Najman - najważniejsze informacje
Marcin Najman /Piotr Molecki/East News /East News

Marcin Najman - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  13.03.1979

 • Miejsce urodzenia:

  Częstochowa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  sportowiec

 • Produkcje:

​Marcin Najman to znany polski pięściarz i zawodnik MMA znany jako El Testosteron. Jak przebiegała jego kariera?

Dzieciństwo

Marcin Najman pochodzi z Częstochowy. Urodził się 13 marca 1979 r. i ma jedną siostrę, Ewę. Treningi sportowe rozpoczął już w dzieciństwie – zaczynał od karate, a jako nastolatek zainteresował się kickboxingiem.

Z wykształcenia Najman jest… pedagogiem. Gra na kontrabasie i ukończył wychowanie muzyczne.

Początek kariery

W latach 1998-1999 Najman dzierżył tytuł wicemistrza Polski juniorów w kickboxingu w formule light contact. O boksie marzył od dłuższego czasu, ale treningi tej dyscypliny rozpoczął stosunkowo późno. W pierwszym turnieju triumfował jako dwudziestolatek, a w 2001 r. zdobył tytuł wicemistrza Małopolski.

W tym samym roku zadebiutował jako zawodowiec i chociaż pierwsze starty nie były dla niego szczęśliwe, to dzięki tym walkom poznał Jerzego Kuleja, mistrza olimpijskiego w boksie, który dostrzegł w Najmanie talent.

Szczyt popularności

Dzięki wsparciu Kuleja Najman zaczął odnosić pierwsze sukcesy – w 2004 r. po raz pierwszy zdobył zawodowe zwycięstwo, rozkładając na łopatki Tomasza Górskiego. Następnie dwukrotnie pokonał Roberta Gacka i zaczął odnosić sukcesy w boksie międzynarodowym. Bilans dwunastu wygranych walk z rzędu pozwolił mu w 2008 r. zmierzyć się z Andrzejem Wawrzykiem o międzynarodowe mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej. Tuż przed walką Najman wystąpił w reality show „Big Brother VIP” i chociaż nie odniósł w programie dużego sukcesu, to zwrócił na siebie uwagę kraju i wypromował galę mistrzowską.

Dalsza kariera

W 2009 r. Najman związał się z organizacją Konfrontacja Sztuk Walki odpowiedzialną za walki na zasadach MMA. Pierwszym przeciwnikiem młodego pięściarza okazał się sam Mariusz Pudzianowski, który pokonał rywala po zaledwie 43 sekundach walki. W kolejnym roku Najman przegrał z Przemysławem Saletą, a w 2012 r. – z debiutującym w MMA Robertem Burneiką. W tym okresie sportowiec nie cieszył się popularnością wśród publiki i kolegów z branży. Zarzucano mu łapówkarstwo, chęć rozgłosu i brak sportowego ducha. Wielu zawodowców twierdzi, że Najman nigdy nie trenował, a jego wygrane walki to efekt opłacenia przeciwników.

W 2010 r. Marcin Najman zdobył również uprawnienia do samodzielnej organizacji imprez bokserskich. Stoi za takimi imprezami sportowymi jak pożegnalna walka Andrzeja Gołoty (2014) i Narodowa Gala Boksu (2018). Oprócz tego w latach 2010-2011 współpracował z „Super Expressem”, tworząc rubrykę „Najman wie najlepiej”, oraz z kanałem telewizyjnym Orange Sport, dla którego prowadził program „Fun raport”.

W 2015 r. Najman wziął udział w trzeciej edycji programu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, a w 2018 r. bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych z listy partii Kukiz’15. Kilkukrotnie był też skazany, m.in. za oszustwa finansowe, pomówienia oraz prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Rodzina

Wieloletnią partnerką Marcina Najmana jest Julita Januszko, z którą pięściarz ma córkę, Weronikę. Po długim związku nieformalnym para stanęła na ślubnym kobiercu w 2013 r.

Marcin Najman - Wiadomości

Marcin Najman - Zdjęcia