Reklama

Maciej Maleńczuk

Kontrowersyjny, niepokorny i idący zawsze pod prąd. To Maciej Maleńczuk, muzyk i poeta związany z grupami Püdelsi oraz Psychodancing. Jak doszedł do sławy? 
Maciej Maleńczuk - najważniejsze informacje
Maciej Maleńczuk /AKPA

Maciej Maleńczuk - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  17.08.1961

 • Miejsce urodzenia:

  Wojcieszów

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Barbara Burdzy
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • "Na dobre i na złe",
  • "Idol"
 • Albumy:

  • "Psychopop",
  • "Wolność słowa",
  • "Psychodancing"
 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Kontrowersyjny, niepokorny i idący zawsze pod prąd. To Maciej Maleńczuk, muzyk i poeta związany z grupami Püdelsi oraz Psychodancing. Jak doszedł do sławy? 

Dzieciństwo 

Mirosław Maciej Maleńczuk urodził się 14 sierpnia 1961 r. w Wojcieszowie pod Złotoryją. Jest synem pary nauczycieli i w dzieciństwie często zmieniał szkoły. Ostatecznie trafił do zawodówki, której nigdy nie ukończył

W 1981 r. odmówił odbycia służby wojskowej i został skazany na dwa lata więzienia. To doświadczenie życiowe wpłynęło na całą twórczość Maleńczuka. 

Początek kariery

Maciej Maleńczuk zaczynał od grania na ulicach. W 1986 r. los sprawił, że na swojej drodze napotkał Andrzeja „Pudla” Bieniasza, założyciela rockowego zespołu Püdelsi. Wspólnie z grupą wystąpił na festiwalu w Jarocinie i zdobył główną nagrodę, dzięki której zespół dostał możliwość nagrania debiutanckiego albumu. 

Pierwszy album Püdelsów, nagrany wspólnie z Korą „Bela Pupa”, ukazał się w 1988 r. Wkrótce po publikacji krążka zespół się rozpadł, a Maleńczuk założył własny zespół Homo Twist, z którym grał do początku lat 2000. 

W 1995 r. doszło do reaktywacji Püdelsów, czego owocem były dwie płyty: „Viribus Unitis” (1996) i „Narodziny Zbigniewa: Püdelsi grają Dupą” (1997). 

Zdobycie popularności 

Pierwszym komercyjnym sukcesem Maleńczuka był czwarty album Püdelsów, „Psychopop”, wydany w 1999 r. Chociaż grupa mogła wtedy cieszyć się naprawdę dużą sławą, to wewnątrz zespołu znów doszło do nieporozumień i Püdelsi ponownie się rozpadli. 

Ostatecznie Maleńczuk postanowił jednak na nowo związać się z zespołem i w 2003 r. wydać hitową płytę „Wolność słowa”, na której znalazły się takie utwory jak „Uważaj na niego” i „Tango libido”. W 2005 r. ostatecznie zerwał z grupą i skupił się na innych projektach. 

Dalsza kariera

Równocześnie Maleńczuk publikował swoje wiersze, m.in. w „brulionie”, a w 2003 r. ukazał się jego poemat „Chamstwo w państwie”. W 2004 r. muzyk zasiadł w jury trzeciej edycji talent-show „Idol” i reaktywował swój zespół Homo Twist, z którym nagrał jeszcze dwie płyty: „Demonologic” (2005), na której wystąpił również słynny Titus, lider Acid Drinkers, oraz „Matematyk” (2008). 

W 2008 r. rozpoczął projekt Psychodancing, w ramach którego przedstawia autorskie utwory i znane polskie przeboje w aranżacji dancingowej. 

Maleńczuk wydał także m.in. hitową płytę „Jazz for Idiots” (2016), a w 2012 r. wziął udział w jednej z odsłon projektu Yugopolis, w ramach której nagrał singiel „Ostatnia nocka”. W 2014 r. razem z projektem wydał singiel „Sługi za szlugi”. Kilkukrotnie pojawił się też w filmach i serialach, m.in. w „Regułach gry” oraz „Na dobre i na złe”. Wziął również udział w polskim dubbingu animacji „Vaiana: Skarb oceanu”

Maciej Maleńczuk jest znany z alkoholowo-narkotykowej przeszłości. Pod wpływem alkoholu trafił do więzienia za obrazę policjanta, zdemolował także pokój w hotelu

Wokalista otrzymał m.in. takie nagrody jak: Śląski Wawrzyn Literacki za poemat „Chamstwo w państwie” oraz dwa Fryderyki. 

Rodzina i związki

Maciej Maleńczuk jest ojcem czwórki dzieci. Z pierwszego związku ma córkę Zuzannę, z którą nie utrzymuje kontaktu. Z małżeństwa z Ewą Maleńczuk na świat przyszły kolejne córeczki - Irma, Rita i Elma. W 2012 r. zszokował publikę, porzucając rodzinę i wiążąc się ze znacznie młodszą dziennikarką, Barbarą Burdzy.

Maciej Maleńczuk - Wiadomości

Maciej Maleńczuk - Zdjęcia

Maciej Maleńczuk - Wideo