Reklama

"M jak miłość"

Rodzina Mostowiaków z serialu „M jak miłość” od 2000 roku cieszy się popularnością wśród widzów. Jakie były początki serialu i co się zmieniło? Sprawdźmy!
Teresa Lipowska od początku serialu "M jak miłość" wciela się w rolę Basi Mostowiak /Prończyk /AKPA

"M jak miłość" - najważniejsze informacje

Rodzina Mostowiaków z serialu „M jak miłość” od 2000 roku cieszy się popularnością wśród widzów. Jakie były początki serialu i co się zmieniło? Sprawdźmy!

Podstawowe informacje

Pierwszy odcinek kultowego serialu został wyemitowany 4 listopada 2000 roku. Pomysłodawczynią i scenarzystką serialu była Ilona Łepkowska, która odpowiadała m.in. za scenę śmierci Hanki Mostowiak w kartonach. Drugim współtwórcą był Tadeusz Lamka. Od 2007 roku funkcję scenarzystki pełni Alina Puchała.

Za produkcję serialu odpowiada spółka MTL Maxfilm, a za reżyserię do było odpowiedzialnych wielu twórców np. Ryszard Zatorski, Natalia Koryncka-Gruz, Maciej Dejczer, Piotr Wereśniak, Waldemar Szarek, Roland Rowiński, Mariusz Malec czy zmarły w 2020 roku Krzysztof Rogala. Jeden odcinek serialu trwa około 45 minut. Do 2022 roku włącznie powstało 1700 odcinków zamkniętych w 23 sezonach. 

Do 2014 roku podkładem muzycznym czołówki serialu był utwór Wojciecha Gąssowskiego „M jak miłość”. Od tamtego czasu jest nim piosenka „Nie pytaj o miłość” w wykonaniu Beaty Kozidrak.

Fabuła serialu "M jak Miłość"

„M jak Miłość” jest serialem wielowątkowym – przede wszystkim skupia się na wielopokoleniowej rodzinie Mostowiaków, ich problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu, miłosnych perypetiach oraz sukcesach. Akcja rozpoczęła się, kiedy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzili 40. rocznicę ślubu – z tej okazji córki przyszykowały im przyjęcie w domu w Grabinie. Na uroczystości pojawiły się wszystkie dzieci małżeństwa: Maria, Marta, Małgorzata oraz Marek.

Małżeństwo Mostowiaków grane przez Teresę Lipkowską i Witolda Pyrkosza cieszyło się ogromną sympatią wśród widzów. Śmierć aktora poruszyła środowisko artystyczne oraz jego fanów, a odcinek, w którym umiera jego postać, obejrzało 6,8 mln osób. 

W serialu pojawiło się wiele aktorów – mniej lub bardziej znanych – warto tutaj wyróżnić choćby: Małgorzatę Pieńkowską, Dominikę Ostałowską, Joannę Koroniewską, Kacpra Kuszewskiego, Marcina i Rafała Mroczka, Katarzynę Cichopek, Annę Muchę, Barbarę Kurdej-Szatan, Andrzeja Młynarczyka, Mikołaja Roznerskiego czy Krystiana Wieczorka.

Szczyt popularności "M jak Miłość"

Serial cieszył się rekordową popularnością w marcu 2005 roku – to właśnie wtedy AGB Nielsen Media Research (firma specjalizująca się w telemetrycznych badaniach oglądalności w telewizji) przedstawiła dane o ponad 12,5 mln widowni.
 
W 2004, 2005 i 2006 roku twórcy serialu zostali wyróżnieni Telekamerą „TeleTygodnia” w kategorii „Serial”, a w 2007 roku odebrali Złotą Telekamerę. To jednak nie koniec: w 2013 roku z okazji 1000. odcinka twórcy otrzymali Platynową Telekamerę.

Skandale w serialu "M jak Miłość"

W 2018 roku z obsady serialu odszedł Kacper Kuszewski, który przez 18 lat wcielał się w rolę Marka Mostowiaka. Po odejściu wyznał, że warunki pracy na planie były koszmarne. Aktorka Olga Frycz wypowiadała się o pracy w serialu w podobnym tonie – w jednym z wywiadów wyznała, że aktorzy są wykorzystywani jak tania siła robocza, a warunki umowy nie są dotrzymywane. 

Więcej na temat "M jak miłość"

"M jak miłość" - Wiadomości

"M jak miłość" - Zdjęcia